Бөлім:
|
Мәдени мұра
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Токсеитова
Н.С
|
Күні:
|
20.11.2023
жыл
|
Сыныбы:4
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Киіз үйдің ішкі
көрінісі. Аяққап
жасаймыз.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
4.1.2.1 – отандық және әлемдік
өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін
(жанры, орындау техникасы, көңіл күйі)
түсіндіру.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін:
отандық және әлемдік өнердің
әртүрлі шығармаларын біледі.
Көпшілік оқушылар
үшін:
отандық және әлемдік өнердің
әртүрлі шығармаларын біледі және олардың ерекшеліктерін
түсіндіреді.
Кейбір оқушылар
үшін:
отандық және әлемдік өнердің
әртүрлі шығармаларын біледі және олардың ерекшеліктерін
түсіндіреді. Сонымен қатар аяққап
жасайды.
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
а)
Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
үшін «Шаттық
шеңбері» әдісін пайдаланып, оқушылар
бір- біріне жақсы тілектер айту.
ә). Жұптық жұмыс жасау ережені
еске түсіру.
|
Шеңбер
жасайды
Жұптық жұмыстың
ережесі:
-
ТҚЕ сақтау.
-
Белсенді болу.
-
Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу,
басқалардың пікіріне құрметпен қарау.
-
Уақыт шегінде жұмыс
жасау.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту
арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын
оятады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
қолданылады. Оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау
еркіндігі беріледі.
|
«Шаттық шеңбері»
әдісі
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. «Жарық шам» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап
береді. Сыныптастырының пікірін
толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға
сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
|
1.Өткен сабақта қандай ұлттық
ою-өрнек түрлерімен таныстың?
2.Ою-өрнектерді тағы қандай
мақсатта қолдануға болады?
3.Ұлттық төсеніш түрлеріне
қандай бұйымдар жатады?
4.Көшпелі халық өмірінде
киіздің алатын орны?
5.Киізден тағы қандай
тұрмыстық заттар жасайды?
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Бас бармақ»
әдісімен ынталандыру.
«Жарық шам»
әдісі
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
|
Экраннан «Асадал мен аяққап »
атты бейнеролик көрсетіледі.
Ұлттық ыдыс-аяқ туралы
білетініңді есіңе түсір. Олар неден жасалған? Қалай
аталады?
|
Ұжымдық жұмыс: Экраннан
бейнероликті көреді. Ұжымдық талдау, талқылау жасап, бір-бірімен ой
бөліседі.
|
-Бейнеролик
көреді.
-Қабылдаған ақпаратты ұжымда
талқылайды.
|
4-сынып оқулығы, жұмыс
дәптері
https://youtu.be/tjkc4PrZL6Q
|
Жұптық жұмыс
|
Аяққап жасау тапсырмасын
орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар
қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау
көрсетеді. қадағалайды, бағыт-бағдар
береді.
Сергіту сәтін
ұйымдастыру
|
Жұмыстың жасалу реті бойынша
аяққап жасайды.
|
-Қағазға аяққаптың сурет сызып
алады.
Түрлі - түсті қағаздарды
пайдаланып аяққап жасайды.
|
4-сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
|
Сабақты қортындылау
сұрақтары
1.Аяққап деген қандай
тұрмыстық зат?
2.Аяққаптың жасалу жолын
түсіндір.
3.Қандай матадан
тігіледі?
«Білім
банк»
әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
Тиімділігі:
Тақырып бойынша оқушылардың
пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау:
Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды»
тәсілі
көрінеді.
|
Жеке
жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ
туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты
бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады
ұнады,
пайдалы, қажет, білдім,
үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын.
т.б.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысқан белсенілігіне қарай тамаша, жарайсың,талаптан сынды әр
оқушының өзіне тиісті сөздерді пайдаланып смайликпен жұмыстарын
бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру
үшін
|
|