|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер өрістері және олардың құрамдас бөліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1 Жер қабықтарының өзара байланыс тәсілдерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Географиялық қабық пен оның бөліктері арасындағы байланыстарды анықтау. Табиғат кешені туралы ұғымды қалыптастыру. Табиғат кешендерінің өзіндік ерекшеліктеріне тоқтала отырып, оны қорғау жолдарын қарастыру. |
|
|
Құндылыққа баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: «Дұрыс», «Бұрыс» әдісі Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтаңыздар.
«Суретте » әдісі. Оқушыларға проблемалық жағдай туғызу арқылы тақырыптың мазмұнын түсінуге көмектесу. Суреттерді қара. Олар біздің ғаламшардың қай қабықтарына жатады? Оларды анықтауға саған не көмектесті? Олар туралы не білетініңді айтып бер.
|
Оқушылар ұстазымен амадасады. Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды. Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Жауабын таба алмаған сұрақтың жауабын анықтауға кіріседі. |
Жарайсыздар! Керемет! Тапқырсыдар Дескриптор: -берілген тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір жауап -1балл Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді |
Үлестірме материалдар |
|
Ортасы/25мин |
«Кинометафора» әдісі. (топпен жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды. Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады. 1-топ. Жер қабықтарын сипаттау 2-топ Гографиялық қабықты сипаттаңыздар 3-топ Гоеграфиялық сфераларды атаңыздар
Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін платформадан тапырмалар ұсынЖұптық жұмыс
2-тапсырма «Адасқан хаттар» ойыны Адасқан хаттарды алып,ондағы сөздерді жер қабықтарының қайсысына жататынын конвертке салу Геодиктант 1.
..... литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі,
гидросфера, биосфераның өзара әрекеттесуіне қалыптасқан ерекше
қабық. 5.
Географиялық қабық. Жер шарының...... болып табылады. 7. Жер шарының ең ірі табиғат кешені......
болып саналады. |
Видеоматериалды қарап, топпен берілген тапсырмаларын постер ретінде қорғап, Жетелейтін тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс) Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы орындайды Берілген қызықты тапсырманы сілтемеге өтіп орындайды. Мұғалімнің көмегіне жүгінеді Оқушылар топта жұптасып кестіні толтырады басқа жұптармен тексереді Жауаптары: 1.
географиялық қабық. 5.
ең үлкен табиғат кешені |
Дескриптор: -жер қабықтарын атайды -географиялық қабықтарды суреттейді -сфераларды атайды Топтар бірін бірі бағалайды Дескриптор: -Атмосфера, гидросфера қабаттарын көрсетіп, сәйкестігін табады -литосфера ен биосфераны сәйкестендіреді Бағдаршам арқылы бағалау Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бірін-бірі бағалайды |
https://youtu.be/sNIU1CfLB98?si=EXR0c3s34UiQPQhh
https://learningapps.org/view21431036 https://learningapps.org/view3817468
. Үлестірме материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Жеке жұмыс- «Серпілген сауал» Табиғаттағы су айналымы дегенді қалай түсінесіздер сипаттап беріңіздер? Қабаттардың өзара әрекеттесуін түсіндіріңіздер? |
Оқушылар топпен шеңбер бойында отырып жаңа сабақ бойынша түйінді ой айтады. Идея қайталанбауы керек. |
Шапалақтау арқылы бағалау |
|
|
|
Рефлексия. Кері байланыс «Сэндвич әдісі» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады. 1 қабат – түсінгені туралы оң пікір; 2 қабат – сыни көзқарас, нені өзгерту керек және қалай өзгерту керек; 3 қабат – оң көзқарас бере отырып, болашаққа ұсыныс беру: маған ұнады , дегенмен келесі жолы … Үй тапсырмасы: §5параграф соңындағы сұрақтарға жауап беру. 23,24 бет. |
|
|
8 сынып. Биология оқулығы, 1бөлім |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жер өрістері және олардың құрамдас бөліктері
Жер өрістері және олардың құрамдас бөліктері
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер өрістері және олардың құрамдас бөліктері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1 Жер қабықтарының өзара байланыс тәсілдерін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Географиялық қабық пен оның бөліктері арасындағы байланыстарды анықтау. Табиғат кешені туралы ұғымды қалыптастыру. Табиғат кешендерінің өзіндік ерекшеліктеріне тоқтала отырып, оны қорғау жолдарын қарастыру. |
|
|
Құндылыққа баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы /10 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: «Дұрыс», «Бұрыс» әдісі Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтаңыздар.
«Суретте » әдісі. Оқушыларға проблемалық жағдай туғызу арқылы тақырыптың мазмұнын түсінуге көмектесу. Суреттерді қара. Олар біздің ғаламшардың қай қабықтарына жатады? Оларды анықтауға саған не көмектесті? Олар туралы не білетініңді айтып бер.
|
Оқушылар ұстазымен амадасады. Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды. Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Жауабын таба алмаған сұрақтың жауабын анықтауға кіріседі. |
Жарайсыздар! Керемет! Тапқырсыдар Дескриптор: -берілген тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір жауап -1балл Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді |
Үлестірме материалдар |
|
Ортасы/25мин |
«Кинометафора» әдісі. (топпен жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды. Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады. 1-топ. Жер қабықтарын сипаттау 2-топ Гографиялық қабықты сипаттаңыздар 3-топ Гоеграфиялық сфераларды атаңыздар
Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін платформадан тапырмалар ұсынЖұптық жұмыс
2-тапсырма «Адасқан хаттар» ойыны Адасқан хаттарды алып,ондағы сөздерді жер қабықтарының қайсысына жататынын конвертке салу Геодиктант 1.
..... литосфераның жоғарғы бөлігі, атмосфераның төменгі бөлігі,
гидросфера, биосфераның өзара әрекеттесуіне қалыптасқан ерекше
қабық. 5.
Географиялық қабық. Жер шарының...... болып табылады. 7. Жер шарының ең ірі табиғат кешені......
болып саналады. |
Видеоматериалды қарап, топпен берілген тапсырмаларын постер ретінде қорғап, Жетелейтін тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс) Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы орындайды Берілген қызықты тапсырманы сілтемеге өтіп орындайды. Мұғалімнің көмегіне жүгінеді Оқушылар топта жұптасып кестіні толтырады басқа жұптармен тексереді Жауаптары: 1.
географиялық қабық. 5.
ең үлкен табиғат кешені |
Дескриптор: -жер қабықтарын атайды -географиялық қабықтарды суреттейді -сфераларды атайды Топтар бірін бірі бағалайды Дескриптор: -Атмосфера, гидросфера қабаттарын көрсетіп, сәйкестігін табады -литосфера ен биосфераны сәйкестендіреді Бағдаршам арқылы бағалау Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бірін-бірі бағалайды |
https://youtu.be/sNIU1CfLB98?si=EXR0c3s34UiQPQhh
https://learningapps.org/view21431036 https://learningapps.org/view3817468
. Үлестірме материалдар |
|
Соңы/10 мин |
Жеке жұмыс- «Серпілген сауал» Табиғаттағы су айналымы дегенді қалай түсінесіздер сипаттап беріңіздер? Қабаттардың өзара әрекеттесуін түсіндіріңіздер? |
Оқушылар топпен шеңбер бойында отырып жаңа сабақ бойынша түйінді ой айтады. Идея қайталанбауы керек. |
Шапалақтау арқылы бағалау |
|
|
|
Рефлексия. Кері байланыс «Сэндвич әдісі» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады. 1 қабат – түсінгені туралы оң пікір; 2 қабат – сыни көзқарас, нені өзгерту керек және қалай өзгерту керек; 3 қабат – оң көзқарас бере отырып, болашаққа ұсыныс беру: маған ұнады , дегенмен келесі жолы … Үй тапсырмасы: §5параграф соңындағы сұрақтарға жауап беру. 23,24 бет. |
|
|
8 сынып. Биология оқулығы, 1бөлім |
шағым қалдыра аласыз
















