Материалдар / Кесте тігу. 5сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Кесте тігу. 5сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Басқа да ұстаздарға көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Сәуір 2021
952
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім 2А.

Сәндік-қолданбалы өнер

Бауыржан Момышұлы атындағы 45гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сериева Айсұлу Убайдуллаевна


Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1 Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу

5.1.5.2 Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Көркем кестелеу жұмысына арналған материалдарды және құрал-жабдықтарды анықтайды, талдайды:

Көптеген оқушылар: Қазақ және орыс қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін зерттейді. (қолдану)

Кейбір оқушылар:

Кестенің композициясын құрастырады, нобайын матаға түсіреді .

Бағалау критерийлері

  • Білу, түсіну: кестелеуге арналған мата, жіп және құрал-жабдықтардың негізгі түрлерін біледі;

Қолдану: Қазақ және орыс қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін ажыратады кесте толтырады.

  • Қолдану:өз бетінше жұмыс жасайды. идея ұсынады, түстерді дұрыс үйлестіреді шығармашылық нобай орындайды.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Симме́трия

Ассиметрия

Кесте – вышивка – Embroidery

Көктеу – сметать – Sweep

Торлау – обметать – Neaten

Сәнді кесте – декоративная вышивка – decorative embroidery

Жіптер – нитки – thread

Кергіш – пяльцы – hoop

Оймақ – наперсток – thimble


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Сәндік-қолданбалы өнер шеберлерінің шығармашылығына негізделіп, мен... Қазақ ұлттық мәдениетінің ерекшелігі.... тұрады. Мен ою-өрнек композициясын ..... жасау үшін қолдандым. Берілген бұйымды жасауда шебер келесі... қолданды

Құндылықтарды дарыту

  • Құрметтеу, өзара көмектесу.

- Құрмет құндылығын бір-бірін тыңдау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығы артады.

Пәнаралық байланыстар

  • математика, сызу, қазақстан тарихы, қазақ тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Тақырып бойынша қажетті ақпаратты интернет ресурстарынан қажетті мәліметтерді іздену арқылы АКТ дағдыларын дамыту.

Бастапқы білім


Оқушылар композиция негіздерін, сәндік-қолданбалы өнер тарихы мен негізін біледі. Текстиль материалдары және құралжабдықтарымен жұмыс істеу дағдылары бар. Сондай-ақ, аудиторияға өз жұмысын ұсына алу тәжірибесі бар.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Шаттық шеңбері»

Оқушылар бір-бірлерінің қолдарын ұстап, шеңбер болып тұрады. Ата-аналарыңның өздерін еркелеткен сөздерін айту.)

Мақсаты: жылылық,өз-өзіне деген сенімділік деңгейін арттырады.

«Мозайка» әдісі арқылы оқушылардың жақын арадағы даму аймағын (топқа бөлу) анықтайды.


Өткен сабақты қайталау сұрақтары: «Миға шабуыл»

  • ұлттық ою-өрнектің түрлері ....

  • сқө дегеніміз не?

  • Олар қандай материалдардан жасалынады?

Қол жұмысқа арналған құрал-жабдықтармен жұмыс жасау барысында еңбек қауіпсіздігін сақтау ережелерімен танысады


Тренинг.




Слайд




Сабақтың ортасы

20-25 мин







































































Сабақтың соңы

3-5 мин

Тапсырма 1 Сұрақ- жауап

Кестелеу жұмысына арналған құрал-жабдықтарды анықтайды, талдайды

І-топ «Ине»

Сұрақ:

  • Қандай №22,24,26, инені кестелеуге колдануға болады?

  • Инемен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесін ата;

  • Қайшымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесін ата


ІІ- топ «Жіп»

  • Бұйымды кестелеуге қандай жіпті колдануға болады?

  • Бұйымды жасау үшін қандай материалдар қолданылады?

  • кестеге керекті жіптер мен маталарды таңда;

  • мақтадан және жүннен жасалған жіптердің айырмашылығын ата.

Бағалау критерийі: кестелеуге арналған мата, жіп және құрал-жабдықтардың негізгі түрлерін біледі;


Дескриптор: Кестелеуге арналған инені номерлері ажратады, таңдайды. Кестелеуге арналған жіпті қолданылуына қарай анықтайды, таңдайды


Тапсырма 2 Топтық жұмыс: Ойлан-жұптас-бөліс

Топ -1:

Бейнекөрстілімді көріп , қазақ, орыс ұлттық мәдениет туындыларындағы кесте өнерін салыстырады.

57


61



Кесте 1


Кесте өнері

Ұқсастығы

Айырмашылығы

Орындалу техникасы

Ескертпе

орыс





қазақ






Бағалау критерийі:Қазақ және орыс қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін ажыратады кесте толтырады

Дескриптор: Қазақ және орыс халқының ұлтттық кесте өнеріндегі ерекшеліктерді салыстырады, айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратады.

Бағалау: Топтар арасындағы өзара бағдаршам арқылы бағалау

Жұмыс барысында оқушылар техника қауіпсіздік ережесін сақтайды

Топ- 2 тапсырма.

Көркем кестелеу жұмыстың бірінші кезеңінде жұптар болашақ бұйымға арналған кестені безендіру тәсілдерін сипаттайды таңдайды.

Дескриптор: кестенің

Дескриптор: Қазақ және орыс халқының ұлтттық кесте өнеріндегі ерекшеліктерін және безендіру тәсілдерін зерделейді, сипаттайды.

Бағалау: Топтар арасындағы өзара бағдаршам арқылы бағалау


ІІІ.Кестенің композициясын құрастырады, нобайын матаға түсіреді

3 Тапсырма: Өзіндік жұмыс Кестенің композициясын құрастыру, нобайын матаға түсіріп орындайды.

Бағалау критерийі: өз бетінше жұмыс жасайды. идея ұсынады, түстерді дұрыс үйлестіреді шығармашылық нобай орындайды

Дескриптор.

  • композисиялық заңдылықтарды сақтайды;

  • ритм, симметрия және ассимметрияны ескереді;

  • кестенің нобайын орындайды.


.

Бағалау. Оқушылар өздерінің нобайларын бір-біріне көрсетіп, бағалайды, ұсыныстар жасайды.

Тақырыпты бекіту үшін келесі сұрақтарды талқылау арқылы әңгіме ұйымдастыру:

  • Берілген бұйымдарды безендіруге қандай композициялық тәсілдер мен әдістер қолданылған?

  • Көркемдік кесте түрлері қалай және қай жерде қолданылуы мүмкін?

  • Сіздердің араларыңызда сәндік-қолданбалы өнермен айналысатын оқушылар бар ма?

Бағалау: Шапалақ

Рефлекция: Кері байланыс:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!