Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация жариялап
2 млн. ₸ табыс табыңыз!
0 / 1
Материалға шағымдану
Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
Кермек су және оны жою
Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мұғалімдерге және оқушыларға кермек судың құрамын білуге және оны жоюдың әдістерін түсінуге көмектеседі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады.
Толығырақ
04 Қырқүйек 2018
1474
0 рет жүктелген
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Химия | Сынып 9 Ә,А | ||
Күні, уақыты | 17.01.2017 | ||
Сабақтың тақырыбы | Судың кермектігі және оны жою жолдары | ||
Сілтемелер | Н. Нұрахметов, К. Сарманова, Н. Заграничная | ||
Мақсаты | Судың кермектігі, оны жоюдың жолдарын және тұрмыстағы қолданатын судың құрамын тануды білуі тиіс | ||
Міндеттері | Су кермектігін анықтауды және оның түрін білу; Кермек суды жоюдың тәсілдерінің мәнін түсіну; Химиялық есептерде дұрыс танып қолдану; | ||
Күтілетін нәтиже | Су кермектігін анықтауды және оның түрін біледі; Кермек суды жоюдың тәсілдерінің мәнін түсінеді; Химиялық есептерде дұрыс танып қолданады; | ||
Тақырыпты ашуға қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Топтастыру», «Топтық тергеу» стратегиясы, «Жұмбақ зат» әдісі, «Адасқан заттар» әдісі, АКТ | ||
Ресурстар | қима қағаздары, Е- кітапхана материалдары | ||
Сабақтың түрі | Жаңа сабақты меңгерту | ||
У/т | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Бағалау |
3 мин | Оқушылармен амандасу және түгелдеу. Психалогиялық жағымды ахуал тудыру «Ұқсастықтар мен айырмашылықтар» тренингісін өткізу | Оқушылар амандасады.Санамақ бойынша топқа бөлінеді. 3 топқа бөлу | |
10мин | Білу | 2. Mg CaO CaCI2 Mg( OH)2 AgCI MgO CaO MgSO4 Ca (OH)2 Ca3.1) ?+Ғ2→балқытқыш тұз; 2) ?+СО2→жербетіндегі 90% алып жатқан тұз шығады; 3)?+Н2О→қабырғаны ағартқыш зат;1)СаО+ ?→Са(NO3)2 ; 2) ?+?→MgSO4;3) Са+N2O5→?; | Критерий арқылы бағалау1 балл 1 балл 2 балл |
Үйге берілген тапсырмаларды сұрау. Мұғалім серпілген сұрақтар әдісімен «Кальций және оның қосылыстары» тақырыбы бойынша сұрақ қояды. 1.Кестедегі жай заттардың қасиеттерін дұрыс тапсаңдар, онда қосынды 2,4 гр магний жанғандағы оксидтің массасына тең болады? 2. «Адасқан заттар» заттардан генетикалық байланыс құру:3. «Жұмбақ зат» әдісімен дұрыс заттарды қойып, раекцияны теңестіру және аяқтау: | |||
13мин | Түсіну | Критерий арқылы бағалау3 балл | |
Мұғалім оқулықтағы «Судың кермектігі және оны жоюдың жолдары» тақырыбын оқуды тапсырады және ол оқыған бойынша 1 топқа кесте толтыру тапсырады, ал екінші топқа «Топтастыру» тапсырады, ал 3- топқа ол иондарды анықтайтын жолдарының реакция теңдеулерін жазу тапсырылады. | |||
9 мин | Қолдану | Оқушылар анықтаған сапалық реакция арқылы сынауықтағы суды анықтайды. | Бағдаршам бағалау4 балл |
Алған білімді тәжірибеде қолдануды тапсырады. Ол үшін мұғалім 3- түрлі суды топқа таратады. Олар: құдық суы, құбыр суы, арық суы. Тапсырма: қай сынауықта қандай су бар екенін анықтау. | |||
5мин | Талдау. Құбыр, құдық, арық суының сапалық реакция теңдеулерін жазуды және оны талдауды тапсырады | Әр топ берілген тапсырмаларды орындап, тиісті реакциялармен жазады. Са(НСО3)2→СаСО3+СО2+Н2ОСаСІ2+Na2CO3→CaCO3+2NaCI | Критерий арқылы бағалау 5 балл |
3 мин | Жинақтау. Деңгейлік тапсырма береді: А, В, С тапсырмалары: Кальций гидрокарбонатының Са(НСО3)2 құрамындағы кальцийдің массалық үлесін есептеңдер;Судың құрамындағы магний гидрокарбонатын жою мақсатында 232 г сода жұмсалды. Реакция нәтижесінде тұнбаға түскен заттың массасы қанша?Кермек суда 80 мг/л кальций гидрокарбонаты және 20 мг/л магний гидрокарбонаты бар. Осындай судың 1 л-ін жұмсарту үшін қанша сода қажет? | Оқушылар сан есептерді шешіп, әр топ басқа топтың есебін тексеріп топ аралық бағалау жүргізеді. Кальций гидрокарбонатының Са(НСО3)2 құрамындағы кальцийдің массалық үлесін есептеңдер; Судың құрамындағы магний гидрокарбонатын жою мақсатында 232 г сода жұмсалды. Реакция нәтижесінде тұнбаға түскен заттың массасы қанша? Кермек суда 80 мг/л кальций гидрокарбонаты және 20 мг/л магний гидрокарбонаты бар. Осындай судың 1 л-ін жұмсарту үшін қанша сода қажет? | Критерий арқылы бағалау6 балл |
1 м | Үйге тапсырма: Кермек суға презентация жасау. №6 есепті шешу | Кері байланыс орнату. Стикерлерге өз сұрақтарын қалдыру, келесі сабақта ол сұрақтарды қарау | 20-22 балл «5»19-15 балл «4»14-10 балл «3»9-1 балл «2» |
№1 тапсырма: Кестедегі жай заттардың қасиеттерін дұрыс тапсаңдар, онда қосынды 2,4 гр магний жанғандағы оксидтің массасына тең болады?
Зат | Металл | Бейметалл |
бор | 2,5 | 0,5 |
оттек | 0,2 | 0,3 |
берилий | 0,4 | 1,8 |
осмий | 0,6 | 2,7 |
криптон | 2,8 | 0,9 |
аргон | 1 | 1,7 |
№2 «Адасқан заттар» заттардан генетикалық байланыс құру:Mg CaO CaCI2 Mg( OH)2 AgCI MgO CaO MgSO4 Ca (OH)2 Ca
1-Топ:
Құрамы | Түрі | Жою жолы | |
катио | анион | ||
А- деңгейКальций гидрокарбонатының Са(НСО3)2 құрамындағы кальцийдің массалық үлесін есептеңдер; В- деңгей Судың құрамындағы магний гидрокарбонатын жою мақсатында 232 г сода жұмсалды. Реакция нәтижесінде тұнбаға түскен заттың массасы қанша? С- деңгейКермек суда 80 мг/л кальций гидрокарбонаты және 20 мг/л магний гидрокарбонаты бар. Осындай судың 1 л-ін жұмсарту үшін қанша сода қажет?
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: | |
тапсырмалар | Ұпай |
Кестедегі дұрыс затты табу | 1 |
Генетикалық байланыс құру | 1 |
Жұмбақ затты тауып, реакцияны теңестіру | 2 |
Кермек судың құрамын білу | 3 |
Кермек суды анықтаудың сапалық реакциясы | 4 |
Кермек суды жоюдың химиялық реакциясы | 5 |
Деңгейлік тапсырма (сан есептер шешу) | 6 |
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: | |
тапсырмалар | Ұпай |
Кестедегі дұрыс затты табу | 1 |
Генетикалық байланыс құру | 1 |
Жұмбақ затты тауып, реакцияны теңестіру | 2 |
Кермек судың құрамын білу | 3 |
Кермек суды анықтаудың сапалық реакциясы | 4 |
Кермек суды жоюдың химиялық реакциясы | 5 |
Деңгейлік тапсырма (сан есептер шешу) | 6 |
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: | |
тапсырмалар | Ұпай |
Кестедегі дұрыс затты табу | 1 |
Генетикалық байланыс құру | 1 |
Жұмбақ затты тауып, реакцияны теңестіру | 2 |
Кермек судың құрамын білу | 3 |
Кермек суды анықтаудың сапалық реакциясы | 4 |
Кермек суды жоюдың химиялық реакциясы | 5 |
Деңгейлік тапсырма (сан есептер шешу) | 6 |
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: | |
тапсырмалар | Ұпай |
Кестедегі дұрыс затты табу | 1 |
Генетикалық байланыс құру | 1 |
Жұмбақ затты тауып, реакцияны теңестіру | 2 |
Кермек судың құрамын білу | 3 |
Кермек суды анықтаудың сапалық реакциясы | 4 |
Кермек суды жоюдың химиялық реакциясы | 5 |
Деңгейлік тапсырма (сан есептер шешу) | 6 |
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)