Сабақтың
басы
7
минут
|
1.Психологиялық
ахуал туғызу. «Сағат» әдісі бойынша Сыныпты сабақ басталмас бұрын 3
топқа бөліп отырғызамын. Осы кезде топтың аталуына тоқталамын.
«Еңбекқорлық», «Кәсіпкерлік», «Адалдық» топтары Топқа бөлу арқылы
оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Жүру
барысы: Бір Аллаға сыйынып, Кел, балалар, оқылық! Оқығанды көңілге,
Ықыласпен тоқылық! Оқысаңдар, балалар, Шамнан шырақ жағылар.
Тілегенің алдыңнан Іздемей-ақ табылар.
Ыбырай Алтынсарин
|
Оқушылар топқа бөлінеді.
Топтың атын оқи отырып, өзіндік пікірін
айтады.
«Өткенге үңілсек»
әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау. 1.Қоңыраудың Ыбырай өмірімен
қандай қатысы бар? 2. Мынау кімнің үйі? Немесе қандай мақсатта
салынған ғимарат? 3.Егін даласының суретін Ыбырай өмірімен
байланыстырып көрейікші... 4. Ы.Алтынсарин кім? Шығармаларын ата
5.Әңгімелерінің басты тақырыптары қандай? Мысал
келтіру. Сұрақтар қойылған кезде, тақтада бейнежазба ойнап
тұрады.
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау
сөзімен ынталандыру
|
Оқулық «Атамұра» баспасы, 2017
ж А.Ақтанова,
А.Жүндібаева
Слайд, интернет
материалдары
|
Ортасы
25
мин
2
мин
|
Бүгінгі сабақтың
тақырыбы және мақсатымен таныстыру.. Әр топқа үш минуттан уақыт
беріледі. Белгілі уақыттан соң топтан бір оқушыдан
шығып, «Аквариум»әдісі
арқылы қарсы топтарға өз мәтіндерінің
мазмұнын таныстырады.
|
1- тапсырма. Т.Ж Ы. Алтынсарин
«Қыпшақ Сейітқұл». Сейітқұл – еңбек адамы
«ДЖИГСО»
әдісі арқылы мәтін мазмұнымен
танысады. Топтарға мәтін мазмұнының бөлігі ұсынылады
Дескрипторлар:
-. Мәтін мазмұнымен
танысады.
-. Мәтін мазмұнын
түсінеді.
-. Мәтінді
мазмұндайды.
|
ҚБ
Термометр
|
Кеспе
қағаздар
|
«Оқиғалар картасы»
әдісі. Мәтін мазмұнын оқиға желісіне
сала отырып таныстырады.
|
2- тапсырма. Ж.Ж Берілген
мәтін бойынша оқиғалар тізбегін дәптерге
жазады.
Дескриптор.
-Әдеби шығарманың фабуласын
біледі.
-Шығармадағы
оқиғалар тізбегін дәптерге
жазады.
|
|
|
«Адасқан
сөздер» ойыны арқылы оқушыларға сөйлем
беріледі.
Сергіту сәті
«Жалғасын тап» ойыны Мақал – мәтелдердің жалғасын тапқызу. Еңбек
ерлікке жеткізер, …( ерлік елдікке жеткізер ) Еңбек етсең емерсің,
… ( ерінбесең жеңерсің ) Еңбегіне қарай - құрмет, … ( жасына қарай
– ізет ) Еңбек ердің көркі … ( Ер елдің көркі ) Еңбек етсең
ерінбей, … ( Тояды қарның тіленбей) Еңбек ет те мақтан, … ( ойнап
күл де шаттан ) Еңбекке жастан, … (
өнерге бастан )
|
Берілген сөздерді дұрыс
орналастырып, оқиға желісімен
айтады.
Дескриптор.
-Сөйлем
құрастырады.
-Сөйлемдерді талдап, негізгі
ойды анықтайды.
|
|
|
Соңы
8
минут
Үй
тапсырмасы
Бағалау
3
мин
|
ББТ» әдісі арқылы кері
байланыс алу
Оқушылардан бүгінгі сабақтың
мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтқызу арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
|
Оқушылар сабақ барысында алған
білімдері бойынша «ББТ» әдісі бойынша мұғалімге кері байланыс
береді
Білетінім
-
Білгенім
-
Түйгенім
Ыбырай шығармашылығын оқу.
Сейітқұлға мінездеме
жазу.
|
|
1-10 баллдық жүйе бойынша
бағалау критерийлерін негізге ала отырып, оқушылардың білімі
бағаланады.
|