|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы.( жарық) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сулейменова Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасанды жарық көздері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін туралы білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
жасанды жарық көздерінің қажеттілігі туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шуақ сыйла» әдісі Шашы алтын, көзі от Шыға ғой күн тезірек Жылу берші, шуақ берші Маған, оған,досыма Тағы, тағы, тағы да Өткенді пысықтау «Галареяға саяхат» әдісі 1.Күн туралы айт 2. Ай жарық шаша ма? 3. Қараңғы бізге керек пе? 4. Жарықтың пайдасы туралы білесің бе? 5. Күн сөніп қалса не болады деп ойлайсың? Жаңа тақырып «Күн мен түн» ойыны ойналады. -«Күн мен түн» ойынын ойнағанда қандай іс-әрекеттер жасадық? -Қай кезде қараңғы болды? Неге? -Қай кезде жарық болды? Неге? -Түнде жарықты не береді? -Ал күндіз ше? -Оларды біз қандай жарық көздері деп атадық? -Дұрыс, табиғи жарық көздері. -Түнгі уақытта қандай жарық көздерін пайдаланамыз? -Дұрыс, шам, электр жарығы, көше шамы, шамшырақ, қолшам Бұлар- жасанды жарық көздері. Оларды адам өз қолымен жасайды. 1-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ Электр шамын қай кезде қолданамыз? Оны пайдаланғанда нені ескеру керек? 2-топ: Қолшамды қай кезде пайдаланамыз? Оның жарығы қандай? 3-топ: Майшамды қай кезде пайдаланамыз? Ол неден қуат алады? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Ғимарат ішіндегі мен көшедегі жарық көздерін салыстырыңдар, оларды тиісті түстермен бояңдар « Жарық музыкасы» әдісі Музыкаға ілесіп жарықпен бірге би билейді Ұжымдық жұмыс Тәжірибе Сынып бөлмесін қараңғылап, жарықтарды саыстыру Балауыз шамды жағу және терезені қиялай ашу Екеуінің жарық күшін салыстыру Күн көзінің жарығы өте күшті, балауыз шам әлсіз жанады. Қорытынды: Табиғи жарық көздерінің жарығы күшті болады. Жасанды жарық көздерінің жарығы оған қарағанда әлсіз болады 2-тәжірибе Тәжірибе жасау Сынып бөлмесін қараңғылап, проектор арқылы экраннан қолдарыңның көлеңкесін түсіріп көріңдер. Қандай жағдайда қолымыздың көлеңкесін үлкейтуге немесе кішірейтуге болады? Қолдарын қимылдату арқылы әртүрлі бейнелерді көрсет « Спиннер» әдісі Сұрақтар:
Кері байланыс « Мен күнмін» әдісі Күннің шуақтарына өз суреттерін іледі |
Оқушылар бір-біріне күн шуағын сыйлайды Жіпке іллінген суреттерді таңдап, оған сипаттама береді Ойын арқылы қараңғыны жарық ететін көздерді атайды ТОптық жұмыс жасайды Бірлескен жұмыс жасалады Тәжірибе жасайды Сәттілік дөңгелегін айналдырып, түскен сұраққа жауап береді Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Дескриптор: Өтілген тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жарық пен қараңғыны ажыратады Қараңғыны жарық ететін көздерді біледі, айтады Дескриптор: Жарық көздерінің түрін анықтайды; Жасанды жарық көздерінің қолданылу мақсатын сипаттайды; Жасанды жарықтың қолданылуына мысал келтіреді. Дескриптор: Ғимарат ішіндегі мен көшедегі жарық көздерін салыстырады Олар тураы айтады, бояйды Керемет! Дескриптор: Жарық көздерін салыстырады Тәжірибеден қорытынды шығара алады Дескриптор: Проектор арқылы экраннан қолдарыңның көлеңкесін түсіріп көреді Қолдарын қимылдату арқылы әртүрлі бейнелерді көрсетеді Дескриптор: Жаңа тақырыпты игерген Сұрақтарға нақты жауап береді |
Суреттер
Суреттер Оқулық Суреттер Балауыз шам Оқулық Музыка Балауыз шам Лампалар суреттері |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасанды жарық көздері
Жасанды жарық көздері
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы.( жарық) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сулейменова Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасанды жарық көздері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін туралы білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
жасанды жарық көздерінің қажеттілігі туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Шуақ сыйла» әдісі Шашы алтын, көзі от Шыға ғой күн тезірек Жылу берші, шуақ берші Маған, оған,досыма Тағы, тағы, тағы да Өткенді пысықтау «Галареяға саяхат» әдісі 1.Күн туралы айт 2. Ай жарық шаша ма? 3. Қараңғы бізге керек пе? 4. Жарықтың пайдасы туралы білесің бе? 5. Күн сөніп қалса не болады деп ойлайсың? Жаңа тақырып «Күн мен түн» ойыны ойналады. -«Күн мен түн» ойынын ойнағанда қандай іс-әрекеттер жасадық? -Қай кезде қараңғы болды? Неге? -Қай кезде жарық болды? Неге? -Түнде жарықты не береді? -Ал күндіз ше? -Оларды біз қандай жарық көздері деп атадық? -Дұрыс, табиғи жарық көздері. -Түнгі уақытта қандай жарық көздерін пайдаланамыз? -Дұрыс, шам, электр жарығы, көше шамы, шамшырақ, қолшам Бұлар- жасанды жарық көздері. Оларды адам өз қолымен жасайды. 1-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ Электр шамын қай кезде қолданамыз? Оны пайдаланғанда нені ескеру керек? 2-топ: Қолшамды қай кезде пайдаланамыз? Оның жарығы қандай? 3-топ: Майшамды қай кезде пайдаланамыз? Ол неден қуат алады? Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Ғимарат ішіндегі мен көшедегі жарық көздерін салыстырыңдар, оларды тиісті түстермен бояңдар « Жарық музыкасы» әдісі Музыкаға ілесіп жарықпен бірге би билейді Ұжымдық жұмыс Тәжірибе Сынып бөлмесін қараңғылап, жарықтарды саыстыру Балауыз шамды жағу және терезені қиялай ашу Екеуінің жарық күшін салыстыру Күн көзінің жарығы өте күшті, балауыз шам әлсіз жанады. Қорытынды: Табиғи жарық көздерінің жарығы күшті болады. Жасанды жарық көздерінің жарығы оған қарағанда әлсіз болады 2-тәжірибе Тәжірибе жасау Сынып бөлмесін қараңғылап, проектор арқылы экраннан қолдарыңның көлеңкесін түсіріп көріңдер. Қандай жағдайда қолымыздың көлеңкесін үлкейтуге немесе кішірейтуге болады? Қолдарын қимылдату арқылы әртүрлі бейнелерді көрсет « Спиннер» әдісі Сұрақтар:
Кері байланыс « Мен күнмін» әдісі Күннің шуақтарына өз суреттерін іледі |
Оқушылар бір-біріне күн шуағын сыйлайды Жіпке іллінген суреттерді таңдап, оған сипаттама береді Ойын арқылы қараңғыны жарық ететін көздерді атайды ТОптық жұмыс жасайды Бірлескен жұмыс жасалады Тәжірибе жасайды Сәттілік дөңгелегін айналдырып, түскен сұраққа жауап береді Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Электр шамы» әдісі бойынша мадақтап отыру
Дескриптор: Өтілген тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауап береді Дескриптор: Жарық пен қараңғыны ажыратады Қараңғыны жарық ететін көздерді біледі, айтады Дескриптор: Жарық көздерінің түрін анықтайды; Жасанды жарық көздерінің қолданылу мақсатын сипаттайды; Жасанды жарықтың қолданылуына мысал келтіреді. Дескриптор: Ғимарат ішіндегі мен көшедегі жарық көздерін салыстырады Олар тураы айтады, бояйды Керемет! Дескриптор: Жарық көздерін салыстырады Тәжірибеден қорытынды шығара алады Дескриптор: Проектор арқылы экраннан қолдарыңның көлеңкесін түсіріп көреді Қолдарын қимылдату арқылы әртүрлі бейнелерді көрсетеді Дескриптор: Жаңа тақырыпты игерген Сұрақтарға нақты жауап береді |
Суреттер
Суреттер Оқулық Суреттер Балауыз шам Оқулық Музыка Балауыз шам Лампалар суреттері |
||
шағым қалдыра аласыз















