Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жас білгірлер ашық сайыс сабағы. 9сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Алтыншоқы орта мектеп бақшасы»КММ-сі
Тақырыбы:
“Физиканың жас білгірлері.”
7-8-9 сыныптары
Орындаған:
физика пәнінің мұғалімі
Жумагулова У.Б
Шығыс Қазақстан обылысы Үржар ауданы .
«Алтыншоқы орта мектеп-бақшасы»КММ-сі
Физика пәні мұғалімі: Жумагулова Умитжан Биляловна
Сайыс сабақ
7-8-9 сынып оқушылары
Тақырыбы: «Физиканың жас білгірлері»
Мақсаты:
1)Жол,жылдамдық,үдеу,жалпы қозғалыс ұғымдарын түсіну, оларды формула арқылы есептей білу.
2)Шығармашылық ойлау қабілетін дамыту, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру.
3)Салауаттылыққа, ұқыптылыққа, өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес, білім сайысы сабағы.
Сабақтың әдісі: Топпен оқыту, шығармашылықпен зерттеу,тез ойлауға үйрету
Көзнекліктері;Фишкалар,таразы,темір,пластилин,сағат,метр.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: үш топқа бөліп отырғызамыз.
1 топ «Жол»
2 топ «Жылдамдық»
3 топ «Үдеу»
ІІ.І-бөлім.
Топтарды таныстыру
1 топ «Жол»
Ұраны: «Физика-табиғаттың тілі екен,
Жол-негізінің бірі екен.»
2 топ «Жылдамдық»
Ұраны: «Жылдамдық-қозғалыстың мәні
Қозғалыс-бар әлемнің сәні»
3 топ «Үдеу»
Ұраны: «Үдетіп қозғалыстың сырын терең
Жалықпай оқып,зерттеп,білем,көрем»
II-бөлім.
Кім жылдам?
1)Ғалымның атын жеңілдік арқылы табу:
Оны “сер “деп атаған
Оны классикалық механиканың атасы
Деп атаған.
Оның құрметіне күштің өлшем бірлігіне аты берілген.
2)Ғалымды суреті арқылы табу:
Ашқан жаңалығы?
3)”Бірінші орыс унивеситеті” деп Пушкин кімді атады?
4)Мына ғалымдардың қайсысы физик?
Архимед
Курчатов
Лобачевский
Ньютон
Лебедов
Ломоносов
Паскаль
Торричелли
5)Қазан қаласының есімі кімдердің есімдерімен аталған?
6)Жұмбақта жасырылған ғалымның есімі?
Өмірдегі маңызын
Электромагниттік өрістің
Фарадеймен қоса
Біле білген ғалым кім?
Жауабы:
1) И.Ньютон
2 ) А.С.Папов
3 ) М.И.Ломоносов
4) Архимед
Курчатов
Ньютон
Лебедов
Ломоносов
Паскаль
Торричелли
5 ) Курчатов,Лобачевский
6 ) Д.Максвелл
ІІІ-бөлім.
Тәжірибе.
«Удеу» тобына
Жасалған фигураның тығыздыгын анықтау?
«Жылдамдық» тобына
Оқушы жылдамдығын анықтау?
«Жол» тобына
Темірден жасалған дененің тығыздығын анықтау?
ІV –бөлім.
Физикалық сұрақтар.
1.Ауырлық күші деген не?Формуласы?
2.Қуат деген не?Формуласы?
3.Үйкеліс күші деген не?
4.Гук заңы формуласы?
5.Архимед күші неге тең?
6.Кулон заңының математикалық өрнегі?
7.Джоль- Ленц заңы қалай тұжырымдалады?Фрмуласы?
8.Ом заңы қалай тұжырымдалады?
9.Ньютонның 2- ші заңы қалай тұжырымдалады?
10.Ньютонның 3- ші заңы қалай тұжырымдалады?
Жауабы:
1.Денелердің Жерге тартылу күші.Ға=m·g
2.Өткізгіштегі ток күшін және кернеуді өлшеп, олардың көбейтіндісін табу керек.P=IU
3.Бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш.Ғ=µN
4.Ғсерп=k·x
5.Ға=ρс gvд
6. F=k
7.Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал;
8.Тізбек бөлігіндегі ток күші- осы бөліктің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал өткізгіштің кедергісіне кері пропорционал;
9.Денеге туындайтын үдеу оған әрекет етуші күшке тура, ал массасына кері пропорционал;
10.Денелердің бір-біріне әрекет етуші күштері модулі бойынша өзара тең және бағыттары қарама- қарсы;
V- бөлім.
Көмекке келетін жұмбақ
1.Жанды нәрсе туралы
а Көзі қырағы,жанған жарықты алыстан көреді. 5 ұпай.
бЖүрегінің қуаты 2,2 Вт.
вҒұмырында 40 тонна тамақ жейді. 2 ұпай.
гЖердегі ең ақылды кім? 1 ұпай.
2.Қандай зат?
А)Адам организмінде бар зат. 5 ұпай.
Б)Заттың үш күйіннің біреуі. 3 ұпай.
В)Үш күйде де бола алады. 2 ұпай.
Г)Жерде онсыз өмір жоқ. 1 ұпай.
3.Қорапта қандай физикалық дене бар?
А)Зерттеу жұмыстарына құрал ретінде қолданылады. 5 ұпай.
Б)Іші ауа толы. 3 ұпай.
В)Спортшы осы денемен дос. 2 ұпай.
Г)Шар тәріздес. 1 ұпай.
Жауабы:
Адам, Су, Доп.
VІ –бөлім.
Сиқырлы кубик.
1.1Па=Н/м2
2.1А=1Кл/1с
3.S=V0 t+at2/2
4.Р=F/S
5.F=kq 1q2/r2
6.Т=2π l/g|
ІІІ.Қорытынды.
Жеңген топты анықтау, оқушыларға мадақтау қағаздарын, сыйлықтар беру.
ФИЗИКА ПӘНІ БОЙЫНША ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
САБАҚ: Денелердің жүзу шарттары. Ареометр. Су көлігі. |
Мектеп: «Алтыншоқы орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Жумагулова У.Б |
|||||||
СЫНЫП: 7 сынып |
Қатысқандар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||
Сабақ негізделген оқу Мақсаты (мақсаттары) |
Оқушылардың қоршаған ортада түрлі құбылыстарды түсіну үшін сандық және сапалық тапсырма беру арқылы дүниетанымдарын кеңейту. |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
Денелердің жүзу шарттары туралы теориялық материалды біледі. Жүзу және қалқып шығу себептерін айта алады. Термин сөздермен,формулаларды қайталайды. |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
Тақырыпқа байланысты есеп шығара алып. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере алады. |
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
Күрделі есептер шығара отырып, кездесетін термин сөздерді жаза алады. |
||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар; |
|||||||
Сабақ барысында физикалық диктант қолдану. Терминдерді үш тілде аудара алады. |
||||||||
Оқылым. Жаңа термин сөздерді тыңдайды, қайталайды. Дұрыс айтылуымен мағынасын түсінеді, формулаларды есте сақтайды. |
||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||
Шамаларды біледі, формула және өлшем бірліктерді жаза алады. Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды. |
||||||||
Алдыңғы оқу Архимед күші |
||||||||
Жоспарланған Уақыт 35 мин. |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар: |
||||||
Басталуы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
«Кім жылдам» әдісі бойынша сұрақ – жауап арқылы тексеру Таратпа материалдар арқылы тексеру. |
Слайд. Әр түрлі пішіндер. Таратпа материалдар. |
||||||
1.Психологиялық ахуал. 3мин.«Тілек айту» |
||||||||
Негізгі бөлімі 10 мин. 5 мин. 10 мин. 2 мин. 3 мин |
І. Қызығушылықты ояту. 1.Стикер тарату, таратпа қағаздар тарату, сәйкестендіру шешу. 2. Әр-түрлі пішіндер (төртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек) тарату арқылы оқушыларды 3 топқа бөлінеді. Бағалау парағын топ басшысына беремін. Сабақтың негізгі бөлімінде "ДЖИГСО" стратегиясын қолданады. Мақсаты: Архимед күші көлемі дененің сұйыққа батқан бөлігінің көлеміндей сұйықтың салмағына тең екендігі топта оқып, талқылау арқылы түсінік қалыптастыру. Нәтижесі: Бөлінген топтардың әр қайсысы мәтінді оқып, оқыған мәтіндерін топ ішінде талдайды. Постер қорғау арқылы келесі топқа түсіндіреді. ІІ.Мағынаны тану. 1.Мұғалім шамаларды, формулаларды, өлшем бірліктерді таныстырылыммен көрсете отырып оқушыларға өз пікірін айтқызып, қайталатады. Мақсаты: Оқушылардың есте сақтау қабілетін тексеру,ізденімпаздыққа және тиянақтылыққа баулу. Нәтижесі: Оқушылар алған мәліметтерді есте сақтайды. Тапсырманы өз беттерімен орындай алады. 2. Есеп жұмыс. Мақсаты: Оқушылар формуланы қортып шығаруға дағдыланады. Оқушылар формулаға салып есептер шығару Нәтижесі: Әр топқа денгейлік есептер беріледі, деңгей бойынша есеп шығарады. І топ, ІІ топ, ІІІ топ. А – жеңіл есептер В – орташа есептер С – күрделі есептер «Сергіту сәті» Көңілді күй 3.Кестемен жұмыс. Мақсаты: Өтілген мәтін бойынша оқушылар өз ойларын жинақтау. Нәтиже: Өзіндік ой қортады және жинақтайды.Алғырлық таныта алады. Әр топ сәйкестендіру кестесімен жұмыс жасайды.Оқушылар формулаларды, өлшем бірліктерді сәйкестендіреді. |
Интерактивті тақта, слайдтар, плакат, маркерлер, үлестірмелі материалдар, тақырыпқа қатысты суреттер, А4 парағы, желім қағаздар, парақшалар |
||||||
Аяқталуы 10мин |
Сабақты бекіту./Кері байланыс/ «Екі жұлдыз, бір тілек» Үйге тапсырма. Денелердің жүзу шарттары. Ареометр. Су көлігі. Оқып келу, қосымша есептерді шығару Бағалау. Топқа берген бағалау парағы бойынша оқушылардың жиынтық бағасын алып, оқушылардың деңгейлік қортынды бағасын шығарамын. |
Мадақтау, смайлик. |
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
Топтық жұмыс кезінде өзін-өзі және бірін –бірі бағалау. |
|
||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақта оқу мақсаты шынайы және нақты болды. Денен сүйыққа батқан бөлігінің көлеміндей сұйықтың салмағына тең екендігін білді.Ой қорытты. Менің ойымша,сынып ахуалы өте жақсы болды деп ойлаймын. Мен жоспарлаған материалдар пайдалы және тиімді болды. Сабақ барысында берілген уақытты ұтымды пайдалануға тырыстым,үлгердім. Мен өз жоспарыма түзетулер енгізбеймін,менің жазған жоспарым өз ойымша дұрыс деп ойлаймын. |
|||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )? 1: Топтық жұмыс тапсырмасы. 2: Кестемен жұмыс. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )? 1: Сергіту сәті. 2: Жаңа терминдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? Сабақ барысында оқушылардың бірлесе ұйымшылдық пен жұмыс істегендіктерін. Сонымен қатар топ арасындағы бәсекелестік арқылы олар уақытты ұтымды пайдалана алғанын байқадым. |