Пән: Жаратылыстану | Мектеп: Д.А.Қонаев атындағы орта мектебі |
Ортақ тақырып: Тағам және сусын | Мұғалімнің аты: Сиримбетова Г |
Күні: 22.06.2018 |
|
Сынып: 1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы | Жасанды жарық көздері дегеніміз не? |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
| Жасанды жарық адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
| Жарықтың табиғи және жасанды жарық көздерін ажыратады мысал келтіреді |
| Кейбір оқушылар орындай алады: |
| Қоршаған ортаға бақылау жасай отырып, жасанды жарық көздерін анықтайды |
Бағалау критерийлері | -жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажыратады.-жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтайды. |
Тілдік мақсат | Оқушылардың тірек сөздерді тыңдауына және айтуына назар аударып,сөйлеу барысында қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:Жарық-свет-shine |
| Талқылауға арналған сұрақтар:-Жарық дегеніміз не?-Жарықтың қандай түрлері бар?-Жасанды жарық көздері не үшін қажет?-Қандай жасанды жарық көздерін пайдаланасың?-Жасанды жарық көздерінің қайсысын жиі көресің?-Қандай мамандық иелері түңгі уақытта жұмыс істейді?-Олар жұмыста қандай жасанды жарық көздерін пайдаланады? |
Құндылықтарды дарыту | Жасанды жарық көздерін үнемдеу электрик қызметтерді құрметтеу, топта ынтымақтастық құндылықтарын қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыс | Көркем еңбек-шамшырақтың апликациясы-модельдеу. |
АКТ қолдану дағдылары | http:\\svet 58.ru\ru\frtikles\34 онлайн үлестірмелі материалдар жиынтығы |
Бастапқы білім | Жасанды жарық көздерін ажыратады , мысал келтіреді |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт есебі |
| ресурстар
|
Басы
| Психологиялық дайындық:Күннің, айдың, аспанның Арайлап атқан ақ таңның Көріп өсіп келемізКөмегімен жарықтың!
Суреттер бойынша топқа бөлу1-топ:Жасыл 2-топ: Сары3-топ: Көк
Сабақтың оқу мақсатын хабарлау-Жасанды жарық көздері туралы білетін боласың.-Жасанды жарық көзін табиғи жарық көзінен ажырата аласың. |
Түс арқылы |
Ортасы
| Жағдаяттан шығу Кешке қарай электр жарығы сөніп қалды, сен не істер едің? (әр оқушы өз ойын айтады)1.«Ішіне,сыртына» әдісі ЖЖ
Қала көшесіСуреттерді салыстырСуреттердегі жарық көздерін ата. Олар табиға жарық көзіне жата ма әлде жасанды жарық көзіне жата ма? Қалай ойлайсың?
Дескриптор:- Сурет бойынша тәулікті анықтайды.-Жасанды және табиғи жарық көздерін табады.-Жасанды және табиғи жарық көздерінің маңыздылығын түсіндіреді.
Кері байланыс: серпілген доп.ҚБ: бағдаршам.
2.«Ойлан,бөліс,бірік» әдісі. ТМК
Жасанды жарық көздері-Сен суреттердегі жарық көздерінің қайсысын жиі көресің?-Қандай жасанды жарық көздерін пайдаланасың?
-Қандай мамандық иелері түңгі уақытта жұмыс істейді?-Олар жұмыста қандай жарық көздерін пайдаланады?Жасанды жарық көздері не үшін керек?Суреттерге қара.Жарық көздерінің әрқайсысы не үшін қолднатынын білесің бе? Шамшырақ не үшін қажет? Белгі беретін құрал не үшін ойлап табылды?
Дескриптор:-Жасанды жарық көздерін атайды, сұраққа дұрыс жауап береді.-Жасанды жарық көздерінің қолдану жолдарын түсіндіреді.-Жасанды жарық көздерінің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді.
Кері байланыс: серпілген доп.ҚБ: бағдаршам.
Сергіту сәті«Шамшырақ» атты жаттығуларды орындайды.Сұрақтар: «Шамшырақтың орнында өзіңді қалай сезіңдің? Теңізшілерге жол көрсету сендерге ұнайма? Сендерге қандай жағдайда сенім артуға болама?
3. «Мозайка» әдісі. ЖОқушыларға шамшырақтың аппликациясын дайындауға арналған ресурстар беріледі.
Дескриптор: -Жасанды жарық көзін құрастырады, модельдейді.-Жасанды жарық көздерін атайды.Кері байланыс: серпілген доп.ҚБ: бағдаршам
4.Дәптермен жұмыс51 б. 49 жұмыс парағы, 52 бет 50 жұмыс парағы. Үйіміздегі жарық көздері.Сенің отбасың қандай жасанды жарық көздерін пайдаланады?Олардың суретін сал.
Дескриптор: -Жасанды жарық көздері жайында әңгімелейді.-Жасанды жарық көздерінің суретін салады.-Айналасындағы жасанды жарық көздеріне бақылау жасайды.Кері байланыс: серпілген доп.ҚБ: бағдаршам |
|
Соңы
| Кері байланыс: «Желкенді кеме»
|
|
Қосымша мәліметтер |
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманықалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
«Ойлан,бөліс,бірік» әдісіБарлық оқушы: Жасанды жарық көздерін атайды, сұраққа дұрыс жауап береді.Көпшілігі: Жасанды жарық көздерінің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді.Кейбірі: Жасанды жарық көздерінің қолдану жолдарын түсіндіреді. | «бағдаршам» –оқушылардың қызығушылығын арттырады. | Жасанды жарық көздерінің техникасының қауіпсіздігін сақтау. |
РефлексияСабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1.2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1.2.Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|