Тақырыбы: Жердің құрылысы
Мақсат-міндеттер:
Білімділік мақсаты – Жердің ішкі құрылысы қандай бөліктерден тұратынын, олардың өзара байланысы, жер қыртысы мен литосфералық тақталар туралы білімді кеңейту және бекіту.
Дамытушылық мақсаты – Оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы оқу іскерліктерін үйрену, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту, географиялық ойлауын қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты – Оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Оқу құралдары: Оқулық, 10 сынып Атлас, Дүние жүзінің саяси картасы, Дүние жүзінің физикалық картасы, әдістемелік құрал, хрестоматия, дидактикалық материалдар
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Оқыту әдістері: Репродуктивті, проблемалық әдіс
Сабақтың жоспары: І кезең – ұйымдастыру (2 мин)
ІІ кезең – үй тапсырмасын тексеру (15 мин)
ІІІ кезең – жаңа тақырыпты меңгеру (19 мин)
ІV кезең – білім мен икемділіктерін бекіту (5 мин)
V кезең – бағалау кезеңі (2 мин)
VІ кезең – қорытынды (2 мин)
Сабақ барысы:
|
Кезең |
Мұғалім әрекеті |
Оқушылар әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І |
Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа орнатады. Балалардың кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. |
Сәлемдеседі, тәртіпке келеді де, сабаққа даяр отырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ |
Ең алдымен мұғалім балаларға өткен тақырыптар бойынша сұрақтарды қояды. 1. Жердің ішкі құрылысы қандай бөліктерден тұрады? 2. Жер қыртысы дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар? 3. Литосфераалық тақталар дегеніміз не? 4. Жер қыртысын қандай тау жыныстары құрайды? Сосын дәптерлер мен кескін карталарын тексереді де, жылу белдеулерді картадан көрсетіңдер деп тақта алдына балаларды шығарады. |
Сұрақтарға жауап береді, кескін карталарын және дәптерлерін тексеруге береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ |
Ең алдымен мұғалім жердің ішкі құрылысы суретін сызғызады және жердің ішкі қабаттарын (ядро, мантия, жер қыртысы) атайды. Сосын жер қыртысын құрайтын әр түрлі агрегаттық күйдегі минералдар жиынтығының тұрақты құрамын тау жыныстары құрайтынын айтады. Сосын балаларға тау жыныстар мен минералдардің бір-бірінен айырмашылығы неде деп сұрайды. |
Оқушылар мұғалімді тыңдап, тақырыпты бірге талдайды, сұрақтарға жауап береді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІV |
Тақырыпты бекіту үшін мұғалім балаларға параграфты оқып шығыңдар дегеннен кейін келесі тапсырмаларды береді. 1. Келесі жоспар бойынша жер қыртысы туралы әңгімелеңдер: а) қабықтарының аты ә) неден түзілгені б) шамамен алғандағы қалыңдығы 2. Литосфера деген не? 3. Оқулық мәтінін пайдаланып төмендегі кестені толтыру:
|
Балалар параграфты оқып шығады. Сосын тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
V |
Мұғалім оқушыларды жауап беру деңгейлері бойынша бағалайды және неге солай бағалағанын айтады. |
Мұғалімді тыңдап, бағаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VІ |
Жалпы сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін айтады. Оқушыларды үзіліске жібереді. |
Үзіліске шығады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жердің құрылысы
Жердің құрылысы
Тақырыбы: Жердің құрылысы
Мақсат-міндеттер:
Білімділік мақсаты – Жердің ішкі құрылысы қандай бөліктерден тұратынын, олардың өзара байланысы, жер қыртысы мен литосфералық тақталар туралы білімді кеңейту және бекіту.
Дамытушылық мақсаты – Оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы оқу іскерліктерін үйрену, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту, географиялық ойлауын қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты – Оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Оқу құралдары: Оқулық, 10 сынып Атлас, Дүние жүзінің саяси картасы, Дүние жүзінің физикалық картасы, әдістемелік құрал, хрестоматия, дидактикалық материалдар
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Оқыту әдістері: Репродуктивті, проблемалық әдіс
Сабақтың жоспары: І кезең – ұйымдастыру (2 мин)
ІІ кезең – үй тапсырмасын тексеру (15 мин)
ІІІ кезең – жаңа тақырыпты меңгеру (19 мин)
ІV кезең – білім мен икемділіктерін бекіту (5 мин)
V кезең – бағалау кезеңі (2 мин)
VІ кезең – қорытынды (2 мин)
Сабақ барысы:
|
Кезең |
Мұғалім әрекеті |
Оқушылар әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І |
Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа орнатады. Балалардың кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. |
Сәлемдеседі, тәртіпке келеді де, сабаққа даяр отырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ |
Ең алдымен мұғалім балаларға өткен тақырыптар бойынша сұрақтарды қояды. 1. Жердің ішкі құрылысы қандай бөліктерден тұрады? 2. Жер қыртысы дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар? 3. Литосфераалық тақталар дегеніміз не? 4. Жер қыртысын қандай тау жыныстары құрайды? Сосын дәптерлер мен кескін карталарын тексереді де, жылу белдеулерді картадан көрсетіңдер деп тақта алдына балаларды шығарады. |
Сұрақтарға жауап береді, кескін карталарын және дәптерлерін тексеруге береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ |
Ең алдымен мұғалім жердің ішкі құрылысы суретін сызғызады және жердің ішкі қабаттарын (ядро, мантия, жер қыртысы) атайды. Сосын жер қыртысын құрайтын әр түрлі агрегаттық күйдегі минералдар жиынтығының тұрақты құрамын тау жыныстары құрайтынын айтады. Сосын балаларға тау жыныстар мен минералдардің бір-бірінен айырмашылығы неде деп сұрайды. |
Оқушылар мұғалімді тыңдап, тақырыпты бірге талдайды, сұрақтарға жауап береді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІV |
Тақырыпты бекіту үшін мұғалім балаларға параграфты оқып шығыңдар дегеннен кейін келесі тапсырмаларды береді. 1. Келесі жоспар бойынша жер қыртысы туралы әңгімелеңдер: а) қабықтарының аты ә) неден түзілгені б) шамамен алғандағы қалыңдығы 2. Литосфера деген не? 3. Оқулық мәтінін пайдаланып төмендегі кестені толтыру:
|
Балалар параграфты оқып шығады. Сосын тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
V |
Мұғалім оқушыларды жауап беру деңгейлері бойынша бағалайды және неге солай бағалағанын айтады. |
Мұғалімді тыңдап, бағаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VІ |
Жалпы сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін айтады. Оқушыларды үзіліске жібереді. |
Үзіліске шығады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













