Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Кен және металдарды алу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ШЫМКЕНТ ҚАЛАСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
«Спандияр Көбеев атындағы №56 жалпы орта білім беретін мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Кен және металдарды алу
Химия және биология пәні мұғалімі
Ахмедова Валида Давлатовна
Шымкент 2024
Бекітемін
Мектеп директоры
______________
У.Д.Мамешова
Сабақ тақырыбы: Кен және металдарды алу
Бөлім: |
7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар |
Педагогтің аты-жөні: |
Ахмедова Валида |
Күні: |
26.04.2024ж |
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Кен және металдарды алу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.2.2 -кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу; 7.4.2.3 -металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау |
Сабақтың мақсаты: |
Кен өндіру және металдарды алу процесін анықтау Металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау Кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдеседі, білім алушылардың сабаққа қатысуын тексереді, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аударады. «Менің көңіл күйім!» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « QR код» тәсілі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менің көңіл күйім» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады. «QR код» тәсілі арқылы бойынша топтарға бірігеді. І-топ «Жас зерттеушілер» ІІ-топ «Жас геологтар» |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
5мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылар «Кім білгір» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Мақсаты: білім алушылардың өз ойын айта алады, ойлау қабілеті дамиды. «Ой қозғау» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Кім білгір » әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. №1. Тапсырма. 1. Минерал дегеніміз не? 2. Минералдар қалай жіктеледі? 3. Қазақстанда алюминий өндірісі қай қалада орналасқан? 4. Металдар мен құймалардың айырмашылығы неде? 5. Бірінші президентіміз Н.Назарбаев алғашқы жұмысын қай қаладан бастады және мамандығын ата? 6. Металдар мен құймалардан жасалған бұйымдарды ата? 7. Кен дегеніміз не? 8. Кендердің құрамында кездесетін 3 металды ата? 9. Табиғатта саф күйінде кездесетін 5 металды ата? 10. Минералдар мен кендердің құрамында кездесетін металдарды ата? |
Десприптор: Білім алушы 1.Минерал және металдарды ажырата біледі; 2.Таза металдар мен металл құймаларын қолдануды үйренеді, сұрақтарға жауап береді: Жалпы балл-2 ҚБ: «Күміс теңге» арқылы бағаланады Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Интербелсенді тақта https://wordwall.net/resource/71744526 |
|
10 мин |
ІV Жаңа сабақ Мұғалімнің түсіндіруі
Қаныш Сәтпаев туралы мәлімет. |
«Ой қозғау»
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , керек ақпаратты дәптерге жазады, берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. Оқушылар қосымша тапсырманы орындап келеді, басқа оқушылармен бөліседі |
|
Химия 7-сынып Слайд |
|
20 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Оқушылармен жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Постер қорғау» әдісі арқылы орындалады. Әр топқа берілген тапсырма бойынша постер қорғайды. Темір және калюминий өндіретін қалаларды анықтайды, кең өңдіру процессін түсіндіреді. І-топ. Темір кені ІІ-топ. Алюминий кені H2O
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Жұмбақ жасыру» әдісі арқылы жүзеге асады. Тапсырманы дәптерге орындайды.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Кім жүйрік» әдісі. Оқушыларға кеспе қағаздарда заттардың химиялық формуласы беріледі. Оқушылар салыстырмалы малекулалық массасын есептейді.
4-тапсырма Жеке жұмыс «Learningapps» платформасында орындайды «Сәйкестендіру» тәсіліТапсырма https://learningapps.org/watch?v=p4joh2vua24 |
Дескриптор: Білім алушылар 1.Кен және металдарды алу процесін түсінеді және талқылайды 2. Алған білімдерін қорытындылайды. Жалпы балл-3 ҚБ: «Мыс теңге» арқылы бағаланады Дескриптор: 1.Берілген жұмбақтарды жасырады; 2.Химиялық таңбаларды дұрыс жазады; Жалпы балл-2 ҚБ: «Күміс теңге» арқылы бағаланады Дескриптор: 1.Заттардың формуласы мен атауын сәйкестендіреді; 2.Салыстырмалы молекулалық массасын есептейді; Жалпы балл-2 ҚБ: «Күміс теңге» арқылы бағаланады Дескриптор: 1.Қосылыстарды аттарымен сәйкестендіреді; Жалпы балл-1 ҚБ: «Алтын теңге» арқылы бағаланады Мұғалімнің бағалауы |
Оқулықпен жұмыс Химия 7-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 мин |
«Алтын-Күміс-Мыс» әдісі бойынша. Мұғалім сабақты қорытындылап, бағалайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Кері байланыс «Алтын-Күміс-Мыс» әдісі бойынша Бүгінгі сабақ маған алтындай Au «қымбат болды» болды. Бүгінгі сабақ маған мыстай Cu «жеңіл» болды. Бүгінгі сабақ маған күмістей Ag «ауыр» болды. |
Мұғалім оқушыларды «Алтын-Күміс-Мыс» теңгелер арқылы бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §.21 оку |
|
|
||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөзі» әдісі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1 Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |