Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жылу қозғалтқыштары және олардың принципін түсіндіру. 8-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.2 Термодинамика негіздері |
Мектеп: №33 Н.Шойынбаев ЖОМ |
|||||||||||||
Күні: 2.03.2021ж |
Мұғалімнің аты жөні: Тлегенова К |
|||||||||||||
Сынып: 8А |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар: - |
||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Жылу қозғалтқыштары |
|||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.20.Жылу қозғалтқыштары және олардың жұмыс принципін түсіндіру |
|||||||||||||
Сабақ мақсаты:
|
Барлық оқушылар істей алады: Жылу қозғалтқыштары, су электр станциясы энергия түрленуін, жұмыс істеуі принципін сипаттайды Көптеген оқушылар істей алады: Жылу қозғалтқыштарындағы су электр станциясы энергия түрленуін тәжирібеде зерттейді, су электр станциясының жұмыс істеуі принципін тәжірибеде көрсетеді Кейбір оқушылар істей алады: Жылу қозғалтқыштарындағы энергия түрленуін зерттеулер нәтижесіне байланыстырып, су электр станциясының жұмыс істеуі принципін сурет және формула арқылы көрсетеді |
|||||||||||||
Табыс критерийі /Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік сипаттағы лексика мен терминдер: Қозғалтқыш , су электр станциясы, бу турбинасы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер: Жүйенің ішкі энергиясының бір бөлігін механикалық энергияға айналдыратын және соның есебінен жұмыс істейтін құрылғылар жылу машиналары деп аталады. |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
- Азаматтық жауапкершілік - ТҚҚ, өз ісіне жауапкершілікпен қарау, практикалық жұмыс, зерттеушілік дағдыларын дамыту. - Ынтымақтастық және құрмет - жұптық жұмыс, жолдастарын тыңдай білу, ой-пікірлерімен санасу. - Патриотизм - экологиялық проблемаларды шешу |
|||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Математика – есептер шығару Химия – тәжирібе жүргізу География- табиғатқа әсерін түсіндіру |
|||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Көрсетілім – тәжірибе көрсету Тестілеу және растау – есептер және тексеру парақтары - Модельдеу - мысалдар келтіру |
|||||||||||||
Қосымша білім |
Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы. Термодинамиканің екінші заңы. Жылу үдерістері, жылулық әсерінен заттардың құрамында болатын өзгерістерді, жылулық әсеріне байланысты теорияларды, термодинамика заңдарын біледі |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері, уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин Ой толғау 10мин |
Түрлі-түсті стикерге әріптерді жазады
Алдынғы және жаңа формуламен топқа бөледі
Жаңа сабақты ашу үшін тақырыпқа сай бірлік эталондарын айтады. Өткен сабақтартан сұрақтар береді. Жылу үдерістеріне мысалдар келтіріңіз Термодинамика заңдары және олардың қолданылуын айтыңыз Жаңа сабақты түсіндіруді ``Джиксо`` әдісі арқылы жүзеге асыруды тапсырады, топтағы оқушылар рөлдерді бөлісуды тапсырады. |
Оқушылар өздері ұнатқан түске қарай стикерді алады, стикердегі әріптерді жинау арқылы өткен және жаңа сабаққа қатысты формулалар келтіреді Стикерден жиналған алдынғы және жаңа формулаларға қарап топтарын анықтайды Бірлік эталондары айырмашылығын айтады, айырмашылығын біледі Жылу үдерістеріне мысалдар келтіреді Термодинамика заңдары және олардың қолданылуын айтады Топтағы оқушылар рөлдерді бөліседі. Жаңа сабақты түсіндіру ``Джиксо ``әдісі арқылы жүзеге асырады |
Оқулық 8-сынып
Б.М. Дүйсенбаев 88-93 бет |
|||||||||||
Сабақтың ортасы 22 мин |
Ой-толғаныс.Деңгейлік тапсырмалар.1-деңгей. №1.Су электр станциясы Бұл анимация тұщы сулы өзен мен мұхит суы кездесетін жерде орналасқан электр станциясының жаңа түрін көрсетеді Бағалау критерийі: Тұзды суы бар резервуардағы жоғары қысым астындағы су электр энергиясын өндіріп шығару үшін турбиналарды жылжыта отырып,құбыр арқылы ағады.
№2 Су электр станциясы
Оқушылар 2-орын мен4-орында өзендегі су молекулаларының бар екенін анықтау үшін,диаграммада берілген судың электр станциясы арқылы қозғалатынын түсінгендерін қолдануы тиіс
- Оқушылар тұщы мембрана арқылы су қозғалысының су мен тұздың концентрациясына әсерін анықтау үшін анимацияны пайдалануды сұрайды. №4.Су электр станциясы Әрбір жайылмалы мәзір энергияның төрт түрін атап өтеді.Гравитациялық,потенциалды,кинетикалық және электрлік.Оқушылар анимацияланған диаграмманы дұрыс түсініп,турбина мен генератордыңкинетикалық энергиясы электр энергиясына айналатынын көрсету керек. №5.Су электр станциясы Оқушылар осы блокта көрсетілген жаңа элетр станциясына қарағанда қазба отынды жағатын станцияның қоршаған орта үшін неге зиянды екенін анықтайтын түсіндірме беруі керек,немесе жаңа электр станциясының оны анағұрлым түрде таза ететін ерекшелігін анықтауы керек. |
Дескриптор; - Мәтінді оқып танысып шығады, -Суретте айтылған анимациямен танысады; -Берілген мәліметтерді өзгерте отырып нәтижесін суреттен көреді
Су электр станциясындағы энергияның түрленуін айтып береді - Су электр станциясындағы энергияның жұмыс істеу принципін сурет арқылы түсіндіреді - Су электр станциясындағы энергия түрленуіне тәжирібе жүргізеді, іштен жану қозғалтқышының турбинасының жұмыс істеуі принципін тәжірибе және сүреттер арқылы көрсетеді;
Рррлпрлдопролооооопррьбарьамр
Дескриптор: -Мәтінді түсініп,пайымдайды -Модельдеуді іске қосады; -Қорытынды тұжырымдама жасай алады;
Дескриптор: Мәтінді оқып танысып шығады; -Модельдеуді іске қосады; -Сұрақтарға жауап береді; -Дұрыс жауапты таңдайды;
2-деңгей Дескриптор: -Мәтінді оқып танысып шығады; -Модельдеуді іске қосады; -Сұрақтарға жауап береді;
3-деңгей Дескриптор -Мәтінді оқып танысып шығады; -Модельдеуді іске қосады; -Сұрақтарға жауап береді; |
Оқу лық 8- сынып Б.М. Дүйсенбаев 88-93 Бет
Б.М. Дүйсенбаев 88- 93 Бет
сүрет |
|||||||||||
Сабақтың аяғы 5 мин |
Білемін, Пайдаланамын, Қолданамын кестесіне сай сұрақтар
|
БПҚ кестесіне сай жауап береді Мағынасын айтады, ЖҚ не екенін біледі.
|
Б.М. Дүйсенбаев 88- 93 бет |
|||||||||||
Дифференциация (Саралау) – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорау |
||||||||||||
Сабақтың мақсатына жету үшін сыныптағы оқушылардың жеке қабілеттерін, жас ерекшілігін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарды дайындаймын. Оқушылар зейінін сабаққа тарту үшін Суретпен жұмыс әдісін қолданамын. Қабілетті балаларға қосымша тапсырма, күрделі есептер беруді жоспарлаймын. |
Сабақ барысында ауызша кері байланыс беремін. Оқушының білімі қай деңгейде екенін айтып, үнемі қолдау көрсетемін. Бағалаулар критерий мен дескрипторлар, Джиксо әдісі, Венн диаграммасы, Суретпен жұмыс, БПҚ әдісі арқылы іске асады |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін, ІЖД мен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |