Материалдар / Жасанды жарық көздeрін монтaждaу

Жасанды жарық көздeрін монтaждaу

Материал туралы қысқаша түсінік
Студенттерді жасанды жарық көзімен таныстыру. Жасанды жарық көздeрін монтaждaу тәсілдeрімeн, орындaлу рeттілігін үйрeту.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Ақпан 2023
212
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бекітемін

директордың оқу - өндірістік

істері жөніндегі орынбасары:

Балтабекова А.Т

__________________


Сабақ жоспары

Курс

1

Топ

П.00

Сабақ саны


Мамандық біліктілік:

0503000-«Слесарлық ісі» мамандығының,

0503012-«Электр құрал-жабдықтарын жөндеуші слесарь-электрик»

Модульдің атауы:


Сабақтың тақырыбы:

Жасанды жарық көздeрін монтaждaу

Мерзімі:


Ұзақтығы:

6 сағат

Өткізу орны:

6 кабинет оқу шеберханасы

Сабақтың мақсаттары:

- а).Білімділік: Студенттерді жасанды жарық көзімен таныстыру. Жасанды жарық көздeрін монтaждaу тәсілдeрімeн, орындaлу рeттілігін үйрeту.


-дамыту: Техника қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, әрбір құрал – саймандарды ұқыпты пайдаланып, жылдам әрі жоғары дәрежеде жұмыс істеуге студенттерді баулу.

-тәрбиелік: Тәрбиелік : Заман талабына лайықты жақсы маман болып шығуын тәрбиелеу, студенттердің өз мамандығына деген қызығушылығын арттыру және түлғаны дамыту

Күтілетін нәтижелер:

  1. Жобалау жасанды жарықтандыру екі түрі

  2. Нақты көзбен жұмыстарды

  3. Бөлмеде барлық жерлерде жалпы қамту жалпы жарықтандыру

  4. Аралас жарықтандыруды жергілікті қамту

  5. Табиғи жарықтандыру нақты жұмысты орындау

Сабақтың түрі:

жаңа сабақ


Пәнаралық байланыс:

Информатика ,қаржы қызметі


Оқу әдістемесі,әдістемелік, педагогикалық әдістер, педагогикалық техналогиылар

Репродуктивтік

Студенттердің өзіндік жұмыстары:

өз ойларымен, пікірлерімен бөлісу, сызбалармен, практикалық тапсыр ма

Оқыту әдістері, пед.технологиялары:

Жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, диалог,

талдау, сұрақ-жауап, сандық жүйемен жөнелтілімдерді қабылдауды, өзін өзі басқару,

Қажетті құрал-жабдықтар:

Оқыту-өндірістік жұмыстар (қажет болған жағдайда көрсетіледі)

6.Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, нұсқау картасы, элekтр құрaл-сaйMAндaры, Makeттeр

Пайдаланған әдебиет (қосымша мағлұмат):

Пошта ережесі 2003ж Алматы


Оқытушы туралы мәлімет:

Т.А.Ә.

Нұрбаева Г.Б.

Қолы:


Тел:

87754137280

Эл.пошта:


Gul-8282@mail.ru



Сабақ барысы:


Сабақтың кезеңдері:

Оқытушының әрекеттері:

Студенттердің әрекеттері:

Оқу қоры мен материал

Ұйымдастыру кезеңі

(3 минут):

1.Студенттермен сәлемдесу.

2.Студенттердің қатысымын белгілеу.

3.Студенттердің назарын сабаққа аудару.

4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын баяндау.


1. Оқытушымен сәлемдесу.

2. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысады.

3. Психологиялық жағынан табысты жұмыс жасауға іштей дайындалады.


Үй тапсырмасын сұрау

(6-7 минут):

А)Электр қондырғылары дегеніміз не?

б)Дайындау жұмыстарына не жатады?

в)Белгілеу жұмыстарына не жатады?


Оқытушының сұрақтарына жауап береді, тапсырмалар орындайды

Сұрақ- жауап

Студенттерді негізгі кезеңде жұмысқа дайындау

а)Студенттерді тақырыптың мазмұнымен таныстыру

б)Еңбек және техника қауіпсіздігі ережелерін қайталап бекіту

в)Студенттерді жұмыс орындарына орналастыру

г)Студенттердің жұмысын бақылау



Презентациялық слайдтар, бейнероликтер, интернет желісі, элekтр құрaл-сaйMAндaры, Makeттeр

Жаңа тақырыпты түсіндіру

(10 минут):

Жаңа тақырып бойынша ақпарат беру:

(Слайд және кесте арқылы түсіндіру)

Жобалау жасанды жарықтандыру екі түрі болуы мүмкін - жалпы және аралас. Жалпы жарықтандыру жүйесі орындалған жұмыстың бір түрге (құю, дәнекерлеу, дүкендер гальваникалық), сондай-ақ әкімшілік, кеңсе және қойма кеңістікте барлық аудандарында қолданылады. Жалпы біркелкі жарықтандыру (жылтыр ағынының біркелкі жұмыс орындарын жері жоқ бүкіл аума ында таратылады) және (жұмыс орындарын жері негізінде) жерсіндірілген жалпы жарықтандыру айырмашылық жүргізу керек.

Нақты көзбен жұмыстарды (мысалы, су құбырын, токарлық станоктар, бақылау) орындау кезінде жалпы жарықтандыру жергілікті қолданылады, өткір көлеңкеден немесе жұмыс беттері (соққы, қайшылар) тігінен орналасқан. Жергілікті және жалпы жарықтандыру жиынтығы құрамдастырылған жарықтандыру деп аталады. Өндірістік үй-жайлар ішіндегі жергілікті жарықтандыруды қолдану рұқсат етілмейді, өйткені көз тез шаршап авариялар қаупін тудырады.

Бөлмеде барлық жерлерде жалпы қамту жалпы жарықтандыру жүйесінен жарық алады. Бұл жүйеде жарық көздері жұмыс орындарын орналасуына байланысты біркелкі таратылады. Орташа жарық деңгейі жұмыстарды орындау үшін талап етілетін жарықтандыру деңгейіне тең болуы тиіс. Бұл жүйелер, негізінен жұмыс орындары тұрақты емес, аудандарда пайдаланылады.


Барлығы локализацияланған жарықтандыру жүйесі жұмыс бетіне жақын шамдар орналастыру арқылы қамтуды арттыру үшін әзірленген. Бұл жарық шамдарының қоңыр түсіне дақ түспес үшін, шағылыстырғыштар орналастырылуы керек. Мысалы, олар жоғары бағытталған болуы мүмкін.

Аралас жарықтандыруды жергілікті қамту (мысалы, үстел шамы) кіреді, жұмыс орнында жарық ағынына назар аударады. Жоғары жарықтандырудың ұсынылатын жалпы талаптарын ұштастыра отырып, жергілікті жарықтандыру пайдаланады.

Табиғи жарықтандыру нақты жұмысты орындау үшін жеткіліксіз болған кезде табиғи және жасанды жарық комбинациясын пайдалануға болады. Бұл қамту аралас деп аталады. Жоғары дәрежеде орындау үшін, жоғары және өте жоғары дәлдіктегі аралас жарықтандыру әдетте табиғи жарықтандыру жеткіліксіз болады.







Жаңа білімді игереді




















Жасанды жарық көздeрін монтaждaу қызметтерімен танысады



Презентациялық слайдтар, бейнероликтер, интернет желісі, е-үкімет сайты, мобильді қосымша макеттер, нұсқау карталар

Кесте арқылы түсіндіру

Жаңа тақырыпты бекіту

(15 минут):


Жұптық жұмыс:

Берілген лекцияны бір-біріне түсіндіреді,ішінен 5 сұрақ жазып бір-біріне қояды.



Топпен жұмыс жасайды, жауаптарын қорғайды



Аралас жарықтандыруды жергілікті қамту






Ойын тапсырмасы жазылған плакат

Жеке жұмыс:

16н.жүкқұжатын толтыру

Оқулық, дәптер, макеттер

Сергіту сәті

Оқытушы сөзі


Глоссарий (жаңа терминдерді жаздыру)


ШПИ- Штрихтық почта идентификаторы

ПСТУ – Почтаны сұрыптау тасымалдау учаскісі

Оқулық, нұсқау карта

Жаңа білім мен қызметтің әдістерін қалыптастыру

Жаңа материалды бекіту

Алынған материалды жазу


Зерттелген материалды түсінуді бастапқы тексеру

Жаңа тақырып бойынша саулнама

1-сұрақ:Жарық көздерінің түрлері?

2-сұрақ:Жарық көзі дегеніміз не?

3-сұрақ:Аралас жарық көздері дегеніміз не?

Студенттердің ауызша жауаптары

Макет

Ағымдағы нұсқаулық

Жаңа білімдері мен қызмет әдістерін шоғырландыру

5 сағ.

  1. Жобалау жасанды жарықтандыру екі түрі

  2. Нақты көзбен жұмыстарды

  3. Бөлмеде барлық жерлерде жалпы қамту жалпы жарықтандыру

  4. Аралас жарықтандыруды жергілікті қамту

  5. Табиғи жарықтандыру нақты жұмысты орындау

Жұмыс орындарын ұйымдастыру

Жай ішкі және халықаралық хатты қабылдауды ұйымдастыру

Поспакет жасау

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!