I. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың
сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Фонетикалық жаттығу.
а)
Оқушылар сіздер қандай мамандық бойынша оқып
жүрсіздер?
ә)
«Қаржы» сөзі қандай ұғымды білдіреді?
б)
«Қаржы» сөзі қай тілден пайда болған?
в)
Қаржы дегеніміз не?
г)
Қаржының мәні неден туындайды?
Сіздер өте жақсы жауап бердіңіздер. Енді үй
тапсырмасына көшейік.
III. Үй тапсырмасын
тексеру.
Үйге берілген сөздік жұмысын
тексеру.
Мақсаты: Сөздердің дұрыс аудармасын анықтап,
көрсету.
Cөздер. (1
слайд)
1.Кеңес Одағының
ыдырауы форма
2.ерекшелігі тайна, секрет
3.енгізу қажеті законный платеж
4.құпия средства
5.пішінін особенность
6.заңды төлем необходимость
внедрение
7.құрал соотношение
8.арақатынасымен развал
Советского
9.қолма -
қол финансы
10.төлқұжат безграничный
11.қаражат фома,
элемент
12.ұсақ обменять
13.тұрақты төлем наличными
14.шексіз паспорт
15.алмастыру мелкие
16.нышан постоянная
денежная
плата
17.үйлестіру координировать,
cогласовывать
Үйге берілген мәтін бойынша
жұмыс.
Оқушылар кім мәтіннің қысқаша мазмұнын айтып
береді.
Үй
тапсырмасын оқушыларға бірнеше сұрақ қою арқылы
қорытындылаймын.
а)
1993 жылы 12 қарашада біздің Президентіміз неге қол
қойды?
ә)
Теңге қай жылы енгізілді?
б)
Ұлттық теңгені қай елде, қандай фирмада
дайындады?
в)
Теңге қандай қызмет атқарады?
г)
Ұлттық теңгенің ерекшелігі қандай?
IV. Жаңа тақырыпқа көшу
мотивациясы.
Оқушыларға сұрақ
Оқушылар, банк қандай қызмет
атқарады?
Ұлттық банктің құзырына не
кіреді?
Қай
банктер құнды қағаздарды Ұлттық банктің келісімімен
шығарады?
(слайд)
Біздің бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы:
«Құнды қағаздар»
Елбасымыздың биылғы жолдауындағы «Жеделдетілген
экономикалық жаңғырту,
-Үдемелі инновациялық индустрияландыру
бағдарламасы» -осы құнды қағаздар арқылы жүзеге асады.
(слайд)
(Оқушыларға күнді және сабақтың тақырыбын
дәптерлеріне жаздырту)
«Мағынаны тану» стратегиясын пайдалану арқылы
сұрақ қойып, оқушылардың білімін тексеремін.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Сіздердің құнды қағаздар туралы білетін
мәліметтеріңізді ортаға салайық.
Құрметті оқушылар сіздер құнды қағаздар туралы не
білесіздер? Құнды қағаздарға не жатады?
Жақсы, сіздер құнды қағаз туралы өз
білгендеріңізді жаздыңыздар.
Ендеше құнды қағаздың мынадай түрлері бар.
(слайд)
V. «Құнды қағаздар»
Мақсаты: Мәтінді оқып беру, жаңа сөздермен сөздік жұмысын
жүргізу, мәтінді оқып, аударту. Сұрақтармен жұмыс
жасау.
Сөздік жұмысы.
Тапсырманың мақсаты:
а)
Мәтінді оқушыларға оқып беру. Берілген сөздерді дұрыс, қатесіз
айтуға дағдыландыру.
ә)
Сөздерді тақтадан көрсету.
б)
Оқушылармен бірге аудару және дәптерлеріне
жаздырту.
мүлік - имущество
құқық - право
куәландыратын - удостоверяющий
бұрынырақта - раньше
қасиеті - 1.свойство
достоинство
2.
польза
үлес - доля
иелену -
присваивать, завладеть
ұсынушыға - предлагающему
борышқорлық - долговая
меншікті қаражат - собственные
средства, финансы
өтеу - возмещать
нысандағы - форма
растайтын - подтверждающий
міндеттеме - обязательство
ұстаушының - держателем
тапсырмасын - задание
жеке – личный
Мәтінмен жұмыс.
а)
Мәтінді оқушыларға мәнерлеп оқытып, аударту.
ә)
Мәтінді пайдалана отырып, берілген сұрақтарға оқушыларға ауызша,
жазбаша жауап бергізу.
б)
Мәтінді үшке бөліп, қысқаша мазмұнын айтқызу.
(слайд)
Мәтінге байланысты
тапсырма.
Тапсырманың мақсаты.
Мәтіндегі сөзтіркестерімен, сөздермен сөйлем
құрастырту. Оқушыларға сөйлемдерін оқыту,тақтаға
жазғызу.
Сөздер: Құнды қағаз, табыс, Акционерлік қоғам, мүлік,
қаражат, акция иемденуші, міндеттеме.
VI. Бекіту.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Алған білімдерін «Ой толғаныс»
стратегиясының білдім деген бөліміне жазғызу.
VII. Бағалау.
Сабақ барысында жұмыс жасаған оқушыларды
бағалау.
VIII Үйге тапсырма.
1.Мәтіннің мазмұнын дайындау.
2.
Сөздікті жаттау.
3.
Үйде құнды қағаздар туралы шағын «эссе» жазып
келіңіздер.
IX. Сабақты қорыту.
Құрметті оқушылар!
Бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе сіздер
болашақ қаржыгерлер ретінде ел экономикасына өздеріңіздің
үлестеріңізді қосасыздар. Сондықтанда әрқашанда ынтымастастықта
жұмыс жасай білейік деп: Президентіміз
Н.Ә.Назарбаевтың жолдауындағы мына «Ырыс -
ынтымаққа жолығады, дәулет - бірлікпен толығады», деген сөздерімен
сабағымызды аяқтаймыз.(слайд.)
|
Кезекшінің жауабы.
Біз
қаржы мамандығы бойынша оқып жүрміз.
«Қолма - қол ақша», «табыс» деген ұғымды
білдіреді.
Орта ғасырдағы латын тілінің «financia» сөзінен
пайда болған француздың «finance» сөзінен шыққан.
Қаржы - ақша қатынастарының жиынтығы, олардың
ажырағысыз бөлігі.
Қаржының мәні ақша нысанындағы құн қозғалысынан
туындайды.
Сөздердің дұрыс аудармасын тауып, қасына нөмірін
қояды.
Бір
- екі оқушы шығып мәтіннің қысқаша мазмұнын айтып
береді.
1993 жылы 12 қарашада еліміздің Президенті
Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан Республикасында ұлттық валютаны енгізу
туралы Жарлыққа қол қойды».
1993 жылы 15 қарашада Қазақстан тарихында алғашқы
ұлттық валюта теңге енгізілді.
Англия елінде «Харисон және ұлдары» - атты фирма
дайындады.
Теңге еліміздегі бірден - бір заңды төлем құралы
қызметін атқарады.
Ұлттық теңгенің ерекшелігі - мықты қағаздан,
арнайы тапсырыс арқылы шетелде дайындалды.
Банк несие,есеп айрысу, касса операциялары мен
басқа да операцияларды жүзеге асырады?
Ұлттық банктің құзырына жаңа ақша шығару мен
құнды қағаздар шығару да кіреді.
Екінші деңгейлі банктар Ұлттық банктің
келісімімен ғана құнды қағаздарды шығарады.
Оқушылар күнді, сабақтың тақырыбын дәптерлеріне
жазып алады.
Оқушылар құнды қағаздар туралы білгендерін
стратегияның білемін деген жеріне жазады.
Оқушылар мәтінді тыңдайды.
Сөздерді оқиды.
Оқушылар сөздікті пайдаланып, сөздерді
аударады.
Оқушылар оқып, аударады.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап
береді.
Берілген жауаптарын дәптерлеріне жазып
алады.
2-3
оқушы мәтіннен қысқаша түсінгендерін айтып
береді.
Оқушылар сөйлем құрастырады. Құрастырған
сөйлемдерін оқып береді және бір - екі оқушы тақтада
жазады.
Тақтаға шығып алған білімдерін
білдім деген бөлігіне жазады.
Үйге берілген тапсырманы жазып
алады.
Оқушылар назарын слайдқа
аударады.
|