Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
5.2В
Сақтар
|
Мектеп «Сасан би атындағы орта
мектеп» КММ
|
Күні 14.12.17
|
Мұғалімнің есімі Кенжебаева
Гульнара Кайноллаевна
|
Сынып:
5
Қазақстан
тарихы
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
Сабақ
№1
|
Сақтар туралы тарихи
мәліметтер
Зерттеу сұрағы : Қандай
дереккөздер сақтар туралы мәлімет
береді?
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
5.3.1.1-картадан тайпалық
одақтардың орналасуын
көрсету.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Картадан сақтардың мекендеген
аумағын көрсетеді.Қоғамдық құрылысын
анықтайды
Оқушылардың басым
бөлігі:
Сактар туралы дереккөздеріне
сүйене отырып, сақтардың мекендеген аймағын
анықтайды
Дереккөздерінен сақтарға
берілген сипаттаманы
ажыратады
Кейбір
оқушылар:
Грек, парсы дереккөздеріндегі
сақтар туралы мәліметтерді салыстыра отырып,сақтардың ортақ
белгілерін анықтайды
|
Бағалау
критерийі
|
Сақ тайпалық одақтарының
географиялық орналасуын
анықтау
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар мәтіннен тірек
сөздерге сүйене отырып, сақ тайпалық одақтарының географиялық
орналасуын анықтау. (оқылым)
Оқушылар қандай дереккөздер
сақтар туралы мәлімет беретінің анықтайды, сақ тайпаларының
орналасқан жерін картадан көрсетеді. (
айтылым)
Оқушылар грек, парсы
дереккөздерінде сақтар туралы мәліметтердің берілу себептерін
анықтап кестеге толтырады (жазылым).
Оқушылар жекелей мәтінмен
жұмыс жасап, талқылайды(тындалым)
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
Дереккөздер, сақтар, Геродот,
тарих атасы, азиялық скифтер, археологиялық, жазбаша
деректер
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Талқылауға арналған
тармақтар
Неліктен сақтарды азиялық
скифтер деп атады?
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Сақтар туралы деректердің
грек, парсы дереккөздерінде кездесуінің себептерін
жазу.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Сақ тайпасының тарихын оқи
отырып Мәңгілік ел « Тарих, мәдениет,тілдің біртұтастығы»
құндылығына баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, дүние жүзі
тарихы
|
Алдыңғы
оқу
|
Ерте темір дәуіріндегі сақ
тайпасы өмір сүргені туралы түсінігі бар, картамен жұмыс жасай
алады
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы (10
минут)
|
Амандасып,
оқушыларды
түгендеу.
Сыныпта жағымды психологиялық
ахуал туғызу үшін «Жарқын күн» тренингін өткізу. Топқа
бөлу. Оқушыларды (шашылған әріптерді
жинау) арқылы топқа
бөлу.
І топ.
Гректер
ІІ топ.
Парсылар
Үй тапсырмасына
шолу: 1
Тапсырма.
«Жүзден жүйрік» ойыны. Екі
топқа сұрақтар қою. Гректер
тобына;
-
«Сақ , сақтар» сөзіне анықтама
беріңдер?
2.Гередот
кім?
3.Азиялық скифтер
деген кімдер?
4.Жүйрік атты турлар
деген кімдер?
5.Парадарайа деп
кімдерді айтамыз?
Парсылар
тобына:
-
Сақтар нешеге
бөлінеді?
2. Құдіретті
еркектер деген кімдер?
3.Тиграхауда сақтар
деген кімдер?
4.Хаумаварга деген
кімдер?
5.Сақ әйелдеріне
қандай баға берген?
ҚБ
«Жұлдызша»
2.
Тапсырма. 30- 50 сөзден құралған
эссе.
ҚБ
Смайликтер
арқылы
Қолымнан бәрі
келді.Керемет!
Талпындым,бәрі
жақсы!
Өкінішке орай, мен
*****.
|
үлестірмелі
парақшалар
|
Сабақтың
ортасы
(22
минут)
Жұптық
жұмыс
|
3
Тапсырма. «Ойлан.Бірік. Бөліс»әдісін
қолданамын.
Видио роллик Слайд
шоу.
Топта
талдайды.
«Сұқбаттасқан
жұп»
Сақтардың орналасуы
мен қоғамы жайлы мәліметтер» жаңа тақырыпты өздігінен
меңгерту.
Тапсырманы орындау
барысында оқушылар:
1.Тақырыптың
мазмұнының ашылуы.
2.Салыстырып талдау
жасай алуы.
3.Оқып болғаннан кейін,
тақырыпты ашу мақсатында картамен картамен кестемен жұмыс
ҚБ. «Екі жұлдыз ,бір
тілек»
Сергіту сәті:
Пах-пух
|
үлестірмелі
парақшалар
оқулық
|
Жекелей
жұмыс
5
минут
|
4 Тапсырма.
Картамен жұмыс
жасау
1.
Картадан сақтардың қоныстанған жерін
көрсету?
Атлас картасынан кескін
картасына сақ- массагеттер, сақ – исседондар, сақ – аргипппейлер,
сақ - аримаспы тайпаларының аумағын
түсіру.
Дескриптор. кескін картада сақ –
массагеттердің
орналасуын
белгелейді;
-
кескін картада сақ –
исседондардың орналасуын
белгілейді;
-
кескін картада сақ – аргиппей
лердің орналасуын
белгілейді;
-
кескін картада сақ –
аримыспылардың орналасуын
белгілейді.
Қ Б. «Бас
бармақ» эмоцианалдық
|
Атлас
Дүние жүзі
картасы
|
Сабақтың соңы (2
минут)
|
ҚБ. «Алма
ағашы»
Жасыл алма – мен
бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: көңіл – күйім
көтеріңкі.
Сары түсті алма –
мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім
жоқ.
|
Ресурс
1.
5 сынып. Қазақстан тарихы.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларының жинағы жоба, 26
бет
|
|
|
|
1
минут
|
Үйге тапсырма:
(сараланып беріледі)
Барлық оқушылар: тақырыптың
мазмұнын оқып, сақ туралы дереккөздерді дәптерге жазып
келу.
Басым бөлігі: тақырыптың
мазмұнын мазмұндап келеді.
Кейбір оқушылар: Сақтар туралы
қосымша мәлімет алып келу
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Тапсырмаларды жекелей және
топтағы оқушының қабілетіне қарай саралап беру, (мәтінмен, картамен
жұмыс кезінде) топ ішінде тапсырмалардың деңгейіне байланысты
беру,визуал қажеттіліктерін ескеріп
картамен жұмыс кезінде оқушы ерекшелігін
пайдаланамын.
Қабілетті оқушылардың
басқалардың табысқа жетуне ықпал жасауға
көмектесу.
|
Оқушыларға әр тапсырма сайын қолдау
көрсету, ынталандыру, топтардың бірін – бірі бағалауы,
қалыптастырушы бағалау парағы
«Смайлик»,«Бас бармақ»,«Алма
ағашы»
|
Сабақ бастамас бұрын сыныптың
тазалығына назар аударып, тексеремін.
Топқа бөлінгенде қауіпсіздік
шараларын сақтауды
ескертемін
Сынып үстелдерін топтық
жұмысқа ыңғайлы етіп
орналастырамын.
|
Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады? Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен.
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
1.Қандай екі нәрсе табысты
болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
2.Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
3.Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|