Жаратылыстану
Күні:11.10.2018ж.
Сынып:2Ә
|
№28 Ақбай
жом
Мұғалімнің
аты-жөні:Омарова Г.
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жануарлар әлемінің көптүрлілігі
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу
бағдарламасына сілтемі)
|
2.1.2.2 - бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат,
нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Жануарлардың түрлерін
айта алады.
Көптеген
оқушылар:
Жануарлардың бір-біріне
ұқсастығын анықтайды.
Кейбір
оқушылар:
Жануарлар
тіршілігіндегі айырмашылықты таба
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
- Жануарлардың түрлерін
атайды.
-Жануарларды салыстыра отырып, ұқсастығы мен айырмашылығын
сипаттайды.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар тапсырманы
игереді:
Жануарлардың негізгі
белгілерін тұжырымдайды.
Пәндік лексика және
терминология:
Жабайы және үй
жануарлары, қоректену,
қозғалу,көбею.
Диалог жазылым үшін
тілдік стилі:
-Қандай жануарларды
білесіңдер?
-Жануарлардың адамға
қандай пайдасы бар?
-Біздің өлкеміздің
қандай жануарларын білесіңдер?
Жануарлар мен
өсімдіктердің айырмашылығы не?.
Жазу: жануарлар, қоректену,
қозғалу,көбею
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жауапкершілік, айналадағыларға қамқорлық көрсету, өмір бойы
оқуға дайын болу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүниетану, көркем еңбек
,математика.
|
АҚТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақта,
бейнежазба
|
Бастапқы білім
|
Жануарлар туралы атай алады. Адамдарға тигізетін пайдасын
біледі.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау түрлері
|
Басталуы 4 минут
|
Психологиялық
дайындық.
Армысың ардақты аспан
ата!
Армысың мейірімді жер
ана!
Армысың шұғылалы алтын
күн!
Күліп шықты күн
,бүгін!
«Молекула» интербелсенді
ойыны арқылы үш топқа
біріктіру.
Алақанмен соғылған шапалақтың
санын анықтай отырып, топқа
бірігеді.
1.“Кім
жылдам?” ойынын
ұйымдастыру.
1-топ Аңдар суретін
ажырату
2-топ Үй
жануарларының суретін
ажырату
3-топ Жабайы
жануарлардың суретін
|
Жануарлар-дың
суреттері
|
Жаңа
білім
8
минут
|
Білу және
түсіну
Оқушылар оқулықтағы
негізгі тақырыппен
танысады.
«Сақина салмақ
ойыны»
Балалар біз бүгін
сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі
кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап
береді?
Тауықты құсқа жатқызуға
бола ма?
Жануарлардың қандай
топтары болады?
Жұптық
жұмыс.
Суретке қарап
сәйкестендіру арқылы топтарға
біріктіру.
«Сәйкестендіру»
әдісін пайдаланамын.
Бұл тапсырмада
өсімдіктер және жануарларды сызбамен сәйкестендіре отырып топтайды.
Өсімдіктер: қарағаш, итмұрын, түймедақ. Жануарлар: құлан, түйе,
аққу.
Бейнебаянға назар
аударыңыздар.
Тапсырманың
жетістігін тыңдатамын.
Тірі ағзалардың
айқын белгілері: қоректену, өсу және даму, тыныс алу мүмкіндігі.
Барлық тірі ағзалардың қоректенуі әртүрлі. Бірде-бір жанды ағза
тыныс алмай тіршілік ете алмайды. Жануарларға да өсімдіктер сияқты
жоғарыда аталған белгілердің барлығы тән. Яғни, жануарлар — жанды
ағзалар. Жануарларға қозғалу тән, бұл олардың өсімдіктерден
ерекшелігі болып табылады.
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану Топтық жұмыс. “Ойлан,
жұптас, талқыла” әдісі.
Суреттерге қарап,
жануарлардың ұқсастығын
анықта.
Оқушылардың назарын
үш бағандағы суреттерге аударамын. Бірінші
қатардың екіншісінен басты айырмашылығы не екенін анықтайды. Бұл
жұмысты топпен орындатамын.
Критерий:
- Жануарлардың іс-қимылдарын
атайды.
- Жануарлар ұқсастығын
анықтайды.
- Жануарлардың айырмашылығын
ажыратады.
Дескриптор:
- Жануарлардың ұқсастығын
анықтап айтады.
- Жануарлардың айырмашылығына
мысалдар келтіреді.
Оқушылар бір-бірін бас бармақ
арқылы бағалайды.
«Кім
зерек?» ойыны арқылы оқушылардың
зеректігін анықтаймын. Қимылды суреттерді пайдаланып, жануарлардың
іс-қимылын айтқызамын.
Жануарлар
қоректенеді, тыныс алады
және көбейеді. Ал жануарлардың бір-бірінен
ерекшелігі қалай қозғалатынында, әр- түрлі қимылдар жасайды:
жүреді, жүгіреді, қарғиды, секіреді, өрмелейді, ұшады,
қалықтайды, қонады, жүзеді, сүңгиді
т.б.
Қимылды
суреттер.
Оқушыларды стикерлер
арқылы бағалаймын.
«Ал, ендеше
зерттейік!» зерттеу әдісі. Ойлау мен зерттеу дағдыларын
қалыптастыру мақсатында сарамандық жұмысын
жүргізу.
Алдын ала алып
әкелінген жәндіктерге, құстарға, өсімдіктерге зерттеу жұмысы
жүргізіледі. Зерттеу нәтижесінде жануарлар мен құстардың ұқсастығы
мен айырмашылығын дәлелді түрде
анықтайды.
|
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
«Ыстық орындық» орындық әдісі,
сұрақтар, орындық.
|
Сергіту
сәті
2 минут
|
Сергіту сәті "
Қошақаным"
|
Оқушылар би билеп
сергіп қалады.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
8минут
|
Синтез
|
Графикалық органайзер:
«Балық қаңқасы» диаграммасы
|
Бағалау
3
минут
Кері
байланыс
3 минут
|
|
Кері байланыс кемесі
|
Үйге тапсырма:
Мазмұндау.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен оқушылар
арасында диалог
құруды,
Сәйкестендіру әдісі арқылы өсімдіктер мен
жануарларды топтастыра
алады.
Б ейнежазба арқылы
өсімдіктер мен жануарлардың айырмашылығын
ажыратады.
Зерттеу жұмысы арқылы кейбір оқушылар
жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығына дәлелді
түрде көз
жеткізеді.
«Кім зерек» әдісі арқылы жануарлардың
айырмашылықтары мен ұқсастықтарын
анықтайды.
|
Бас бармақ,
стикерлер.
|
АКТ – ның пайдалануы
техникасын, электр желілерінің қауіпсіздік ережесін
сақтау
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|