САБАҚ: Жасушалардың тіршілік әрекеттері.
| Мектеп: Жамбыл орта мектібі |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Гүлзада |
СЫНЫП: 6 | Қатысқандар саны: 8 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Жасушаның тыныс алуы мен қоректенуінің маңыздылығын білу. Цитоплазманың қозғалысы және жасушалардың тіршілік әрекеттерінің сыртқы орта жағдайларына тәуелділігін зерттей алу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Жасушаның тыныс алуы мен қоректенуінің маңыздылығын біледі. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Цитоплазманың қозғалысы және жасушалардың тіршілік әрекеттерін түсіндіре алады |
| Кейбір оқушылар: |
| Цитоплазманың қозғалысы және жасушалардың тіршілік әрекеттерінің сыртқы орта жағдайларына тәуелділігін зерттей алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Оқушылар жасуша туралы не білетіндерін еске түсіріп, өз ойларын айтуға дағдыланады.Оқушылар мәтінді түсініп оқуға үйренеді, мазмұнын ұғады.Мәтін бойынша өз ойларын айтуға сараптама жасауға үйренеді, шығармашылық қабілеттерін дамытады.Түсінгендерін кесте бойынша сызып жазуға дағдыланады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер:Ұлғайтқыш құрал, микроскоп, ұлғайтқыш әйнек, қолдану тәсілдері, құрылысыЖасуша, өсімдік организмі, негізгі қасиеттері, органоидтарТіршілік әрекеті, өсуі, бөлінуіОрганикалық заттар, бейорганикалық заттар, қоректік заттар. |
|
|
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
| Талқылауға арналған тармақтар: |
|
|
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|
|
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|
|
Алдыңғы оқу | Жасушаның құрылысы және химиялық құрамы |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Ұйымдастыру10 мин | Шаттық шеңберіндегі өлең жолдарын оқу арқылы сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастыруЕгер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз;Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз;Егер сіз, иттерді жақсы көрсеңіз көршіңізді құшақтаңыз;Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!Зейінді шоғырландыру. Өткен сабақты пысықтау «Қораптағы сұрақ» әдісі арқылы сұрақ қою.Жасушаның құрылысы.Жасуша қабықшасының қызметі қандай ?Цитоплазманың құрамында қандай заттар бар?Пластидтер нешеге бөлінеді ?Вакуоль қайда орналасқан?Вакуольдің қызметі қандай ?Жасуша пішіндерін немен өлшейді?Жасушаның ашылу тарихыТүрлі түсті конфеттер тарату арқылы топқа бөлу. | Интербелсенді тақта.Биология 6 сынып Р.Әлімқұлова «Атамұра» 2015жыл.Мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулық.Смайликтер. Конфеттер
|
Негізгі бөлім
20 мин | Қызығушылықты ояту. Суреттер көрсету арқылы сабықтың тақырыбы мен мақсатын анықтау, табыс критерийлерін талқылау. Мәтінмен жеке жұмыс.«Сократтық талдау»әдісі арқылы топтық жұмыс .Таныстырылым (постер)Сергіту сәті «Қара жорға биі» | Интербелсенді тақта.Биология 6 сынып Р.Әлімқұлова «Атамұра» 2015жыл. А3 форматты қағаз, маркерлер, стикерлер.Бағдаршам. Ұялы телефон.
|
Қорытынды бөлім15мин
Бағалау | «Иә-жоқ» лездік сұрақтар арқылы қорыту. «Иә-жоқ» карточкалары таратылады.Жасуша қоректенеді, тыныс алады, сыртқы орта әсеріне жауап береді. ИәЦитоплазма жасушаның негізгі бөлігі емес. ЖоқЖасуша қабықшасында ұсақ тесік болмайды. ЖоқӨсімдік жасушасының цитоплазмасында жасыл түсті пластидтер өте көп. ИәҚоректік заттарды өсімдік ерітінді күйінде тамыры арқылы сормайды. ЖоқӨсімдік тыныс алу кезінде оттегін бойына сіңіріп көмірқышқыл газын бөліп шығырады. Өзара бағалау парақшасыТоп №
Кері байланыс «алма ағашы» Оқушылар не түсінікті, не түсініксіз болғанын стикерге жазып, алма ағашына іледі.
| Интербелсенді тақта.Биология 6 сынып Р.Әлімқұлова «Атамұра» 2015жыл. «Иә-жоқ» карточкасы.«Алма ағашы»Бағалау парағы |
Қосымша ақпарат |
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
| | |
РефлексияСабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|