Пәні: БиологияМұғалім: Баймуратова Жазира Абеновна | Мектеп: № 81Сыныбы: 9-сынып | Күні: 13.03.2018 жыл |
Сабақтың тақырыбы: | Органикалық дүниенің көптүрлілігі. Организмдерді жіктеу |
Сабақтың мақсаты: | 20-30 минут ішінде Органикалық дүниенің көптүрлілігі. Организмдерді жіктеу туралы оқып шығып, топта талқылау, тапсырмалар орындау арқылы тақырыпты түсіну; |
Күтілетін нәтиже: | Топпен жұмыс жасау арқылы Органикалық дүниенің көптүрлілігі. Организмдерді жіктеу және тақырыптағы негізгі ұғымдарды біледі, белсенділіктері артады. Деңгейлік тапсырмалары арқылы білімдері қалыптасады,танымдары кеңейеді. |
Әдіс-тәсілдер: | «Қалпақ», «Төрт сөйлем», «Серпілген сауал», «Шеңбердегі жауаптар» |
Формативті бағалау: | Критерий арқылы бағалау, смайликтер арқылы бағалау |
Дарын және үлгірімі төмен оқушыға берілетін тапсырма: | Деңгейлік тапсырмалар |
Негізгі дерек көздері: | Биология 11-сынып оқулық, Ғаламтор көздері, Биология және салауаттылық негіздері журналы, Биолог анықтамалығы журналы,МАН |
Сабақтың көрнекілігі: | АКТ мүмкіндіктері, «Қалпақ», бағалау парақшалары |
Пәнаралық байланысы: | география, тарих |
Сабақтың барысы: |
№ | Сабақтың бөлімдері | Мақсаты: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1 | Кіріспе5 минут | Сыныптың психологиялық, эмоциялық-әлеуметтік ортасын қалыптастыру, оқушыларды топтастыру. | 1)Сәлеметсіздер ме балалар, көңіл-күйлеріңіз қалай? 2)1,2,3,4 сандары арқылы топқа бөлу | 1)Мұғаліммен сәлемдеседі, көңіл-күйлерін білдіреді. 2) берілген нөмір бойынша топтасады
|
2 | Тұсау кесер5-7 минут | Оқушының танымын, ізденімпаздылығын, зерттеушілігін арттыру, ынтасын дамыту | Үй тапсырмасын сұрау. «Автор орындығы»
| Бір оқушы «Автор орындығына» отырып сұрақтарға жауап береді. |
3 | Негізгі бөлім15-20 минут | Оқушыларға жаңа тақырып бойынша ақпарат беріп,зейінін, есте сақтау мен сөйлеу мәдениетін ашу. | Топтың атауларын сұрау. Тақырыпты ашу, мақсатын оқушыларға түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс. Оқуға 7 мин беріледі«Төрт сөйлем» стратегиясын қолдану.Топтық жұмыс.Пікір Мәтін бойынша туындаған өзіндік пікірін бір сөйлеммен келтіруДәлел Келтірілген өзіндік пікірді бір сөйлеммен дәлелдеп шығу МысалӨзіндік пікірді тағы бір негіздеу үшін бір сөйлеммен мысал келтіруҚорытынды Қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтіру керек.Бағалау: 0,1,2,3 ұпаймен | Оқушылар палеоген, неоген, антропоген қай заманның кезеңдері екендігін айтады.тақырыпты ашады, сабақтың мақсатын қояды.Оқушылар ақпаратпен танысады, топта талқылайды, топпен бірге 4 сөйлем құрайды. |
4 | Қорытынды10-13 минут | Оқушылардың өз ойларын жеткізе білуі,өз бетінше жұмыс жасауына, бірін-бірі бағалауға үйрету. | «Өрмек тоқу»Тақырыптың түсіну деңгейін арттыру және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылар жіпті лақтырып сұрақты қоса айту, қағып алған адам жауап береді, ол келесі оқушыға береді
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі
| Қойылған сұрақтарға жауап береді, тақырыпты талқылайды
|