|
Бөлімі: |
Қоршаған орта |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
04.03.2022 |
|
Сыныбы: 2А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жергілікті жерді бағдарлау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: тұсбағдардың маңыздылығын біледі;: Көптеген оқушылар: тұсбағдармен көкжиек бағыттарын анықтай алады; Кейбір оқушылар: тұсбағдарды қайда қолданатынын түсіндіреді және өз ойын дәлелдей алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Қуан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін, Баршаңызға қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру. «Лездеме» әдісі -Ғұндар деген кімдер? Олар туралы не білесіңдер? -Ғұндар қалай өмір сүреді? -Ғұндар немен айналысты? -Ғұндардың батысқа қарай орын ауыстыруы неге алып келді? -Сақтарды кім басқарды? «Миға шабуыл» Тұсбағдар деген не? Сабақ мақсатымен таныстырамын. |
Өлеңнің мазмұнына қарай қимылдар жасайды.
Сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Сұраққа қатысты өз ойларын, білетіндерін ортаға салады. |
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»
«От шашу»
ҚБ 1-10 балл |
Өлең шумағы Музыка Интерактивті тақта Білімленд флатформасы |
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
– Бағдар дегеніміз не? – «Бағдарлау» дегеніміз не? – Сабағымыздың тақырыбы – жергілікті жерді бағдарлау. Түсіндірме сөздігіне жүгінейік. Бағдарлау – бақылаушының өзі тұрған жерін айналасына, көкжиек тұстарына және жер бедері элементтерінің кейбір өзгешеліктеріне қарап анықтауы. – Айтыңдаршы, неліктен бағдарлай білу керек? – Бағдарлаудың қандай түрлері бар? "Ойлан тап" ойыны. Кластер құру
Күнге қарап Жергілікті табиғи Тұсбағдармен белгілерге қарап Бірақ оңтүстік қайда екенін қайдан білеміз? Бағдарлау және бағытты дұрыс таңдау үшін адамдар тұсбағдарды пайдаланады. – Тұсбағдар сөзі нені білдіретінін есімізге түсіру үшін түсіндірме сөздігіне жүгінейік. Тұсбағдар – көкжиектің тұстарын анықтайтын құрал. Тұсбағдар қандай құрал? Оны қашан ойлап тапты? Тұсбағдар – (теңізшілер пайдаланған құрал). Дүние бөліктерін (көкжиек тұстарын) анықтайтын құрал. Магниттік тұсбағдар (әрдайым солтүстікті көрсететін магниттелген тілшесі бар құрал). Топпен жұмыс. 1. «Көкжиек», «көкжиек сызығы»деген не? 2.Көкжиектің негізгі және аралық тұстары қалай деп аталады? 3.Тұсбағдарды пайдаланып пайдаланып,көкжиек тұстарын қалай бағдарлайды? 4.Қандай табиғи белгілерге қарап,көкжиек тұстарын анықтауға болады? 5.Бағдарлау деген не? 1.Ендеше бағдарлау дегеніміз-көкжиек тұстарын, бақылаушының өзінің тұрған орнын және жүру бағытын анықтау. Бағдарлаудың екі түрі бар: а)белгілі жерді бағдарлау ә)белгісіз жерді бағдарлау. Саралау тапсырмасы «+» белгісімен дұрыс тұжырымдарды белгіле: 1. Көкжиек – біз көретін өзіміздің айналамыздағы жергілікті орын. (+) 2. Бағдарлау үшін дүние бөлігінің 5 тұсын пайдаланады. (–) 3. Тұсбағдар – көкжиек тұстарын анықтайтын құрал. (+) 4. Тұсбағдардың көк тілшесі оңтүстікті көрсетеді.(-) 5. Тұсбағдар адаспау үшін қажет. (+) 6. Күн әрқашан шығыстан шығады. (+) 7. Түс кезінде күн солтүстікте болады. (–) |
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Бағдарлау дегеннің не екенімен танысады. Сызба бойынша әңгімелейді. Анықтамамен танысады. Топпен жұмыс жасайды. Топтың ережелерін сақтайды. Сұрақтар туралы ойларын ортаға салады. Қорытынды жасайды. Берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор Бағдарлау деген не екенін біледі. Көкжиектің негізгі түстерін айтады. Дескриптор: Көкжиек тұстарын атайды Өз ойларын толық жеткізіп айтады «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»
«От шашу»
ҚБ 1-10 балл |
2-сынып оқулығы Дәптер Интерактивті тақта Слайд Суреттер |
|
|
Сабақтың соңы. 3 мин. |
Рефлексия -Бүгін не білдік? -Не жаңалық болды? -Қандай қиындық туындады? -Тағы не білгің келеді? |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды. |
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!» |
Кері байланыс |
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
|
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жергілікті жерді бағдарлау 2-сынып
Жергілікті жерді бағдарлау 2-сынып
|
Бөлімі: |
Қоршаған орта |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
04.03.2022 |
|
Сыныбы: 2А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жергілікті жерді бағдарлау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: тұсбағдардың маңыздылығын біледі;: Көптеген оқушылар: тұсбағдармен көкжиек бағыттарын анықтай алады; Кейбір оқушылар: тұсбағдарды қайда қолданатынын түсіндіреді және өз ойын дәлелдей алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Қуан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін, Баршаңызға қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру. «Лездеме» әдісі -Ғұндар деген кімдер? Олар туралы не білесіңдер? -Ғұндар қалай өмір сүреді? -Ғұндар немен айналысты? -Ғұндардың батысқа қарай орын ауыстыруы неге алып келді? -Сақтарды кім басқарды? «Миға шабуыл» Тұсбағдар деген не? Сабақ мақсатымен таныстырамын. |
Өлеңнің мазмұнына қарай қимылдар жасайды.
Сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Сұраққа қатысты өз ойларын, білетіндерін ортаға салады. |
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»
«От шашу»
ҚБ 1-10 балл |
Өлең шумағы Музыка Интерактивті тақта Білімленд флатформасы |
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
– Бағдар дегеніміз не? – «Бағдарлау» дегеніміз не? – Сабағымыздың тақырыбы – жергілікті жерді бағдарлау. Түсіндірме сөздігіне жүгінейік. Бағдарлау – бақылаушының өзі тұрған жерін айналасына, көкжиек тұстарына және жер бедері элементтерінің кейбір өзгешеліктеріне қарап анықтауы. – Айтыңдаршы, неліктен бағдарлай білу керек? – Бағдарлаудың қандай түрлері бар? "Ойлан тап" ойыны. Кластер құру
Күнге қарап Жергілікті табиғи Тұсбағдармен белгілерге қарап Бірақ оңтүстік қайда екенін қайдан білеміз? Бағдарлау және бағытты дұрыс таңдау үшін адамдар тұсбағдарды пайдаланады. – Тұсбағдар сөзі нені білдіретінін есімізге түсіру үшін түсіндірме сөздігіне жүгінейік. Тұсбағдар – көкжиектің тұстарын анықтайтын құрал. Тұсбағдар қандай құрал? Оны қашан ойлап тапты? Тұсбағдар – (теңізшілер пайдаланған құрал). Дүние бөліктерін (көкжиек тұстарын) анықтайтын құрал. Магниттік тұсбағдар (әрдайым солтүстікті көрсететін магниттелген тілшесі бар құрал). Топпен жұмыс. 1. «Көкжиек», «көкжиек сызығы»деген не? 2.Көкжиектің негізгі және аралық тұстары қалай деп аталады? 3.Тұсбағдарды пайдаланып пайдаланып,көкжиек тұстарын қалай бағдарлайды? 4.Қандай табиғи белгілерге қарап,көкжиек тұстарын анықтауға болады? 5.Бағдарлау деген не? 1.Ендеше бағдарлау дегеніміз-көкжиек тұстарын, бақылаушының өзінің тұрған орнын және жүру бағытын анықтау. Бағдарлаудың екі түрі бар: а)белгілі жерді бағдарлау ә)белгісіз жерді бағдарлау. Саралау тапсырмасы «+» белгісімен дұрыс тұжырымдарды белгіле: 1. Көкжиек – біз көретін өзіміздің айналамыздағы жергілікті орын. (+) 2. Бағдарлау үшін дүние бөлігінің 5 тұсын пайдаланады. (–) 3. Тұсбағдар – көкжиек тұстарын анықтайтын құрал. (+) 4. Тұсбағдардың көк тілшесі оңтүстікті көрсетеді.(-) 5. Тұсбағдар адаспау үшін қажет. (+) 6. Күн әрқашан шығыстан шығады. (+) 7. Түс кезінде күн солтүстікте болады. (–) |
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. Бағдарлау дегеннің не екенімен танысады. Сызба бойынша әңгімелейді. Анықтамамен танысады. Топпен жұмыс жасайды. Топтың ережелерін сақтайды. Сұрақтар туралы ойларын ортаға салады. Қорытынды жасайды. Берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор Бағдарлау деген не екенін біледі. Көкжиектің негізгі түстерін айтады. Дескриптор: Көкжиек тұстарын атайды Өз ойларын толық жеткізіп айтады «Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»
«От шашу»
ҚБ 1-10 балл |
2-сынып оқулығы Дәптер Интерактивті тақта Слайд Суреттер |
|
|
Сабақтың соңы. 3 мин. |
Рефлексия -Бүгін не білдік? -Не жаңалық болды? -Қандай қиындық туындады? -Тағы не білгің келеді? |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды. |
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!» |
Кері байланыс |
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
|
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||||
шағым қалдыра аласыз













