ҰМЖ:IV
бөлім
«Ғарышты игеру
жетістіктері»
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жер серіктері
7-сабақ
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
8.Т/А1.Мәтіннен алынған
дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені
болжау;
8.ӘТН4.1 Сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін
ажырату, қолдану.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей
алады:
«Жер серіктері» мәтініндегі
көтерілетін мәселені болжай алады.Сөз тіркестерінің байланысу
тәсілдері мен түрлерін біледі.
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады:
Тыңдалған үзінділерге
мазмұндық талдау жасайды.Сөз тіркестерін қолданып,жинақы мәтін
жазады .
|
Кейбір оқушылар істей
алады:
Мәтіндегі дәйексөздерді сыни
тұрғысынан талдайды.Есімді,етістікті сөз тіркестерін орынды
пайдаланып, жарнама жаза алады.
|
Ойлау
деңгейі
|
Жоғары ойлау
деңгейлері
|
Бағалау
критерийі
|
Мәтінде көтерілген мәселелерді
болжайды.
Мәтіндегі сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлерін
ажыратады;
Сөз тіркестерін орынды
пайдаланып,жарнама жазады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдебиет 6-сынып,физика7-сынып,
астрономия 7-сынып
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Мәтіндегі мәселені
болжайды,мәтіндердегі ақпараттарды анықтай алады,өз көзқарасын
басқалармен салыстырады.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
|
Жер
серігі-спутник-a place is a
companion;
Ай-луна-моon;
Ғарыш-космос-space;
Ғарышкер-космонавт-cosmonaut
Ғарыш
обсерваториясы - космическая
обсерватория-
space
observatory;
Астрономдар-астрономы-
astronomers;
Жұлдыздар-звезды
–stars;
|
Сыныптағы диалог/ жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
Жасанды жер серігі туралы
қандай мәліметтер білесіңдер?
Ғарыш обсерваториясы туралы
естулерің бар ма?
|
Тыңдалым мен оқылым
бойынша ұсыныстар:
|
Алғашқы жер серігі қашан және
не үшін ұшырылды?
Лайка туралы қандай мәліметтер
білесіңдер?
Аспан әлемін зерттеу
қаншалықты маңызды деп ойлайсыңдар?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Құрмет,ынтымақтастық,ашықтық
,қазақстандық патриотизм.
|
Алдыңғы
оқу
|
Аспан әлемі . Қазақ тілі
5-сынып,
А.Мархабаев «Ғарыштағы қымыз»
6-сынып,
Аспан денелері Физика
7-сынып
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді
жазыңыз
|
Ресурстар
|
Басы
6минут
|
1мин
2мин
2 мин
1мин
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі. Сыныпта психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Оқушылар шаттық шеңберін
құрып, бір-біріне тілектер айтады.
«Өзара
тексеріс»әдісі арқылы үй тапсырмасымен
жұмыс.
Ғарыш жаңалықтарын
хронологиялық тәртіппен жүйелеп,сызба
құрастырыңдар.
Үлгі:
Мерзім
|
Болған
оқиға
|
1609ж
|
Галилео Галилей тұңғыш рет
телескопты
аспанға бағыттап, Коперниктің
ілімін
көрнекі түрде
дәлелдейтін жаңалық ашты.
|
ҚБ
.Мадақтау
Б) "Ой
шақыру"әдісі.Тақырыпқа байланысты «Алғашқы
жер серіктері» туралы бейнеролик көрсету арқылы жаңа тақырыпқа
болжам жасалады.
-
Фильм қандай ой
салды?
-Жасанды жер серігі туралы
қандай мәліметтер білесіңдер?
-Ғарыш обсерваториясы туралы
естулерің бар ма?
ҚБ. Оқушылар жауаптарын
мадақтау.
В)Пазлдарды құрастыру арқылы
оқушыларды 3топқа бөлемін.
ҚБ.Мадақтау
Пазлдардағы құрастырылған
суреттерді негізге ала отырып, жаңа тақырыптың оқу мақсатымен
бағалау критерийі таныстырылады.
|
АКТ
мүмкіндігі
Оқулық
8-сынып,
«Атамұра»
баспасы
Бейнеролик
|
Ортасы
30мин
|
5мин
7мин
2мин
1мин
2мин
3мин
5мин
3мин
2мин
|
ТЖ. «Жер
серіктері» мәтінін мұғалімнің оқуымен
тыңдап,ойларымен бөліседі.
«Зерттеу»
әдісі
«Ғарыш»
тобы Лайка туралы мәліметтер
жинақтайды.
«Жер серіктері»
тобы
Алғашқы жер серігі қашан және
не үшін ұшырылды?
«Ғарышкерлер»
тобы
Аспан әлемін зерттеу
қаншалықты маңызды деп ойлайсыңдар?
ҚБ:Басбармақ арқылы
бағалайды.
Тілдік
бағдар
Есімді ,етістікті сөз
тіркестері туралы мәлімет беріледі.
«Ғарыш»
тобы есімді сөз тіркестерінің
жасалу жолдары туралы постер қорғайды.
«Жер
серіктері» тобы етістікті сөз
тіркестерінің жасалу жолдары туралы постер
қорғайды.
«Ғарышкерлер»
тобы сөзтіркестерінің жасалу
жолдары туралы постер қорғайды.
"Серпілген
сұрақ" әдісі арқылы тілдік бағдар
бойынша топтар бір-біріне 2 сұрақ береді.
ҚБ «2-жұлдыз, 1- ұсыныс»
арқылы бағалау
Кері
байланыс.
Топта жұмыс жасау ұнады
ма?
Өзге топтың нәтижелерімен
келісесіздер ме?
Сергіту сәті «Ауада
жазу».Ұзақ отырған адамның
денесін
ширату мақсатында
баспен,көзбен,екі қолмен,бір аяпен 1,2,3,4,5 сандарын
жазу.
ТЖ.
Мәтінді алдымен топта,содан
соң алмасып оқиды.Мазмұнды мұқият есте сақтап , бөліктерден тұтас
мәтін құрастырады.
ҚБ .«Бағдаршам»әдісі арқылы
бағалайды.
Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырмалар
1-тапсырма
Семантикалық
карта
Мысал-дар
|
Сөз
тіркесі-нің
тәсілдері
|
Сөз тіркесі-нің
түрлері
|
Есімді сөз
тіркесі
|
Етіс-тікті сөз
тіркесі
|
Айдың
беті
|
жалғау
|
матасу
|
+
|
|
Ғарыш-тан
бақылау
|
|
|
|
|
Иттер
ұшты
|
|
|
|
|
Луноход
ұшырыл-ды
|
|
|
|
|
Нақты
мәлімет-тер
|
|
|
|
|
Автомат-ты
бар-лаушы
|
|
|
|
|
2-тапсырма
Қазақ ғарышкерлері туралы
деректі фильм түсіру үшін жарнама жаса.Жарнамада меңгеріле ,қабыса
байланысқан сөз тіркестерін жылдам, тез табуды сыныптасыңа
ұсын.
ҚБ Дескрипторлар арқылы
бағаланады.
Ж. «Менен сұрақ,сізден
жауап » әдісі арқылы жаңа сабақты бекітуге
арналған сұрақтар.
-
«Байқоңыр»ғарыш айлағынан Жер
серігі қай жылы ұшырылды?
-
Тұңғыш ғарышкер Ю.Гагарин
ғарышқа қай жылы ұшты?
-
1961 ж 6 тамызда ғарышта
ұзағырақ ұшқан ғарышкер кім?
-
Қазақтың қандай ғарышкерлерін
білесіңдер?
-
Күн жүйесінің ғаламшарларын
кімдер зерттейді?
-
Күнді неше ғаламшар айналып
жүр?
-
Күн жүйесіндегі ғаламшарлар
қандай ретпен орналасқан?
-
«Байқоңырдан» қандай ғарыш
кемелері ұшырылды?
-
Ғарышқа қадам жасау идеясын
алғаш ұсынған ғалым кім?
-
Оның идеяларын жалғастырған
ғалым кім?
Кері
байланыс
-Сендер қандай жаңа ақпарат
білдіңдер?
-Саған кімнің пікірі
ұнады?
|
оқулық
|
Сабақ
соңы
4минут
|
3мин
1мин
|
Рефлексия
1Мен сабақта... жұмыс істедім
белсенді ,белсенді емес.
2.Бүгін сабақта өз жұмысыма...
қанағаттанамын, қанағаттанбаймын.
3.Бүгінгі сабақта уақыт мен
үшін... тез өтті, өтпей койды.
4.Сабақта мен.... шаршадым,
шаршаған жокпын.
5.Менің көңіл-күйім... болды
жаксы, жаман.
6.Сабақта танысқан материалдар
мен үшін... пайдалы, пайдасы қызықты, қызықсыз, оңай,
қиын.
(Сабақтан алған әсерін
жазады)
Үйге
тапсырма.
Мәтіннен байланысудың
тәсілдерін анықтап, түрлеріне қарай ажыратып жазу
тапсырылады.
|
|
Саралау
|
Бағалау-
Сабақ барысында
оқушылардың бірлескен жұмыстарын бағамдау үшін
«Бағдаршам»,басбармақпен бағалау және мадақтау қолданылады.Әр
оқушының оқу мақсатына жеткенін білу үшін бағалау критерийі мен
дескрипторы ұсынылады. Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың ішкі
уәжін ояту , оқуға ынталандыру, алға ілгерілеуін қамтамасыз ету
мақсатында қалыптастырушы бағалаудың түрлерін
пайдаланамын.
|
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
АКТ-мен жұмыс кезінде техника
қауіпсіздігі ережелері ескеріледі.
|
Топтық,жұптық,жеке жұмыстар
арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.
Оқушыларға тілдік білімді өз бетінше игерту мақсатында постермен
жұмыс жүргізіледі.
Барлық
оқушылар:
Жер серіктері туралы толық
ақпарат алады.
Оқушылардың
көпшілігі:
Жер серіктері туралы
біліп,тыңдалған мәтінге мазмұндық талдау жасайды.Сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата алады.Топтық жұмыстарға
белсене араласа алады.
Кейбір оқушылар орындай
алады:Қиялға ерік бере отырып, дәйексөздер арқылы жарнама мәтінін
жазады.
|
Жоспарлаудағы
рефлексия
СМАРТ өлшеміне сай дайындалған
сабақ жоспары арқылы сабақ мақсаттарына қол жеткіземін деп
ойлаймын.Оқушылардың коммуникативтік дағдыларын қалыптастыруда
тиімді әдіс-тәсілдерді қолданамын. Оқушылар негізгі мәліметтермен
толық танысады. Оқушылар бейнеролик көру арқылы тақырыпты болжай
алады. Сыныпта жағымды атмосферада топтық, жұптық,жеке жұмыстар
барысында белсенді оқу ортасы қалыптасып, ынтымақтаса жұмыс
жасайды.
|
Ықшам сабақтың
ықпалы:
Оқу мақсатына сай сабақ
мақсаттарын құрудың жүйелілігін түсіндім.Сабақ мақсатын жазуда
әріптестерімнің көмегі бағалау критерийлерін жасауға және
әдіс-тәсілдерді қолдануда ықшам сабақтардың ықпалы болды. Кері
байланыс пен рефлексияның оқушы мен мұғалім үшін оқу үдерісін
ілгерілетудегі маңызын білдім.Әріптестеріммен топтық, ұжымдық
жұмыстар кезінде пікірлесуім белсенді оқу тәсілдерін дұрыс
таңдауыма пайдасын тигізді.
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты
болады (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.Топтық жұмыс және жұптық
жұмыстар.
2. «Менен сұрақ , сізден
жауап» әдісі арқылы жаңа сабақты бекітуге арналған
сұрақтар.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.Қалыптастырушы бағалау
тапсырмалары.
2.Тиімді әдіс-тәсілдерді
орынды пайдалану.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не екенін білдім?
Уақытымды тиімді қолдану және
топпен жұмыс кезінде әр оқушының белсенділік таныта алуына
мүмкіндік беруім керек.
|