Материалдар / Жаратылыстану "Судың еріткіштік қасиеті" 4-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жаратылыстану "Судың еріткіштік қасиеті" 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар жас мұғалімдерге көмек ретінде
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Наурыз 2020
4444
10 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Жаратылыстану

Сынып: 4 «Ә»

Бөлім: Заттар және олардың қасиеттері.


21 жалпы орта білім беретін мектеп

Мұғалім: Искакова Гаухар Жарылкасыновна

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Тақырыбы

Судың еріткіштік қасиеті

Оқу мақсаты

4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу;

4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

Судың еріткіштік қасиетін біледі.

Көптеген оқушылар

Судың еріткіштік қасиетін біледі,заттардың суда ерігіштігін сипаттайды.

Кейбір оқушылар

Судың еріткіштік қасиетін біледі,заттардың суда ерігіштігін сипаттайды,ерітінділерді қолдану жолдарын анықтайды.

Бағалау критерийі

Судың еріткіштік қасиетін сипаттайды.

Суда еритін заттарды атайды.

Суда ерімейтін заттарды атайды.

Адам тіршілігінің түрлі салаларында ерітінділерді қолдануға мысал келтіреді.

Тілдік мақсат


Пәндік терминология мен тірек сөздер

Еру, ерітінді, минералды су.

Құндылықтар

Құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Таныстырылыммен жұмыс

Алдыңғы меңгерілген білім

Судың қасиеттерін атайды. Су айналымын түсіндіреді, жауын-шашынның түзілуін, түрлерін біледі.


Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы











Білу

Сабақтың ортасы













Түсіну

















Қолдану



















Талдау






























Жинақтау












Бағалау




«Психологиялық ахуал туғызу»

Самал жел бізді желдетші,

Күн нұры бізді жарқырат.

Таза ауа дем берші,

Мөлдір су бізді салқындат.


Үй тапсырмасын қорыту «Жаңбыр тамшылары»

Оқушылар сұрақтарға жауап беру.

Тәжірибе жасау арқылы қорытындылау.

Керекті заттар:Қайнаған су,банка, қақпақ, мұз.


Отшашу арқылы бағалау.

«Бір сұрақ» әдісі

-Су дегеніміз не?

Оқушылардың ықтимал жауаптарын тыңдау, толықтыру.


Дескриптор:

-Су туралы ақпарат береді;

-Судың пайдасы,зияны туралы айтады;

Бес саусақ арқылы бағалау.

МК.Сабақ мақсатын анықтау (ұжымда)

4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу;

Сабақ мақсатын хабарламас бұрын судың еріткіштік қасиеті туралы аңыз айтып беру.

- Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады

- Сабақ мақсаты ұсынылады


Тәжірибелік жұмыс . «Зертте, талда»


Керек заттар: стақан,су,тас,субояқ,секер, құм,тұз.

Суға осы заттарды суға араластырып судың қасиетін анықтау.Оқушылар судың қасиетін анықтап,өз болжамдарын айтады.

Дескриптор:

-судың еріткіштік қасиетін анықтайды;


Топтық жұмыс.

1-топ: Қазақстанның өзендері мен көлдерін атау.

Дескриптор:

-Қазақстанның өзендері мен көлдерін атайды;

-Өзендер мен көлдерді ажыратады;


2-топ: Су туралы мақал-мәтел атау.

Дескриптор:

-су туралы мақал құрастырады;

-мағынасын түсіндіреді;


3-топ: Су туралы тыйым сөздер атау.

Дескриптор:

-су туралы тыйым сөздер біледі;

-өмірде қолдана алады;

Әр топ тапсырмаларды «латын әліпбиі» арқылы жазылады.

«Бутерброд» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды


Жұптық жұмыс «Маңызын анықта»

Ерітінділердің қайда және не үшін пайдаланылатынын біліп, күнделікті өмірде қажетті жағдайда қолдана алатынын көрсетеді.

Ерітінділер

Не үшін қолданылады?

Ізбес ерітіндісі

ғимараттарды, үйді ағарту және ағаштарды әктеу үшін

Сірке суы ерітіндісі

көгөністер мен жемістерді тұздап, консервілеу және тағамның дәмін келтіру үшін

Йод ерітіндісі

жарақатты залалсыздандыру үшін

Ас тұзының ерітіндісі

көгөністер мен жемістерді тұздап, консервілеу және тағамның дәмін келтіру үшін

Ағартқыш (белизна)

киім-кешектерді ағарту үшін

Сутегінің асқын тотығы ерітіндісі

жарақатты залалсыздандыру, бөлме өсімдіктерінің жақсы өсуі үшін

Дескриптор:

-ерітінділерді өмірде қолдана алады;


Дәптермен жұмыс «Сөйлемді толықтыр»


1.Су- еріткіш.

2.Еріткіш пен еріген зат бөлшектерінен тұратын қосылыс ерітінді деп аталады.

3.Заттарды суда ерігіштігі бойынша үш топқа бөледі: жақсы еритіндер, аз еритіндер, ерімейтіндер.

4. Температура арттырғанда қатты заттардың көпшілігінің ерігіштігі артады


Дескриптор:

-сөйлемді керекті сөздермен толықтырады;

-судың қасиетін анықтайды;


Қалыптастырушы бағалау


Заттар

Суда ериді

Суда ерімейді

құм


+

тұз

+


бояу

+



Дескриптор:

-суда еритін заттарды анықтайды;

-суда ерімейтін затты анықтайды;



Саралау. «Егер мен .....».

Егер мен су болсам ................

Оқушылар өз болжамдарын жасайды.


Дескриптор:

-сөйлемді мысал ретінде болжайды;

-дәлел келтіреді;

Шаттық шеңбері

























Стақандар, су, қант, тұз.









578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!