Жиын

Материал туралы қысқаша түсінік
Жиын тақырыбына арналған ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Ақпан 2023
262
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қостанай облысы білім басқармасының «Жангелдин ауданы білім бөлімінің А.Нұрманов атындағы негізгі орта білім беретін мектебі» КММ

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

5.3C Жиын

Педагогтың аты-жөні

Сақытбек Таңнұр

Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жиындардың бірігуі мен қиылысуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;

5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу;.

Сабақтың мақсаты

- берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін ажыратып, нәтижесін символдары арқылы қолданып жаза алады;

-ЕБҚ орындай алатын: берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін таба алады

Бағалау критерийлері

- жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын тұжырымдайды;

- берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табады, нәтижесін символдарын қолданып жазады;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың барысы.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

ЕБҚ оқушысының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин





3 мин











4 мин

























3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен амандасу. -Сабаққа қатысу барысын тексеру.

-Мұғаліммен амандасады.

Сабаққа зейіндерін аударады.




Қолайлы атмосфера қалыптастыру. «Шаттық шеңбері» тренинг өткізу.

Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрады. Оқушылар бір-біріне жақсы лебіздерін арнайды.


Слайд 1

Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Бақылау сұрақтары:

1. Жиын дегеніміз не?

2. Жиындарға мысалдар келтіріңдер.

3. Жиындарға тиісті объектілер қалай аталады?

4. Қандай жиын бос жиын деп аталады?

5. Ішкі жиын дегеніміз не?

6.Тең жиын дегеніміз не?

Оқушы өтілген оқу мaтериaлын еске түсіреді, білетінің айтуға тырысады.




«Шапалақ» әдіс арқылы бағалау.

Слайд 2

«Миға шабуыл» ой салу

өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыратын тапсырма орындау.





Сынып болып, тапсырмаға талдау жасаған соң сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Алдын ала даярлық тапсырмасы:

1. А және В жиынын жазайық:

А={2,4,5,6,8}

В={1,2,3,4,5}

1) қай сандар А жиынына да, В жиынына да тиісті?

2) Екі жиынға да ортақ элементтер 2,4 және 5 А жиынына да, В жиынына да жататындай етіп, дөңгелектің қиылысуына салыңдар.

Мұғалімнің көмегімен

1) А жиынына да, В жиынына да ортақ болып тұрған сандарды жазады.

2) Екі жиынға да ортақ элементтер 2,4 және 5 А жиынына да, В жиынына да жататындай етіп, дөңгелектің қиылысуна салады.

«Мадақтау» әдісі.

мадақтау сөздер айтылады.


«Мадақтау» әдісі

«Жарайсың!»

«Тамаша!», «Керемет!», «Талпын!» т б







Слайд 4


Сабақтың ортасы



10 мин


Сыныптық жұмыс.

«Қызығушылығын ояту» үшін ұсынылатын тапсырма:




Оқушылар алдыңа құпия сандықша ұсынамын. Сандықшадан әр түрлі фигураларды алады. Сол фигура бойынша топқа бөлінеді.

«Елші» әдісін қолдану.

Тақырыпты оқушылар өз бетімен оқып, топта талқылайды. Әр топтан бір оқушы шығып, басқа топқа барып тыңдап, ақпарат жинақтап, өз топтарына келіп түсіндіреді. Топ басшысы шығып постерде қорғайды.

І топқа: Жиындардың бірігуі

ІІ топқа: Жиындардың қиылысуы

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы бағалайды.

Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұғалім тақтадағы слайд арқылы тақырыпты түйіндейді.







Жиын деген ұғымды еске түсіреді. Жиын құра біледі.





Оқушылармен бірлесіп, өтілген мaтериaлды білетінін және түсінетінін көрсете aлaды;

«Басбармақ» жоғары – бәрі дұрыс

ортаға бұру- жақсы, бірақ қателері болды

төмен – әлі ойлану керек.




Басбармақ







Слайд 5


5 мин

Функционалдық сауаттылыққа есеп шығару


Сөреде 26 Сиқырлы кітап болды, олардың барлығы оқылды. Олардың 4-ін Гарри Поттер де, Рон да оқыды. Гермиона Гарри Поттер де, Рон да оқымаған 7 кітапты және Гарри Поттер оқыған екі кітапты оқыды. Барлығы Гарри Поттер 11 кітап оқыды. Тек Рон қанша кітап оқыды?

Жауабы: Гарри Поттер барлығы 11 кітапты оқығандықтан, оның ішінде 4 кітапты Рон және 2 кітапты Гермиона оқыды, содан кейін 11 – 4 – 2 = 5-кітапты тек Гарри оқыды. Сондықтан,

26 – 7 – 2 – 5 – 4 = 8 – кітаптарды тек Рон оқыды.

Жауап. 8 кітапты тек Рон оқыды.

Дескриптор:Білім алушы:

- Эйлер-Венн диаграммасын құрады

- Гари неше кітап оқитының табады

- Рон неше кітап оқитының табады

Сыныптың өзге оқушылaрымен қaтaр мұғалімнің бақылауымен үрдіске қaтысa aлaды.

Қажет болған жағдайда көмек сұрай алады.


Оқушы белсенділігіне байланысты бағаланады

Жауабы да интербелсенді тақтада

2 мин

«Сергіту сәті»

Оқушыларға бой сергіту

Алма жақсы көретін оқушылар топтасу

Банан жақсы көретін оқушылар топтасу.

Екеуін де жақсы көретін оқушылар топтасу


Слайд 6




6 мин

Жұптық жұмыс.


Оқушыларды жұпқа «жиын» және «элемент» деген сөздер арқылы бөлемін.Тапсырмалар екі нұсқадан құралып,әр жұп бір нұсқадан алып, талдай отырып орындайды.

Оқулықпен жұмыс/Есептер шығару

1-нұсқа. Менің сыныптастарымның 12-сі роман оқығанды ұнатады, 18-і ертегі, үшеуі екеуін де оқығанды ұнатады, ал біреуі ештеңе оқымайды. Біздің сыныпта қанша оқушы бар?

Шешуі: 12-3 = 9 роман оқығанды ұнатады

18-3=15 ертегі оқығанды ұнатады

1+9+15+3 =28 барлығы

Жауабы сыныпта 28 оқушы бар

2-нұсқа. Бір аптада дүкеннен 19 адам теледидар сатып алды, 13 адам мұздатқыш сатып алды. Олардың 8-і де теледидар да, мұздатқыш да сатып алды. Неше адам теледидар ғана сатып алды, неше адам мұздатқыш ғана сатып алды?

Шешуі 19-8=11

13-8=5

Жауабы: 11 адам теледидар сатып алды.

5 адам мұздатқыш сатып алды.

Дескриптор: Білім алушы:

-Эйлер-Венн дөңгелегіне сала алады

-Қиылысуын табады

-Бірігуін табады

-Арифметикалық амалын біледі

















-Мұғалімнің, жұптасқан оқушының жетелеуімен есепті шығарады:

Суретін бейнелейді,орындай алатын есептеулерді жүргізеді

«Жұпта бірін-бірі бағалау»

Тақтада дайын жауап арқылы жұптар жұмы-сын алмасып, тексереді.


Слайд 7




3 мин

Жеке жұмыс

С аралау тәсілі. «Тапсырма».

Деңгейлік тапсырмалар.

А деңгейі

Суреттерді пайдаланып анықтаңыз:

1) А және В жиындарының бірігуін

2) А және В жиындарының қиылысуын.

8

ш ешуі

А В бірігуі 7,11,9,21,8,6,3,4,15,22

А В қиылысу 6,8

4

22

15

3

21

9

11

7

Дискрептор
  • Жиынның бірігуін табады

  • Жиынның қиылысуын табады

В деңгейі

Біздің сыныптағы 40 оқушының 32 - сі сүтті, 21-і лимонадты, 15-і сүт пен лимонадты жақсы көреді. Біздің сыныпта қанша бала сүтті де, лимонадты да ұнатпайды?

Шешуі: 32-15 =7 сүтті жақсы көреді

21-15 = 6 лимонадты жақсы көреді

40-(7+6+15)= 12 сүтті де лимонадты да ұнатпайды

Дискрептор

- Эйлер – Венн дөңгелегіне салады

-жиынның бірігуін табады

С деңгей

?={?,?,?,?,?,?},?={?,?,?,?},?={?,?,?,?,?},?={?,?,?,?,?,?} жиындары берілген. Табыңыз:

a) A және D жиындарының бірігуін;

b) В және С жиындарының бірігуін;

c) А және В жиындарының қиылысуын;

d) С және D жиындарының қиылысуын

шешуі: А D = (a,b,c,d,e,f,l,s,m)

B C = (b,d,k,,l,m,n,c,e)

А B=(b,d)

C D=(m,l,e)

Дескриптор: Білім алушы

- берілген жиындардың қиылысуын анықтайды;

- берілген жиындардың бірігуін анықтайды;

- нәтижесін , символдарын қолданып жазады.

Үлгі

5 10 4

8 20 3 14

21



А В қиылысу 6

А В бірігуі 5,10,8,20,6,4,3,14,21


Үлгіге сүйеніп. Суретті пайдаланып тапсырманы орындайды.


770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ