Материалдар / ЖББ_6_Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурацияс

ЖББ_6_Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурацияс

Материал туралы қысқаша түсінік
ЖББ_6_Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурацияс
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қырқүйек 2024
73
0 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

10.1А

Молекулалық биология және биохимия

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. №1 Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".

Оқу мақсаты:

10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу

Сабақтың мақсаты:

түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу

Сабақтың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин














5мин










Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.


Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.


Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында оқушыларға онлайн форматта тест сұрақтары беріледі

Оқушылар сабаққа дайындалады.

Ұстаздармен амандасады.




Оқушылар бағалау парақтарын алады






Оқушылар ссылканы басу арқылы онлайн форматта тест сұрақтарына жауап береді.










«Жарайсың» сөзі арқылы мұғалім оқушыларды бағалайды.







Күнделік парақшалары



https://www.educaplay.com/learning-resources/20331034-learning_resource.html

Сабақтың ортасы

30мин

(15 мин)

































(15 мин)






  • Топпен жұмыс.

1 топ. Нәруыздардың реттік құрылымдары



















2 топ. Нәруыздардың денатурациялануы, ренатурациялануы




3 топ. Нәруыздардың құрылымына сыртқы жағдайлардың әсері






Зертханалық жұмыс.

Тақырыбы: Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері

Мақсаты: нәруыз құрылымына температура және pH әсерін зерттеу

Қажетті құрал-жабдықтар: крахмал, йод, мұз салынған су, амилаза ерітіндісі, лимон қышқылы, ас содасы, сағат, су термометрі, сынауықтар, химиялық стакандар

Жұмыс барысы.

pH әсері бойынша.

Жұмыс қорытындысын кестеге толтырыңдар

pH әсері

Температура әсері

1 тұғыр

2 тұғыр

қышқыл

Ас содасы

бақылаушы

Суық 0С

Ыстық 50-60С

Жылы 36-38С

Иод қосылған соң қандай өзгерістер болады?

1

2

3

1

2

3










т

pH әсері

Температура әсері

1 тұғыр

2 тұғыр

қышқыл

Ас содасы

бақылаушы

Суық 0С

Ыстық 50-60С

Жылы 36-38С

Иод қосылған соң қандай өзгерістер болады?

1

2

3

1

2

3

Көк түсті

Ақ түсті

Өзгеріс байқалмайды

Көгерді

көгерді

Ақ түсті


Берілген тақырыптар бойынша топпен орындайды. Дескриптор:

  • Нәруыздардың бірінші реттік құрылымын сипаттайды;

  • Нәруыздардың екінші реттік құрылымын сипаттайды

  • Нәруыздардың үшінші реттік құрылымын сипаттайды

  • Нәруыздардың төртінші реттік құрылымын сипаттайды

Дескриптор:

  • Нәруыздардың денатурациялануы ;

  • Нәруыздардың

ренатурациялануы.


Дескриптор:

  • Сыртқы жағдайларға мысал келтіреді;

  • Нәруыздардың құрылымының өзгерісін түсіндіреді.


Оқушылар қауіпсіздік ережесімен танысады. Жұмыс дәптерлеріне зертханалық жұмысты орындайды. Керекті құрал-жабдықтарды пайдалану арқылы, жұмыс барысы бойынша ортаның pH әсерін және ферменттік реакцияның жылдамдығына температураның әсерін анықтайды.

Қорытынды.

Қышқылдық ортада амилаза ферменті крахмалды ыдырата алмайды деген сөз, екінші сынауық ақ түске боялды, яғни бұл сілтілік орта амилаза ферменті үшін ең қолайлы орта болып табылады. Үшінші сынауықта түс өзгерген жоқ, себебі ол бақылаушы сынауық.

Температура әсері бойынша. Амилаза ферменті төменгі температурада өз белсенділігін төмендетеді, яғни амилаза ферменті үшін төменгі температура қолайсыз, екінші сынауықтағы ерітінді көк түске боялды, яғни жоғарғы температурада амилаза ферменті құрылымын өзгертіп, денатурацияға ұшырады, үшінші сынауықтағы ерітінді ақ түсті болды, яғни, амилаза ферменті үшін 36-38С температура ең қолайлы температура.


Бағалау критерийлері:


- көмірсулар туралы жалпы мағлұматты толық түсіндіру;

- уақытты үнемді пайдалану ;

- ұйымшылдықта жұмыс жасау .


«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

Жалпы балл – 4

Прямоугольник 1













Бейнематериал







Презентация

























Керекті құрал жабдықтар

Сабақтың соңы

6 мин

Бекіту

  1. Нәруыздың негізгі қызметтері қандай?

  2. Денатурация дегеніміз не?

  3. Ренатурация дегеніміз не?

  4. Нәруыздардың бірінші реттік құрылымы қандай?

  5. Нәруыздардың екінші реттік құрылымы қандай?

  6. Нәруыздардың үшінші реттік құрылымы қандай?

  7. Нәруыздардың төртінші реттік құрылымы қандай?

  8. Сыртқы жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсері қандай?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Әр сұрақ 1 балл бойынша есептеледі.

«Күнделік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл


Кері байланыс

2 мин

РЕФЛЕКСИЯ. «Бургер» әдісі

Оқушылар! Сендерге бүгінгі сабақта белсенділік танытып, тақырыпты жан-жақты ашып, зертегендеріңе рахмет. Сабақты қаншалықты меңгергендеріңді кері байланыс арқылы білдірсеңдер. 

 І топ: Топ жұмысындағы 3 маңызды ақпарат.

ІІ топ: Қиындық келтірген  2 нәрсе.

ІІІ топ: Ерекше ұнаған 1 нәрсе.

Үйге тапсырма:

Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін бутерброд әдісі арқылы айтады

«Күнделік» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау

Күнделік және бургербургер парақшалары

Презентация










Shape2



























Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!