|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3С бөлім: Жиындар |
Мектебі: Қаратай Тұрысов атындағы №53 мектеп – гимназиясы |
|
|
Күні. |
Мұғалімнің аты-жөні: Исаева Аида Бахытовна |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.1 Жиын, оның элементтері, бос жиын ұғымдарын меңгеру; 5.5.3.8 Жиындармен жұмыс
істеуде |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- жиындардың берілу тәсілдерін біледі; - жиындарды, олардың элементтерін, жиындардың бірігуі мен қиылысуын оқу және жазу, жиындар арасындағы қатынастарды сипаттау; - жиындардың бірігуі мен қиылысуын табу; - Эйлер-Венн диаграммасын қолдану арқылы жиындар арасындағы қатынастар сипатын бейнелеу; - Эйлер-Венн диаграммасын қолданып есептер шығару; - іріктеу әдісін қолданып есептер шығару. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Білім алушылар: - Эйлер-Венн диаграммасынмен есептердің шешімін түсіндіре алады; - жиындар арасындағы қатынастарды сипаттай алады; - , , , , , , символдарының қолданылуын түсіндіре алады; - жиынның элементтерін атай алады; - жиынның суреттеу тәсілі арқылы берілуін сипаттайды; - қандай да бір жиындардың бірігуі мен қиылысуынан пайда болған жиынның құрамын түсіндіре алады; Пәнге тән лексика мен терминология: - жиын, ішкі жиын; - жиынның элементі; - тиісті, тиісті емес; - бос жиын; - жиындардың қиылысуы, бірігуі; - Эйлер-Венн дөңгелектері; - oртақ элемент; - тең жиындар; - шектеулі жиындар; - шектеусіз жиындар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - а элементі А жиынына тиісті
(а
-
а элементі
А жиынына тиісті емес (а
- А және В жиындарының
қиылысуы деп (А - А және В жиындарының бірігуі деп
(А - ... А және В жиындарының ортақ элементі болып табылады;
- В жиыны А жиынының
ішікі жиыны болады ( - А жиыны … элементтерінен тұрады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Математикалық сауаттылық, сызу |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
WhatsApp, Zoom, слайд, YouTube |
|
|
Алдыңғы оқу |
Натурал сандар, жұп және тақ сандар, бөлшектер туралы түсініктері болу, оларға арифметикалық амалдар қолдана алу. |
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Сыныпты ұйымдастыру.
2. Өткен тақырып бойынша сұрақтар: Өткен сабақты қайталау мақсатында «иә» немесе «жоқ» әдісін қолданамын. ҚБ: «Басбармақ» әдісі |
Сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді |
АКТ слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білу және түсіну Жаңа сабақ. Тарихи мәлімет. Математикада ХІХ ғасырдың екінші жартысында жиын ұғымы пайда болды. Жиын ұғымының математикаға енуі жиын теориясын қалыптастырды. Жиын теориясының негізін қалаушы неміс математигі Георг Кантор (1845-1918) болды. Видеосабақ көрсетіледі Жаңа сабақты ашу мақсатында тапсырма: Берілген сандардан тақ және жұп цифрларды атаңыздар. ҚБ: «Мадақтау» әдісі Яғни, тақ сандар - тақ сандар жиыны, жұп сандар – жұп сандар жиыны болып табылады. «Белгілі бір ортақ қасиеттерге ие болып, белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер, объектілер жиын деп аталады». Жиынды құрайтын
объектілер немесе денелер жиын элементтері деп аталады. Р= Бірде –бір элементі жоқ
жиын бос
жиын ( Қолдану, талдау 1-тапсырма: Суретте берілген жиындарға атау қойыңыздар. А3 парағындағы суреттерді көрсетемін, жиынға атау берулерін сұраймын. Дескриптор
ҚБ: «Пікір айту» әдісі 2-тапсырма: а) «Математика» сөзіндегі әріптер жиынын элементтермен жазыңыздар. Неше элемент бар? ә) «Денсаулық» сөзіндегі әріптер жиынын элементтермен жазыңыздар. Неше элемент бар? б) «Кітапхана» сөзіндегі әріптер жиынын элементтермен жазыңыздар. Неше элемент бар? Дескриптор
ҚБ: «От шашу» әдісі 3-тапсырма: «Артығын тап» әдісі Сурет бойынша жиынға кірмейтін элементті алып тастаңыз және жиынға атау беріңіз:
Дескриптор
ҚБ: «Неліктен?» әдісі 4-тапсырма: (Оқулықпен жұмыс) № 782 Жиынның атауы бойынша оның бірнеше элементтерін атаңыздар: 1) Көліктер 2) Мамандық 3) Ұлттар 4) Қазақстан қалалары 5) Жиһаздар Дескриптор
ҚБ: «Пікір айту» әдісі Жинақтау 5-тапсырма: Жеке жұмыс
Осы сандардан:
Дескриптор
ҚБ: «Пікір айту» әдісі |
YouTube каналынан көреді. Тақ және жұп цифрларды айтады Білім алушылар дәптерге жазып алады. Суреттерге қарап жиындарға атау береді: Жауабы: 1) «Гүлдер» жиыны 2) «Үй жануралары» жиыны 3) «Әріптер» жиыны 4) «Сандар» жиыны Тапсырманы дәптерге орындап, жауабын WhatsApp-қа жібереді. Жауабы: а) м,а,т,е,и,к (6) ә) д,е,н,с,а,у,л,ы,қ (9) б) к,і,т,а,п,х,н (7)
Артық элементті алып, жиындарға атау береді, ой-пікір айтады. Тапсырмаға өз ойларын айтады, жиын элементтеріне кіретін бірнеше түрін атап шығады. Тапсырманы дәптерге орындап, жауабын WhatsApp-қа жібереді. Білім алушылар сандардың ішінен әр жиынның элементтерін теріп жазады, өз жауаптарын ауызша да айтады. |
Математика 5-сынып 2-бөлім АКТ
А3
А3
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Исаева Айда БахытовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. 5 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. 5 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















