Материалдар / Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану.

Материал туралы қысқаша түсінік
ЖАРАТЫЛЫСТАНУ БАҒЫТ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Сәуір 2024
738
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Қозғалыс

Педагогтің аты–жөні:

Каденова З.А

Күні:


Сыныбы: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.1.4 - өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, χ2-критерий) қолданып зерттеу

Сабақтың мақсаты:

Статистикалық талдау әдістерін қолдану арқылы жергілікті экожүйенің жағдайын зерттеу



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс–әрекеті


Оқушының іс–әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.



Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.








Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.



Бағалау парақтары таратылады


Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру.


Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау.


Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі.

«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Презентация, қол смайликтері






Бағалау парақтары


Жаңа сабаққа кіріспе

7 мин















(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру

Викторина: “Сәйкестендіру әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіру.

Популяция

Бір түрдің екінші түрге еркін шағылысуы

Популяцияның маңызды белгісі

Еркін шағылысу

Гендік қор ұрпақтан-ұрпаққа өзгермей берілуі

Тепе-теңдік принципі

Рецессивті гомозиготалардың аа жиілігі

Q2

AA жиілік тең

Р2

Аа жиілік тең

2 pq

Гендер мен генотиптердің жиілігін анықтауға мүмкіндік береді

Харди-Вайнберг заңы



Оқушылар презентацияда берілген сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді
















Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.


Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.


Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.


ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау

Сәйкестендіру парақтары




















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

12 мин



«Стоп кадр» әдісі арқылы «Бейнежазба» көрсету.
«Бейнежазбадан не байқадыңдар?

Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

/Бейнежазба орыс тілінде/

Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.



Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.



Бейнематериалға сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=58rctRL_2g0


Ұжымдық жұмыс


5 мин

Тапсырма 1.


Постер қорғау.

  1. Топ. Биоалуантүрліліктің азаю себептерін схема түрінде көрсетіңдер, мысал келтіріңдер?

  2. Топ. Биоалуантүрлілікті қорғау саласында қандай міндеттер барын атап, кесте түрінде мысалмен келітіріңдер?

  3. Топ. Биоалуантүрлілікті сақтаудың жеке аспектілерін талдап, міндеттерін атап шығыңдар?




Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.

Дескрипторы:

  • Статистикалық зерттеулердің биоалуантүрлілікте қолданылуын зерттеді;

  • Жергілікті экожүйенің жағдайын мысалдармен дәлелдеді;

  • Мысалдар келтірді.

«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

Жалпы– 3 балл


Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады.





Постер













Жұптық жұмыс

4 мин


Тапсырма 2. Жұппен жұмыс. 1.Берілген ссылка бойынша бейнематериалды көреді.

Бейнематериалды қарау кезінде оқушылар бейнематериалды түсіндіру ретінде қолданылған мысалын көрсетуі тиіс.

2. Биолог қоғамдастықта организмдердің екі түрі (олар бірге кездеседі ма) байланыстырылатынын анықтағысы келед і.















Жауабы:

1-қадам: гипотезаны анықтау

  • Нөлдік гипотеза (H0): екі түрдің таралуы арасында елеулі айырмашылық жоқ (яғни таралуы кездейсоқ болып табылады)

  • Альтернативті гипотеза (H1): түрлерді бөлуде айтарлықтай айырмашылық бар (яғни түрлері байланысты)

2-қадам: жиілік кестесін құру

Күтілетін жиілік = (жолдардың жалпы саны x бағандардың жалпы саны) / жалпы қорытынды мән

Кесте 1 бақыланатын жиілік

Кесте 2 күтілетін жиілік

Shape9 Shape8 Shape7 Shape2 Shape5 Shape3 Shape6 Shape4 Shape1

бар

жиыны

жоқ

бар

жоқ

бар

жиыны

Асыл майқарағай

Үлкен

майқарағай



3-қадам: Xи квадрат формуласын

қолдану





450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!