Сабақ: | Қазақ тілі |
Күні: |
|
Мұғалім: | С.Хұдярова |
Мектеп: | «Қарағұр» жалпы орта мектебі |
Тақырыбы: | Киім стильдері |
Сынып: | 5 сынып |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсатттары: | Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау (5.Т/А4); Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану (5.О2). |
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере алады; |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сөздікпен жұмыс істей алады; |
| Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннің негізгі ойын анықтай алады; |
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: Орфографиялық қателерді таба алады; |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Стиль, аксесуар, классикалық, романтикалық, спорттық, фольклорлық стильдер.
|
| Диолог құруға\ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Классикалық стиль, романтикалық стиль, спорттық стиль, фольклорлық стиль. |
| Талқылауға арналған сұрақтар: Стиль дегеніміз не? Киім стильдерін ата. |
| Не себепті .... деп ойлайсыз?Сән неге өзгеріп отырады деп ойлайсыздар? |
| Ишара: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды қолпаштау.
|
Алдыңғы оқу: | Қайталауға арналған сұрақтар
|
Жоспар: |
Жоспарланған уақыт. | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар. |
Басы8 мин. | Психологиялық ахуал туғызу: «Шаттық шеңбері» жаттығуы арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Қағазға киімнің стиль түрлерін жасырып, үш топқа бөлу.1 – топ. Классикалық стиль.2 – топ. Спорттық стиль.3 – топ. Романтикалық стиль |
Пазлдар. |
Ортасы. 35мин | Жаңа сабақ:«Миға шабуыл» стратегиясымен видео көрсету арқылы оқушылардың киім стильдері туралы пікірлерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбын ашамын.1.Мәтінмен жұмыс:1.Мәтінді «ИНСЕРТ» әдісі арқылы ой тастай отырып оқыту. 2. «Неліктен?» әдісімен топтар мәтін бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Мыс: Спорттық стильдегі киімдер еркін, жеңіл, өзгермелі болады, неліктен?3. Ойтүрткі. Топтар «Сандықтағы» берілген сұрақтардың біреуін таңдап алып талқылайды, өз ойларын айтады. | (http:// sabag.kz/ сән туралы түсінік)
Сандықша. Үлестірмелі қағаздар.
|
| Дескриптер:Мәтіннің негізгі идеясын анықтайды.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.2-тапсырма.«Түзету» әдісі бойынша орфографиялық қателерді тап.3-тапсырма.Зат есімге кластер құрғызу:
Дескриптер:Кластер құра алады.Зат есімнің түрлеріне мысал келтіре алады.
|
А3 парағы, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер.
|
| 4-тапсырма.Сурет арқылы сұхбат ұйымдастыру.
Меруерт Нұрасыл Жасұлан Аяна Бекбол
Кім қай стильде киінген? Сұхбат мәтінен жалпы және жалқы есімдерді көрсетіңдер?Дескриптор:Сұхбат құра алады.Стиль түрлерін анықтай алады.5-тапсырма.Ұлдар өздеріне қатысты, қыздар өздеріне қатысты сәндік аксесуарлардың атауларын жазып, зат есімнің қай түріне жататынын анықтаңдар.6-тапсырма.«Постер жасау» әр бір топ өзінің аттарына байланысты постер қорғау керек.
Дескриптор:Стиль турлерінің суретін сала алады.Сипаттай алады.Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: 29 бет, 4-тапсырма
|
А3 парағы, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер.
Парақшалар тарату.
Қазақ тілі. 5сынып. Оқулық. |
Соңы2 мин. | Рефлексия: «Телефон» әдісі.
| «Телефон» тарату. |
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? | Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс- Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланысҚұндылықтармен байланыс(тәрбие элементі) |
Деңгейлік тапсырмалар тарату. | Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.Мәтіндегі орфографиялық нормаға сай жазылмаған сөздер мен сөз тіркестерін анықтайды. | Сурет.Компьютерді қолдану. Киім стильдерін ажыратып, талғамға сай киіну.Ұлттық құндылыққа тәрбиелеу. |
РефлексияСабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| Сабақтың мақсаты мен міндеті әр түрлі әдіс тәсілдер арқылы орындалды.Оқушылар киім стильдерін ажырата алады. Зат есімнің түрлерін меңгерді.Сабақ жоғарғы деңгейде өтті.Берілген тапсырмалар жоспарланған саралау бойынша іске асты.Уақытты үнемді пайдаландым.Өзгеріс жоқ. |
Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)1: Кластер, постер қорғау.2:Мәтіндегі орфографиялық қателерді табу.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: «Инсерт» әдісі.2: Мәтіндегі орфографиялық қателерді табу.Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |