Материалдар / Жаратылыстану "Қандай жануарлар жойылып бара жатыр? Жануарларды қалай қорғауға болады? " 4 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жаратылыстану "Қандай жануарлар жойылып бара жатыр? Жануарларды қалай қорғауға болады? " 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. Жаратылыстану "Қандай жануарлар жойылып бара жатыр? Жануарларды қалай қорғауға болады? " 4 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2021
2970
9 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мұғалімнің аты-жөні:

Кариполлина Г.Б

Пәні

Жаратылыстану

Тарау немесе бөлім атауы:

Жануарлар

Күні

27.10.2021 ж

Сынып

4 «Ә» сынып

Сабақтың тақырыбы:

Қандай жануарлар жойылып бара жатыр? Жануарларды қалай қорғауға болады?

Оқу мақсаты:


4.2.2.7 Жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру;

4.2.2.8 Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру

4.2.2.6 Белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектің моделін құрастыру;




Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады.

Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі.

Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі.

Сабақтың барысы


Уақыты

Кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру


3 минут

Амандасу


Слайдтағы сурет, видео көрсету арқылы тақырыпты ашу. (қызыл кітап)

Оқу мақсатын таныстыру




сұраққа жауап береі



ҚБ: «Тамаша!»



слайд, видео



Жаңа сабақ


6 минут


















7 минут










5 минут










5 минут















10 минут

1. Тапсырма

Неге жануарлар жойылу шегінде тұр? деген сұраққа жауап іздейік.

Жауап:

Негеш пен Эврика елімізде саны азайып бара жатқан жануарлар туралы ақпарат жинады. Оны әр жануардың атынан жазылған хат ретінде сендерге жолдапты.

- Ал, балалар осы Негеш пен Эвриканың хатынан не білдіңдер?

Дескрипторы:

-жойылу шегінде тұрған жануарлармен танысады;

-жануарлардың жойылуының себептерін біледі.


2 тапсырма. ҰЖ.

Оқулықпен жұмыс

Берілген мәтінмен танысу


Ж.Ж. Дәптермен жұмыс

- Жануарлардың жойылуына әкелетін себептер тізімін құру.

Дескрипторы:

  • Мәтінді өздігінен оқуға дағдыланады

  • Жануарлардың жойылуына әкелетін себептер тізімін құрады

Жауап:

1. Мекен ортасының тарылуы.

2. Ұяларының бұзылуы

3. Заңсыз аң аулаушылық

4. Көбеюге мүмкіндігі болмау

5. Қорек көзінің азаюы


3 тапсырма.

Сендердің ойларыңша жануарларды сақтап қалудың қандай жолдары бар?


Дескрипторы:

  • жойылу шегінде тұрған жануарлары қорғау жолдарын біледі

  • ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсінеді.



Сергіту сәті. «Галерияға шарлау» қорықтарға жануарлармен өсімдіктерді жинайық

1 топ Қорғалжың қорығы

2 топ Ақсу-Жабағылы

3 топ Сайрам-Өгем


Қорықтың атауы

Қорықтың құрылу мақсаты

Өсімдіктері

Жануарлары

Қорғалжын

Өсімдіктер мен жануарларды қорғау

Бұталар

Қараған,жусан, ақмия,көкшіл жуа,қызғалдақ

Қоқиқаз, бірқазан,ақбөкен,борсық,күзен,суыр

Ақсу-Жабағылы

Өсімдіктер мен жануарларды қорғау

Арша, Грейг,Кауфман қызғалдақтары,

Қарақат,қайың.

Тау ешкі,сілеусін,қабылан,тоқылдақ,кекілік

Сайрам-Өгем (өлкеміздің қорығы)

Өсімдіктер мен жануарларды қорғау

Қарақат, алма,жабайы жүзім,жаңғақ

аю,қасқыр, арқар,сілеусін


4 тапсырма. Т.Ж. Әр топ өз жобасын жасау

Дескриптор:

  • Өз өлкесіндегі жануарлар тіршілігі туралы айта алады

  • Жойылу алдындағы жануарлар туралы жоба құрай алады


әр топтан 1 оқушы хатты оқиды.





Өз ойларын айтады








оқулықтағы мәтінді оқиды.




дәптерге жануарлар-дың жойылуына әкелетін себептерді жазады.




қорықтар мен саябақтар туралы айтады.


















әр топ өздері өз өлкесіндегі жануарларды қорғау жобасын құрады











ҚБ: «Бас бармақ»








ҚБ: «От шашу»











ҚБ.

Керемет жұмыс!






















ҚБ: таратпа мадақтаулар








хаттар














оқулық, дәптер



























Кесте сызылған парақшалар

суреттер







жобаға қажетті заттар

Бекіту

Рефлекция

«Мен бүгін»








10 баллдық жүйеде бағалау


Үйге: 40-43 бет оқу

оқушылар бүгін не білді, не қызықты болды стикер жабыстыра

ды.



суреттер







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!