|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.1. Литосфера Күні: 15.10.18 Сынып: 7 |
Мектеп: ЖОББ Шипов мектебі Мұғалімнің аты жөні: Избанова Лариса Фаруховна Қатысқандар: 12 Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жердің тектоникалық құрлысы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.2.Жердің тектоникалық құрлысы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипатайды. 7.2.1.2. Географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді; 7.1.1.3. Географиялық дерек көздермен (карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық матиралдар) жүмыс істейді; |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылардың қолынан келеді: Тақырыптың түйінді түсініктерін естеріне сақтайды және атап береді, картадан басты литосфералық тақталарды көрсетеді, себеп-салдар байланыстарын түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Оқулық мәтіні және картадан ірі обьектілерді көрсету көмегімен литосфераның тектоникалық қозғалысының және құрлықтардың қозғалысының және құрлықтардың қозғалу (дрейф) себептерін түсіндіреді, оқылған тақырып бойынша қорытынды шығарады. Кейбір оқушыладың қолынан келеді: Литосфералық тақталардың қозғалысы, жарықтардың болу себептерін түсіндіреді, ірі тектоникалық тақталардың макеттерін жасайды, тақырып бойынша баяндама дайындайды. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мұхиттар мен теңіздерге байланысты апаттар туралы топтастырып, талдайды. Табиғат апаттары жиі болатын аймақтарды картадан көрсетіп, кескін картаға белгілеп,түсіреді. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мұхиттар мен теңіздерге байланысты мәтінді оқи отырып, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Негізгі ұғымдардың түрлері:.......,..........,........ Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Континенттік дрейф гипотезасы дегеніміз ..................... Спредингті құбылыс дегеніміз ….................. Сублукция процесі дегеніміз........................ |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік мәселелерді шещуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» атты 7 құндылық идеясы негізінде Еліміздегі су ресурстарына қатысты басты мәселелерді шешуде жақандық тұрғыдан қарастырылуы |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
1.Математика, физика пәнімен 2.Экология пәнінен: табиғат апатының құбылыстарының болу себептерін білу. Фукусимо АЭС да болған жарылыс. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.31.1. литосфераның құрлысы мен заттық құрамын анықтайды; 7.2.2.1.географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді; |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 10 мин |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып жағымды ахуал қалыптастыру. А.Оқушыларды шаттық шеңберіне шығарып, бір-біріне бүгінгі сабаққа тілек айтады. Б.Тау жыныстары бойынша «Сандар» әдісі арқылы 4 топқа бөліну /шөгінді, магмалық, метаморфты/ органикалық (Дрейф, коллизия, субдукция, спрединг ұғымдар) Үй тапсырмасы: Литосфераның құрлысы мен заттық құрамын анықтайды. Тақырыптың соңындағы сұрақтар бойынша Жұптық сұрақ-жауап алу.
Бейнефильм көрсету «Литоспералық тақталардың қозғалысы» бейнекөрнісі бойынша бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау. Оқулық мәтін мен жұмыстану. |
1.Топтастыруға арналған фигуралар 2.Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар 3.Бейнефильм |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут 10 минут |
1 тапсырма. «Мәтінімен» жұмыс. Оқулықтағы мәтінмен танысып, түйін сөздерді топта бірлесе отырып талқылайды. Түсінігін айту. (4топ, 1 адамнан) ҚБ: Мадақтау Сергіту сәті 2 тапсырма Оқулықты пайдаланып кестені толтырады.
|
Оқулық Дүние жүзінің физикалық картасы
|
|||||||||||||
|
3 тапсырма «Балмұздақ» таяқшасы Жер қыртысының құрлымы картасының ірі литосфералық тақталарды көрсету және кескін картаға түсіру. ҚБ: Мадақтау |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
IV. Рефлексия Оқушыларға стикер таратылады. Стикерге бүгінгі сабақта түсінгенін, жартылай түсінгенін немесе түсінбегені туралы және сабақтан алған әсерін жазады. Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі Сұрақтары: Не ұнады? Не ұнамады? Нені білгілерің келеді? |
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Үйге тапсырма: Апат аймақтарды кескін картаға түсіріп келу. |
|||||||||||||||
|
Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілімен көмектесесәз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коиммуникциялық технологогияларды қолдану |
|
1 тапсырма. «Автобус аялдамасы». 2 тапсырма Дүние жүзінің картасын пайдаланып, табиғат апаттарының аймақтарын картадан көрсетіп, кескін картаға түсіреді. 3 тапсырма. Кесте «FILA»әдісі бойынша «СМС» әдісі |
Мадақтау «Жұлдызша» әдісі «СМАЙЛИКТЕР» әдісі |
Дүниежүзі тарихы: Жапонияда болған цунамидың әсерінен болған жарылыс. Экология: табиғат апатының құбылыстарының болу себептерін білу. Фукусимо АЭС да болған жарылыс. Оқушылар АҚТ пайдаланған кезде кауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақтаың жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуғақатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуінеоң етер еді (оқытумен оқуғақатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысындамен сыныптуралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесісабақтарда не нәрсегеназар аудару қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жердің тектоникалық құрылысы
Жердің тектоникалық құрылысы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.1. Литосфера Күні: 15.10.18 Сынып: 7 |
Мектеп: ЖОББ Шипов мектебі Мұғалімнің аты жөні: Избанова Лариса Фаруховна Қатысқандар: 12 Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жердің тектоникалық құрлысы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.1.2.Жердің тектоникалық құрлысы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипатайды. 7.2.1.2. Географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді; 7.1.1.3. Географиялық дерек көздермен (карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық матиралдар) жүмыс істейді; |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылардың қолынан келеді: Тақырыптың түйінді түсініктерін естеріне сақтайды және атап береді, картадан басты литосфералық тақталарды көрсетеді, себеп-салдар байланыстарын түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Оқулық мәтіні және картадан ірі обьектілерді көрсету көмегімен литосфераның тектоникалық қозғалысының және құрлықтардың қозғалысының және құрлықтардың қозғалу (дрейф) себептерін түсіндіреді, оқылған тақырып бойынша қорытынды шығарады. Кейбір оқушыладың қолынан келеді: Литосфералық тақталардың қозғалысы, жарықтардың болу себептерін түсіндіреді, ірі тектоникалық тақталардың макеттерін жасайды, тақырып бойынша баяндама дайындайды. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мұхиттар мен теңіздерге байланысты апаттар туралы топтастырып, талдайды. Табиғат апаттары жиі болатын аймақтарды картадан көрсетіп, кескін картаға белгілеп,түсіреді. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мұхиттар мен теңіздерге байланысты мәтінді оқи отырып, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Негізгі ұғымдардың түрлері:.......,..........,........ Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Континенттік дрейф гипотезасы дегеніміз ..................... Спредингті құбылыс дегеніміз ….................. Сублукция процесі дегеніміз........................ |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік мәселелерді шещуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» атты 7 құндылық идеясы негізінде Еліміздегі су ресурстарына қатысты басты мәселелерді шешуде жақандық тұрғыдан қарастырылуы |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
1.Математика, физика пәнімен 2.Экология пәнінен: табиғат апатының құбылыстарының болу себептерін білу. Фукусимо АЭС да болған жарылыс. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.31.1. литосфераның құрлысы мен заттық құрамын анықтайды; 7.2.2.1.географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді; |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 10 мин |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып жағымды ахуал қалыптастыру. А.Оқушыларды шаттық шеңберіне шығарып, бір-біріне бүгінгі сабаққа тілек айтады. Б.Тау жыныстары бойынша «Сандар» әдісі арқылы 4 топқа бөліну /шөгінді, магмалық, метаморфты/ органикалық (Дрейф, коллизия, субдукция, спрединг ұғымдар) Үй тапсырмасы: Литосфераның құрлысы мен заттық құрамын анықтайды. Тақырыптың соңындағы сұрақтар бойынша Жұптық сұрақ-жауап алу.
Бейнефильм көрсету «Литоспералық тақталардың қозғалысы» бейнекөрнісі бойынша бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау. Оқулық мәтін мен жұмыстану. |
1.Топтастыруға арналған фигуралар 2.Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар 3.Бейнефильм |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 10 минут 10 минут |
1 тапсырма. «Мәтінімен» жұмыс. Оқулықтағы мәтінмен танысып, түйін сөздерді топта бірлесе отырып талқылайды. Түсінігін айту. (4топ, 1 адамнан) ҚБ: Мадақтау Сергіту сәті 2 тапсырма Оқулықты пайдаланып кестені толтырады.
|
Оқулық Дүние жүзінің физикалық картасы
|
|||||||||||||
|
3 тапсырма «Балмұздақ» таяқшасы Жер қыртысының құрлымы картасының ірі литосфералық тақталарды көрсету және кескін картаға түсіру. ҚБ: Мадақтау |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
IV. Рефлексия Оқушыларға стикер таратылады. Стикерге бүгінгі сабақта түсінгенін, жартылай түсінгенін немесе түсінбегені туралы және сабақтан алған әсерін жазады. Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі Сұрақтары: Не ұнады? Не ұнамады? Нені білгілерің келеді? |
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Үйге тапсырма: Апат аймақтарды кескін картаға түсіріп келу. |
|||||||||||||||
|
Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілімен көмектесесәз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коиммуникциялық технологогияларды қолдану |
|
1 тапсырма. «Автобус аялдамасы». 2 тапсырма Дүние жүзінің картасын пайдаланып, табиғат апаттарының аймақтарын картадан көрсетіп, кескін картаға түсіреді. 3 тапсырма. Кесте «FILA»әдісі бойынша «СМС» әдісі |
Мадақтау «Жұлдызша» әдісі «СМАЙЛИКТЕР» әдісі |
Дүниежүзі тарихы: Жапонияда болған цунамидың әсерінен болған жарылыс. Экология: табиғат апатының құбылыстарының болу себептерін білу. Фукусимо АЭС да болған жарылыс. Оқушылар АҚТ пайдаланған кезде кауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақтаың жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуғақатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуінеоң етер еді (оқытумен оқуғақатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысындамен сыныптуралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесісабақтарда не нәрсегеназар аудару қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз



















