«Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп:

41 мектеп-гимназия

Педагогтің Т.А.Ә.

Арыстанова Айсауле Саматовна

Күні:

20 қараша 2023 жыл

Сынып:

6 А оқушылар

Сабақ тақырыбы:

«Жол тәртібін білейік, аман-есен жүрейік»

Сабақтың мақсаты:

1.Көшелер мен жолдарда жүру кезінде оқушылардың жол қозғалысы қауіпсіздігі туралы түсініктерін қалыптастыру.

2.Балалардың жол-көлік жарақаттануының алдын алу мақсатында көшеде, жолда оқушылардың мінез-құлқының негізгі ережелерін орындау дағдыларын тәрбиелеу.

Құндылық

Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут



Кіріспе сөз:

- Сәлеметсіздер ме балалар! Бүгін біздің сынып сағатымыз жол қозғалысы ережелеріне арналады.

- Ал жол ережесін не үшін білу керек?

Жол ережелерін зерттеу және білу сіздің және басқа адамдардың өміріне қауіп төндірмеу үшін қажет.

Оқушылар тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі.





қолдау

суреттер

Сабақтың ортасы

15 минут

Жол ережелерін сақтау-өмірді сақтау заңы. Мұнымен келіспеуге болмайды. Алайда, статистика бойынша: барлық апаттардың төрттен үш бөлігі балалардың қатысуымен болады. Мұның себептері қандай болуы мүмкін екенін қарастырайық.– Тротуарда қалай жүру керек? (Оң жақтағы қозғалыс).

- Ең жиі кездесетіні:

- Өту үшін белгіленген орындардан тыс жүріс бөлігінен өту.

-Қозғалатын немесе тұрған көлік құралдарына немесе көру қабілетіне кедергі келтіретін басқа кедергілерге байланысты күтпеген шығу.

- Бағдаршамның сигналдарына бағынбау.

- Жаяу жүргіншілер жолындағы ойындар және тротуар болған кезде онымен жүру.

Оқушылар тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі.





Мадақтау және қолдау көрсету.

Смайликтер тарату





Слайд









15 минут

-Біздің қалада кенеттен барлық бағдаршам сөніп қалды деп елестетіп көріңіз. Ал қозғалысты реттейтін барлық инспекторлар бір жерде жоғалып кетті. Қандай салдары болуы мүмкін? (Мәселені талқылау).

Күн сайын біздің жолдарымызда көбірек автомобильдер пайда болады. Жоғары жылдамдықтар мен қозғалыс қарқындылығы жүргізушілер мен жаяу жүргіншілерден өте мұқият болуды талап етеді.

Жүргізушілер мен жаяу жүргіншілердің тәртіп, сақтық және жол ережелерін сақтауы көшеде қауіпсіз жүрудің негізі болып табылады.

- "Сіз білесіз бе?” викторина

Жауап беру құқығы капитаны эмблеманы бірінші болып көтерген командаға беріледі. Әр дұрыс жауап үшін команда 2 ұпай алады, толық емес жауап үшін – 1 ұпай. Егер команда қате жауап берсе, онда жауап беру құқығы эмблеманы екінші көтерген командаға ауысады.

Сұрақтар:

1. Тротуар дегеніміз не? (Жаяу жүргіншілер қозғалысына арналған жол.)

2. Зебра дегеніміз не? (Жаяу жүргіншілер өткелін белгілейтін жол белгілері).

3. Кім жаяу жүргінші деп аталады? (Жолдағы, бірақ онымен жұмыс істемейтін көліктен тыс адам.)

4. Трамвайды қалай дұрыс айналып өтуге болады? (Алдыңғы.)

5. Автобус пен троллейбусты қалай дұрыс айналып өтуге болады? (Артқы.)

6. Кім жүргізуші деп аталады? (Қандай да бір көлік құралын басқаратын адам.)

7. Жаяу жүргіншілер қайда баруы керек? (Тротуарларда, оң жағына жабысып.)

8. Көшеде балалар қайда ойнай алады? (Ойынға арналған арнайы орындарда.)

9. Қай жастан бастап жолдарда велосипедпен жүруге рұқсат етіледі? (14 жастан бастап.)

10. Мотоциклді басқару куәлігін қай жаста алуға болады? (16 жаста.)

11.Жаяу жүргіншілер тротуар жоқ жерлерде жолдың қай шетімен жүруі керек? (Сол жақта, қозғалатын көлікке қарай.)

12.Теміржол өткелі дегеніміз не? (Теміржолдың автомобиль жолымен қиылысу орны.)

13.Балалар жолаушылар көлігінің алдыңғы орындығына отыра ала ма? (Мүмкін, 12 жасқа толғанда.)


14. Мопед жүргізушісіне жаяу жүргіншілер жолымен жүруге рұқсат етіле ме? (рұқсат етілмейді).

15. Біз кімді " жол қозғалысына қатысушылар "деп атаймыз? (жаяу жүргіншілер, жүргізушілер, жолаушылар).

16. Егер велосипед жолы жақын жерде болса, велосипедші жолда жүре ала ма? (жоқ).

17. Мектептердің жанында қандай жол белгісі орнатылады? (балалар).

18. Қай бұрылыс қауіпті: солға немесе оңға? (сол жақта, өйткені қозғалыс оң жақта).

19. Жолда "зебра" қалай аталады? (жаяу жүргіншілер өткелі).

20. Жолда жұмыс істейтін адамдар жаяу жүргіншілер ме? (жоқ).

Оқушылар оларды табуы керек.

Мадақтау және қолдау көрсету.





Стикер

маркер


Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия:

«5 саусақ» әдісі

Қорытындылау

Оқушылар «5 саусақ» әдісімен сұрақтарға жауап береді.


Мадақтау және қолдау көрсету.


Стикерлер қалам



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2024
171
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі