Материалдар / Жаратылыстану. Ашық сабақ: "Жанды табиғат"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жаратылыстану. Ашық сабақ: "Жанды табиғат"

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдіктерді тірі табиғаттың бөлшегі ретінде өсімдіктер тіршілігіне қажетті жағдайларды анықтайды. Барлық тіршілік сияқты барлық өсімдіктердің өсуі үшін белгілі бір жағдайлар (топырақ, жарық, жылу, су) қажет екенін үйренеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Желтоқсан 2021
679
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Мектеп директоры : Нұрлан Е.С__________

Оқу –ісінің меңгерушісі: Смагулова Г.Ч ____________


Білім беру саласы :

« Таным»

ҰОҚ –ті

Жаратылыстану.

Бөлімі:

Жанды табиғат.

Мұғалімнің аты-жөні:

Оразалина Дидар. Нажаткызы

Күні:

20.10.2021

Сыныбы: Мектепалды даярлық

Қатысушылар саны: 7 Қатыспағандар саны: 7 себепті

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдік өсу үшін не қажет?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1. Өсімдіктің жанды табиғат бөлігі екендігін анықтай отырып, өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайдарды анықтау.

Сабақтың мақсаты:

1.2 Өсімдіктерді тірі табиғаттың бөлшегі ретінде өсімдіктер тіршілігіне қажетті жағдайларды анықтайды. Барлық тіршілік сияқты барлық өсімдіктердің өсуі үшін белгілі бір жағдайлар (топырақ, жарық, жылу, су) қажет екенін үйренеді.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Қызығушылықты ояту

0-2

Психологиялық ахуал.

Айналаға алақанмен,

Жылулықты шашайық.

Сәттіліктер күлімсіріп,

Біз сабақты бастайық.

Қимылды іс - әрект жасайды





Жаңа сабақты ашу


10-15 мин


































3-7 мин






































ҰОҚ қорытындысы. Рефлексия.

28-30 минут

Дымбілместі шақыру.

Табиғат дегеніміз не?

Табиғат құбылыстарына не жатады?

Жыл мезгілін ата?

Жанды табиғатқа не жатады?

Жансыз табиғатқа не жатады?

Балалардың назарын тақтадағы суретке аударту.

(жыл мезгілі туралы суреттерді көреді)(сын тұрғысынан ойлау)

1. Суреттен не байқадыңдар?

2.Қандай табиғат құбылыстарын көрдіңдер?

Жыл мезгілі нешеге бөлінеді?

Балаларға жұмбақ шешуді ұсынамын:

Қырға қызыл кілем жайдым.

Ол не? \ Қызғалдақ гүлі\

Қызыл, жасыл қызыл, көк

Алуан- алуан жапырақ,

Ол не балалар? \Гүлдер\

Өсімдік дегеніміз не? Неліктен оны жанды табиғат бөлігі деп атай мыз? (Өсімдік дегеніміз – құрлықтың барлық жерінде өсетін, суда да кездесетін түрлері бар, тыныс алатын, қоректенетін жанды табиғат бөлігі) Бұл жұмбақтардың барлығын не біріктіреді? (Бәрі де өсімдіктер жайында.) Суреттерге назарларын аударады.

Қорытынды: Өсімдіктер – біздің ғаламшарымыздың жасыл киімі. Өсімдік әлемі бай және әртүрлі. Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлар.Балаларға өздерінің болжамдарын дәлелдеп беруге ұсыныс жасаймын. Өсімдіктер жайлы мағлұмат: Өсімдіктің жерүсті бөлігі – жер астында қалған бөліктен жыл сайын жерүсті бөлігі өсіп шығады. Олар:жапырақ. Жапырақ – тыныс алу,

ал арқаулық, тасымалдаушы қызметті атқарады. Өсімдіктің жерасты бөлігі – тамыр. Тамыр – өсімдікке қоректік заттарды тасымалдаушы, өсімдікті топыраққа берік орнықтырушы, көбеюге қатысатын негізігі бөлігі. Жеміс – тұқымды сыртқы ортаның қолайсыз жағдайларынан сақтайтын, өсімдіктің таралу мүшесі




Практикалық жұмыс.

Гүлді қалай отырғызу керек екенін балалрға көрсетіп, түсіндіріп бірге отырғызу

Сергіту сәті: «Не жақын»

Күннің шыққаны жақсы ма?

(Күнді -бейнелейді)

  • Жақсы (шапалақтайды)

Желдің соққаны жақсы ма?

(у-у-у-у желді бейнелейді)

- Жақсы (шапалақтайды)

Таза ауада жүрген жақсы ма? (қолдарымен желпілдетеді)

  • Жақсы (шапалақтайды)

Үйіміз бар болғаны жақсы ма?

(қимылмен көрсетеді)

Жаратылыс тану жұмыс-дәптермен жұмыс.

1.Өсімдік бөліктерімен танысады

(1-тапсырма).

2. Өсімдік өсіп, дамуы үшін не қажет екенін белгілейді (2-тапсырма).

3. Түймедақты бояйды (3-тапсырма).

Рефлексия «Бағдаршам» әдісі

(Баланың үнін тыңдалып ескрілді)

Қызыл – әлі де көмек қажет

Сары -сұрақтарым бар

Жасыл - қанағаттандым

«Ашық микрафон»

әдісі арқылы өткен сабаққа шолу, кері байланыс жасау

(бала үні есту, сыни ойлайды)

Өсімдіктер, Жер, күн, Ай, адамдар, жануарлар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Гүлдер,жануарлар, өсімдіктер,құстар,адамдар

Топырақ, тау, тас, су, топырақ


Жыл мезгілі (қыс, көктем, күз, жаз)




«Ынталандыру »

әдісі арқылы жаңа сабақты ашу














































Қимыл –қозғалыспен












Жаратылыс тану жұмыс дәптер, түрлі түсті қарындаштар















































«Бас бармақ» әдісі арқылы кері байланыс жасату.




















Жұлдызша арқылы бағалау






























Бағдаршам (қызыл, жасыл, сары)

Дымбілместің суреті


Жыл мезгілі туралы суреттер

Табиғат суреті

Тас, құм, гүл


















Гүлдің суреті








































Гүл , топырақ\практикалық жұмыс









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!