Сынып:_5
Сабақтың
тақырыбы: Кесінді.
Сабақтың
мақсаты:
Мақсаты: а/ Оқушылардың нүкте, кесінді туралы
түсініктерін қалыптастыру. Геометриялық фигуралардың атауларынымен
таныстыру.
ә/ Сантиметрмен таныстыруға
кесінділердің
ұзындықтарын салыстыруды үйренуге
дайындау.
б/ Тазалыққа, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, кесте, геометриялық
фигуралар.
Сабақтың
барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі: -амандасу, сыныпты
түгендеу.
-психологиялық
көңіл-күй.
II.Тірек білімдерін
жетілдіру.
1. «Не өзгерді», «сана және айт», «неше рет»,
«дыбыс қай жақтан шықты?»
ойындары.
2. Геометриялық фигураларды көрсету, өздеріңе
белгілі фигураларды тап және
ата.
Білімділігі:
:
Оқушылардың натурал сандарға
амалдар қолдануын тексеру арқылы, есептер шығарған кездегі
білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде
тексеру
Дамытушылығы:
Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге
қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін
қалыптастыру.
Тәрбиелігі: ұйымшылдыққа
тәрбиелеу
Сабақтың
көрнекілігі: деңгейлік
тапсырмалар..
Сабақтың
типі: білік пен дағдыны
қалыптастыру
Сабақтың
түрі: қайталау
сабағы
Оқытудың
әдісі:
практикалық
Сабақтың
барысы:
-
Ұйымдастыру
кезеңі
а)
Сәлемдесу
ә) Оқушыларды
түгендеу
-
б) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
-
Үй тапсырмасын тексеру №
8
в) Сабақтың мақсатымен
таныстыру
Кесінді —түзудің екі нүктесі аралығында жатқан және әлгі екі
нүктені де қамтитын бөлігі. Екі нүктенің арасын қосатын қысқа түзу.
Кесінді тұйық аралық болып
есептеледі.
Сендер нүкте және кесіндімен таныссыңдар.
Сызық түрлерін естеріңе түсіріңдер. Оларды атаңдар. Қайшыны алып
түзу сызықтың бір бөлігін екі жағынан кесіп алдыңдар дейік. Енді
кесінді пайда болды. Кесінді екі жағынан нүктемен шектелген. Яғни,
оның басы мен ұшы бар. Сызықты біз екі жағынан шексіз соза береміз.
Т.с.с.
Оқулықпен
жұмыс.
№1. «сызық пен кесіндінің қандай
айырмашылығы, қандай ұқсастығы бар? Сызықтарды өлшеуге бола ма?
Кесіндіні ше?» деген сұрақтар
қою.
№2. Бізге өлшеу үшін қандай да бір өлшем
керек. Алия қызыл өлшемді алып кесіндіні өлшеді. Оның өлшемін
кесіндіге неше рет сиғызуға болады. Балалардың назарын бірдей
кесіндіні түрлі өлшеммен өлшеген кезде, әр түрлі шама шығатынына
аудару.
№3. Оқулықтағы өлшемді алып кесіндііні
өлшейді.
№4. Ойлау қабылетін дамытуға
жаттығулар.
Сергіту
сәті.
Тербеледі
ағаштар,
Алдымен жел
еседі.
Кіп-кішкентай
балалар,
Үп-үлкен боп
өседі.
3.Дәптермен
жұмыс:
№1. Алдын ала дайындалған өлшемдерді
пайдаланып жұмыстар жүргізу. №2,3 Геометриялық фигуралардың
атауларын бекіту.
ІV.Қорытынды. Сұрақ-жауап
жұмысы.
V.Мадақтау.
№
9 , №
10
№
13
1)
1-қатар
1-суретті 2)
2-қатар
2-суретті 3)
3-қатар 3-суреттерде берілген
үшбұрыштардың аудандарын есептеңдер.
Тақтада: № 14 (жұп), №17 (1)
№21 (жұп)
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып
отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма
: Үйге: № 14 (тақ ), №19
4-5 бет