Материалдар / Жорғалаушылардың жалпы сипаттамасы. Жорғалаушылардың сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жорғалаушылардың жалпы сипаттамасы. Жорғалаушылардың сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жорғалаушылардың сыртқы, ішкі құрылысы мен тіршілік әрекетінің ерекшелігін көрсете отырып, жер бетіндегі омыртқалы жануарлармен салыстыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Ақпан 2018
507
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Биология

Сынып: 7А сынып

Сабақтың тақырыбы: Жорғалаушылардың жалпы сипаттамасы. Жорғалаушылардың сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жорғалаушылардың сыртқы, ішкі құрылысы мен тіршілік әрекетінің ерекшелігін көрсете отырып, жер бетіндегі омыртқалы жануарлармен салыстыру.

Дамытушылық: Оқушылар алған білімдерін кеңейте түсуге тапсырмаларды пайдаланады, өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын дамытуға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

- топпен бірлесе отырып, жұмыс жасайды;

- тапсырмаларды орындауда өмірдегі білімі мен білетініне сүйенеді;

- өз бетімен білім алушылық қабілетін қалыптастырады;

- сыни ойлау арқылы терең білім алу қабілеттерін дамытады;

- тақырып жайлы түсініктерін қалыптасыра отырып, өз ойларын қорытындылайды.

Табыстық кретерийлері:

Мәтінді толық меңгеру керек- «0-3»

Дұрыс сұрақ құрастыра білу және нақты жауап беру - «4-6»

Ақпаратты жинақтап, қорытындылай білу- «7-9»

Өз ойын еркін жеткізу және өмірмен байланыстыру- «10-12»

Негізгі идеялар

- жорғалаушылардың жерде тіршілік етуіне байланысты сыртқы және ішкі құрылыс ерекшеліктерін, тіршілік әрекетін ұғындыру.

Түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту

Ресурстар және әдебиеттер: Мұғалімге арналған нұсқаулық, оқулық, дәптер, бейне таспа, тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары, рефлексия парағы, слайд.

Әдіс тәсілдер:

«Сыйқырлы гүл» әдісі, «Айналмалы бекеттер», Дискуссиялық өрнек, Биологиялық диктант, «Ойлан , жұптас , талқыла»,«Кесте толтыру».

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Тапсырма жүйесі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Күтілетін нәтиже









Білім








2мин







7 мин














Миға шабуыл арқылы сұрақ жауапты пайдалану









Ой шақыру

1. Амандасады,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

"Жылан", "Тасбақа","Гаттерия" суреттері арқылы топтарға бөлінеді

Бағалау парақшалары топ басшыларын беріледі

" Сыйқырлы гүл " әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру


1. Орындарынан тұрып, амандасады. Оқушылар сурет бойынша 3 топқа бөлінеді







Топтағы оқушылар сұрақтарға жауап береді







Бірлесе отырып,сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін анықтайды








Формативті бағалау, ша

Палақ

1. "Жылан", "Тасбақа","Гат

терия" туралы түсінік білу керек.



Шапшаң ойланып жауап береді





Түсіну

7мин

"Жорғалаушылар" туралы бейне таспа. Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану модулі

"Жорғалаушылар олардың тіршілігі, маңызы" туралы бейнетаспаны көрсетеді



"Веер әдісін" қолдану

Интерактивті тақтадан бейнетаспаны көреді





Сұрақ-жауап

Әр топ мәтінді пайдалана отырып, бір-бірінің сұрақтарына жауап берді.


басбармақ

Тыңдау,байқау,өтіліп отырған тақырыпты түсіну, болжау

Қолдану

10мин

1-топ. Дискуссиялық өрнек











2-топ. Биологиялық диктант











3-топ. Кесте толтыру

1-топ. Дискуссиялық өрнек.

иә

жоқ

Жорғалаушылардың терісі құрғақ және бездер өте аз.

+

Жорғалаушылар қарыншасының арасын жартылай перде бөледі.

+

Зәр аналь тесігі арқылы шығарылады.

+

Жыланның уы тілінде

+

Жорғалаушылар класы 4 отрядқа бөлінеді.

2- топ. Биологиялық диктант.

Жорғалаушыларды зерттейтін зоология ғылымының саласы ............. деп аталады. Жорғалаушылардың қаңқасы .......... бөлімнен тұрады: Олар: ...................., ............., ..............., ................., ............... . Олардың қаңқасында алғаш ...................... пайда болған. Жыланның тілі ................. қызметін атқарады. Сілекей безі өзгеріп, ............ бөлетін безге айналған.

3. топ. Санмен тізбеленген белгілерді кестеге толтыру

Сүйекті балықтар

Қосмекен

ділер

Жорғалаушылар






Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларын орындайды.

Тақырып бойынша материалдармен жұмыс жасайды.











Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қояды










Топтық жұмыс. Түсініктерін топтастырады

Бірін-бірі бағалау

Топпен бірлесе отырып, сұрақтарға жауап беруге дағдыланады






















Сұрақтарға жауап беру арқылы білімдерін қалыптастыра

Ды

Талдау

10мин

«Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы.

Сын тұрғысынан ойлауға үйрету модулі

Топтарға жаңа тақырып бойынша логикалық тапсырмалар беріледі.

Берілген сұрақтарға топпен бірлесе отырып, ойланып жауап береді

Топтық бағалау

Сыни ойлау қабілеттері артады

Жинақтау

7мин

«Айналмалы бекеттер» әдісі



1-топ: Жорғалаушылардың сыртқы құрылысы

2- топ: Жорғалаушылардың қаңқасы.

3-топ: Жорғалаушылардың ішкі мүшелері. ( асқорыту, тынысалу, қанайналым, зәр шығару)


Жаңа алған білімдерін постерге түсіріп, қорғайды.

Топтық бағалау

1. Ізденеді, сыни ойланады

2. Тақырыпты талдай білуге үйренеді

Бағалау

2 мин

Өзін-өзі бағалау

Бағдарша, бағалау парақшалары

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Өзін- өзі топпен бағалайды .

Өз ой-пікірін дәлеледейді



Қорытынды

сын шығару.

Бағалау

Үйге тапсырма



2 мин



Рефлексия

Тақтаға чемодан, еттарт қыш, себет ілінеді. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдеріне қарай суретті таңдайды.

Стикерлерді толтыру

Жыландар: Сарыбас жылан, сұр жылан туралы мәліметтер жинау. П резентация құру.

Алған білімім болашақта қажет .

Алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін.


А лған білімімді қажет е тпеймін.

Күнделіктеріне жазып алады.





"Бүгінгі сабақтан алған әсерім" өз ойларын жазады

Ұсынылған стикерді толтырады, тақтаға іледі





Саралау-Сіз қосымша көрсетуді қалай көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?




Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

* Топтық жұмыс

"Дискуссиялық өрнек", "Биологиялық диктант"

* Жұптық жұмыс

«Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы.

* Жеке жұмыс

"Гүл сыйлаймын әдісі" сұрақтарына жауап беру


* "Тапсырма критерий " арқылы бағалау


* Фишкалар арқылы өзара бағалау


* Тақтаға чемодан, еттарт қыш, себет ілінеді. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдеріне қарай суретті таңдайды.

* Экология, география

* Слайдтар

* Бейнекөрініс

*Ынтымақтастық атмосферасын орнатады

* Бір-бірінің пікірлерін тыңдай біледі

* Өзара жағымды қарым-қатынас орнатады



Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақ құрылымы жақсы құрылды . Оқушылар жорғалаушылардың жалпы сипаттамасы, сыртқы және ішкі құрылысы туралы оқып білді. Жорғалаушылардың негізгі ерекшеліктеріне сипаттама берді. Сынып оқушылары сабаққа белсенді қатысты. Мен жоспарлаған саралау шаралары өте тиімді болды. Берілген уақыт ішінде жопарланған тапсырамаларды орындауға толық үлгердім. Сабақ өз деңгейінде жоспар бойынша өтілді. Оқушылар оқу үрдісіне белсене қатысып, материалды терең меңгеруге қол жеткізді.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1. Оқыту мен оқытуда АКТ-ны пайдалану модулі тиімді болды. Оқушылар бейнетаспаны көру арқылы тақырыпты түсінді, ойлау ,есте сақтау қабілеттерін дамытты.

2. "Блум" таксономия әдістерін қолдана отырып, тақырып бойынша оқушылар постер жасады, топпен шығып қорғады.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Проблемалық сұрақтар қою

2. Блум жүйесінің деңгейлерін қолдану.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?


Мен келесі сабақта оқушыларға әр түрлі стратегияларды пайдаланып, жеке, жұптық және топтық жұмыстарын жүргізу арқылы оқушылардың білімдерін кеңейтіп, өзара жұмыс істеу қабілеттерін арттырамын. Блум тасономиясының деңгейлерін қолдана отырып, түсіндіру, идеяларды таныс жүйеге ауыстыру, өз сөзімен жеткізу, топпен жұмыс істеу барысында уақытты үнемді пайдалануды үйретемін.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!