Бекітемін:
Жуматова А.Ж
«Тарбағатай
колледжі»КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Жердегі тіршілік үшін судың
маңызы
___________________________________________________________________
(сабақ
тақырыбы)
Модуль /пән
атауы Биология
Дайындаған
педагог Сайлауова Г.Қ
2020 жылғы "02"
қыркүйек
1.Жалпы
мәліметтер
Курс, оқу жылы, топ 2курс,
2020-2021о.ж
Сабақ типі
Жаңа білім беру
судың тіршілік үшін
маңыздылығын түсіндіру судың тіршілік үшін маңызын
түсіндіру;
2.
Мақсаты, міндеттер
ақпарат көзінің түрлерін
анықтау;
2.1 Оқу сабақтары барысында
білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің
тізбесі
судың тіршілік үшін маңызын
біледі;
ауызсуды үнемді пайдалану қажеттігін
түсінеді.
2.2 Оқыту
нәтижесі:
2.3 Бағалау
өлшемдері:
Суды үнемдеу жолдарын біледі, басқаларға түсіндіре
алады.
Судың тіршілік үшін маңыздылығын
анықтайд
3. Сабақты
жабдықтау жұпқа парақша,
суреттер
3.1 Оқу-әдістемелік
құрал-жабдықтар, анықтамалық
әдебиеттер
1. Е. Очкур, Ж. Құрманғалиева, М. Нұртаева. Биология.
Оқулық. 10 сынып, 1, 2 бөлім 2019, Мектеп.
https://www.okulyk.kz/10-class/#Биология
2. Н.Т. Аблайханова, А.М. Калыбаева, А.М. Паримбекова,
Биология. 11 сынып, 1,2 бөлім. – Алматы: 2019, Мектеп
https://www.okulyk.kz/biologiya
3. Е. Очкур, Ж. Қурманғалиева, М. Нуртаева Биология.
Дәрислик.1, 2-қисим Мектеп,
2019
3.2 Техникалық құралдар,
материалдар презентация
4. Сабақтың
барысы
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
Жеке жұмыс. Су сөзін суретпен
сәйкестендіру:
Қызыл сызықпен – судың қатты
күйі;
Жасыл сызықпен – судың сұйық
күйі;
К
өк сызықпен – судың бу күйіндегі түрі.
|
Сабақтың ортасы
|
Суды пайдалану . Жұптық
жұмыс
С у қайда пайдаланылады? тақырыбында
жұппен сурет салу.Әр суретке ат қойып, қабырғаға
іледі.
Судың
жарамдылығы.Су тапшылығы бейнеленген
суреттер көрсету арқылы оқушыларға сұрақтар
қою.
-
Суреттерден не
байқадыңдар?
-
Жер
бетінің қанша бөлігін су алып жатыр?
-
Неліктен кей жерлерде ауызсу тапшы деп
ойлайсың?
-
Ащы
су, тұщы су сөздерінің мағынасын қалай
түсінесіңдер?
-
Адам сусыз қанша уақыт өмір сүре
алады?
-
Адамдар қандай суды
пайдаланады?
Мұғалімнің түсіндіруі.
Тұщы таза су – байлық. Жер шарындағы барлық
судың2%
ғана тұщы, ал қалған 88 %ащы су. Тұщы суды тек адамдар ішу үшін
ғана пайдаланады. Ауызсу – ішуге жарамды
су.Дүние
жүзінде тұщы суды пайдалану жыл сайын өсіп келеді, сондықтан әлемде
ішуге жарамды ауызсудың жетіспеушілігі өзекті мәселеге
айналды. Табиғи тұщы су
көздерін таза ұстау, оны ластамау, тиімді пайдалану
қажет.
Қала тұрғыны тәулігіне орташа есеппен 150 л.
жуық, ал ауыл тұрғыны 55 литрге жуық су жұмсайды екен. Бірақ көп
су
тұрмыста тектен-текке жұмсалуда. Әрдайым құбырдан
аққан су қажетімізге қарай аға ма? (1 сағ – 12 л.24 сағ – 300
л)
|
|
Зертте.Суды қалай үнемдеп пайдалануға
болады?
Топтық жұмыс. Оқушыларды бірнеше топтарға бөлу. Ақпаратты
топтың бір бөлігі баспа материалдарынан іздестіреді, қалған топ
мектеп қауымдастығы мүшелерінен (мұғалімдерден, оқушылардан және
басқа мектеп қызметкерлерінен)сұхбат алады. Ең басты сұрақ: Суды
қалай үнемдеп пайдалануға болады?
Ақпарат жинақтаған соң топта постер жасау және
қорғау.
Мәтінмен жұмыс.
Мәтінді түсініп оқу. Туындаған сұрақтарды
талдау.
|
|
Ойлан. Жұптасып «Егер су болмаса, Жер бетіндегі тіршілік
қалай өзгерер еді, сусыз тіршілік болуы мүмкін бе?» деген сұрақты
талқылап, өз пікірлерін айту. Сусыз өз өлкесінің қандай күйде
болатыны жайлы әңгіме құрастыру немесе сурет
салу.
Сен білесің бе?
-
Адамдар суды қандай мақсатта көп
қолданады?
-
Тұратын өлкеміздің әдемілігіне судың қандай
қатысы бар деп ойлайсыңдар?
-
Саяжайда немесе бақшада суды пайдалану
жайлы не білесіңдер?
1 килограмм картоп өсіру үшін
300 литр су жұмсалатынын айту.
2- тапсырма «Борт журналы»
әдісі арқылытақырыпты оқып үйренуде өз
ойларын жазуға үйрету мақсатында
жүргізіледі
1-топқа Ауыз суды үнемді
қолдануғажарнама жаса
2-топқа.Судың тіршілік үшін
маңыздылығына ереже құрастыр
3-топқа. «Су-тіршілік көзі» шағын
сахналық көрініс құрастыр.
Дискриптор:
-
Ауыз суды үнемді
қолдануға жарнама жасайды
-
Судың тіршілік үшін
маңыздылығына ереже құрастырады
-
«Су-тіршілік көзі»
тақырыбында шағын
сахналық көрініс
ұйымдастырады
ҚБ: «Судың көлемі»әдісі
арқылы бағалау
|
5. Сабақ бойынша
рефлексия
6.
Үй тапсырмасы
Оқу,кесте