|
Бөлім: |
Жиын |
|
Студенттің аты-жөні |
Қарифолла Аңсар |
|
Күні: |
09.12.2021ж |
|
Сынып: |
2Б |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиынды және оның Элементтерін белгілеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.4.1.3. Жиын мен оның элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға тиістілігін анықтау. 2.5.2.2. Жиынды белгілеу үшін латын əліпбиінің бас əріптерін, оның элементтерін белгілеу үшін кіші əріптерді, элементтің жиынға тиістілігін жəне тиісті еместігін белгілеуге арналған ∈ жəне∉ белгілерін пайдалану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: ұсынылған жиындарды элементтермен толықтырады, жиындар мен оның элементтерін диаграммада белгілейді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: элементтің жиынға тиесілілігін анықтайды, «элемент жиынға тиісті/тиісті емес» түріндегі терминді сөз қорына енгізеді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: тиісті жəне тиісті емес элементтері бар жиындарды өздігінен іріктейді, бос жиындарды құрады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың Ортасы 20 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың көңіл күйлерін сурап, сабақты бастау. Өткенді пысықтау. "Таңда да таста" әдісі Оқушылар өткен сабақтарға байланысты жеке жеке парақтарға сұрақтар жазады. Осыдан кейін шеңберге тұрып жазған қолдарындағы парақты мыжғылап, қарама қарсы беттегі оқушыларға лақтырады. Қағазды алған оқушы сол сұраққа жауап береді. Жиын ережесі: Дәптермен жұмыс. (Ө, Қ) Математикада қасиеттері, білгілері ортақ нысандар тобын жиын деп атайды. Жиынды құрайтын нысандарды оның Элементтері дейміз. Мысалы, жабайы жанарлар жиыны мынандай элементтерден тұрады: аю, жолбарыс, бұлан, тиін, қоян.
(Ө.Қ) 1-тапсырма Нысандардың ортақ қасиеттерін ата.
Жиынды ата. Жиынды бейнелеу үшін Эйлер-Венн Диаграммасы деп аталатын сызба қолданады. Бұл- ішінде жиын элементтері орналасқан дөңгелек. Жиынды латын әліпбиінің бас әрпімен белгілейді. (Мысалы:А жиыны). (Ұ,Қ) 2-тапсырма Жиындарды және оның элементтерін ата.
Мысалы: ішіне жиын әріпі орналасқан дөңгелек (бұны шаршылар жиыны немесе А Жиыны) деп атауға болады. Екінші: (шаршылар жиыны деп атауға болады немесе В жиыны )деп атауға болады. Жиынның элементтерін латын әліпбиінің кіші әрпімен белгілейді.
Ереже:
Мысалы: a элементі А жиынына тиісті. m элементі А жиынына тиісті емес. (Ө, Қ) 3-тапсырма Берілген жиынға тиісті және тиісті емес элементтерді жазу.
Әр жиынға тиісті емес бір элементтен ойлап тап және ата. Қызықты қосымша тапсырма:
|
Сәлеметсіз бе Бүгінгі сабаққа дайынбыз.
Сабақтың тақырыбын таныстыру
Нысандардың ортақ қасиеттер: Қарға, Көгершін, Ара, Инелік берілген.(ортақ қасиеттері Бұнақ денелер) Сондықтан да бұлардың ортақ қасиеттері (жануарлар). Жиынды ата: (Қарлығаш, Көгершін, Торғай, Көкшымшық, Ұзақ, Үкі, Сауысқан)булар Құстар жиынына жатады.
Жиынның элементтерімен танысу.
Жиынды бейнелейтін әріптермен танысу.
Элементтердің қай жиынға тиісті қай жиынға тиісті емес екенін айтып береді.
Балалар Бейнеленген жиын элементтерін сөзбен жайық.
Және тиісті емес бір элементтен ойлап көрейік. |
10 баллдық шкала бойынша (фишкамен) жүргізіледі. 1-3балл- «Нашар» 4-5балл-«Қанағаттанарлық» 6-7балл-«Жақсы» 8-10балл-«Өте жақсы» Қызыл фишка-1 балл Сары фишка-2 балл Көк фишка-3 балл
|
Оқулық, Таныстыры лым. Латын әліпбиі Жұмыс дәптері секундамер Кеспе қағаз |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия. «Сағат тілдері арқылы» сабақты бағалау Балалар қандай деңгейде болса, сондай сағат тілін бояйды. 1-3. Сабақты түсіндім 4-7.Қайталауым керек 8-12.Қиын болды. |
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
ҚБ қойыла-ды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жиынды және оның Элементтерін белгілеу
Жиынды және оның Элементтерін белгілеу
|
Бөлім: |
Жиын |
|
Студенттің аты-жөні |
Қарифолла Аңсар |
|
Күні: |
09.12.2021ж |
|
Сынып: |
2Б |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиынды және оның Элементтерін белгілеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.4.1.3. Жиын мен оның элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға тиістілігін анықтау. 2.5.2.2. Жиынды белгілеу үшін латын əліпбиінің бас əріптерін, оның элементтерін белгілеу үшін кіші əріптерді, элементтің жиынға тиістілігін жəне тиісті еместігін белгілеуге арналған ∈ жəне∉ белгілерін пайдалану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: ұсынылған жиындарды элементтермен толықтырады, жиындар мен оның элементтерін диаграммада белгілейді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: элементтің жиынға тиесілілігін анықтайды, «элемент жиынға тиісті/тиісті емес» түріндегі терминді сөз қорына енгізеді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: тиісті жəне тиісті емес элементтері бар жиындарды өздігінен іріктейді, бос жиындарды құрады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың Ортасы 20 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың көңіл күйлерін сурап, сабақты бастау. Өткенді пысықтау. "Таңда да таста" әдісі Оқушылар өткен сабақтарға байланысты жеке жеке парақтарға сұрақтар жазады. Осыдан кейін шеңберге тұрып жазған қолдарындағы парақты мыжғылап, қарама қарсы беттегі оқушыларға лақтырады. Қағазды алған оқушы сол сұраққа жауап береді. Жиын ережесі: Дәптермен жұмыс. (Ө, Қ) Математикада қасиеттері, білгілері ортақ нысандар тобын жиын деп атайды. Жиынды құрайтын нысандарды оның Элементтері дейміз. Мысалы, жабайы жанарлар жиыны мынандай элементтерден тұрады: аю, жолбарыс, бұлан, тиін, қоян.
(Ө.Қ) 1-тапсырма Нысандардың ортақ қасиеттерін ата.
Жиынды ата. Жиынды бейнелеу үшін Эйлер-Венн Диаграммасы деп аталатын сызба қолданады. Бұл- ішінде жиын элементтері орналасқан дөңгелек. Жиынды латын әліпбиінің бас әрпімен белгілейді. (Мысалы:А жиыны). (Ұ,Қ) 2-тапсырма Жиындарды және оның элементтерін ата.
Мысалы: ішіне жиын әріпі орналасқан дөңгелек (бұны шаршылар жиыны немесе А Жиыны) деп атауға болады. Екінші: (шаршылар жиыны деп атауға болады немесе В жиыны )деп атауға болады. Жиынның элементтерін латын әліпбиінің кіші әрпімен белгілейді.
Ереже:
Мысалы: a элементі А жиынына тиісті. m элементі А жиынына тиісті емес. (Ө, Қ) 3-тапсырма Берілген жиынға тиісті және тиісті емес элементтерді жазу.
Әр жиынға тиісті емес бір элементтен ойлап тап және ата. Қызықты қосымша тапсырма:
|
Сәлеметсіз бе Бүгінгі сабаққа дайынбыз.
Сабақтың тақырыбын таныстыру
Нысандардың ортақ қасиеттер: Қарға, Көгершін, Ара, Инелік берілген.(ортақ қасиеттері Бұнақ денелер) Сондықтан да бұлардың ортақ қасиеттері (жануарлар). Жиынды ата: (Қарлығаш, Көгершін, Торғай, Көкшымшық, Ұзақ, Үкі, Сауысқан)булар Құстар жиынына жатады.
Жиынның элементтерімен танысу.
Жиынды бейнелейтін әріптермен танысу.
Элементтердің қай жиынға тиісті қай жиынға тиісті емес екенін айтып береді.
Балалар Бейнеленген жиын элементтерін сөзбен жайық.
Және тиісті емес бір элементтен ойлап көрейік. |
10 баллдық шкала бойынша (фишкамен) жүргізіледі. 1-3балл- «Нашар» 4-5балл-«Қанағаттанарлық» 6-7балл-«Жақсы» 8-10балл-«Өте жақсы» Қызыл фишка-1 балл Сары фишка-2 балл Көк фишка-3 балл
|
Оқулық, Таныстыры лым. Латын әліпбиі Жұмыс дәптері секундамер Кеспе қағаз |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия. «Сағат тілдері арқылы» сабақты бағалау Балалар қандай деңгейде болса, сондай сағат тілін бояйды. 1-3. Сабақты түсіндім 4-7.Қайталауым керек 8-12.Қиын болды. |
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
ҚБ қойыла-ды. |
|
шағым қалдыра аласыз




















