Сабақтың
тақырыбы:
№2 зертханалық жұмыс.
«Кішкентай денелердің өлшемін
анықтау»
|
Практиканттың
аты-жөні: Сәбитқызы
Ә
Күні: 25.09.2024
|
СЫНЫП: 7 Ә
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағаноқушылар саны:
0
|
Оқу
мақсаттары
|
7.1.3.2
–
кішкентай денелердің өлшемін
қатарлау әдісі арқылы
анықтау
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
– дененің ұзындығын, өлшеу
нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып
жазу
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика.
|
Алдыңғы
оқу
|
Скаляр және векторлық
физикалық шамалар
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Сәлемдесу.
Топқа бөлемін
: «Билеттер
арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды
кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп
отырады.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Бір-бірімізді тыңдаймыз
десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2
рет
Белсенділік
танытамыз десек 3 рет
шапалақтаймыз!
|
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Теориядан қысқаша мағлұмат
Ұсақ
денелердің өлшемдерін анықтайтын мұндай тәсіл қатарлау тәсіл деп
аталады. Қатарлау тәсілмен жоғарыда аталған басқа да материалдардың
өлшемдерін (диаметрлерін) анықтауға болады. Бұранда қадамы деп
қатар жатқан орам оймасының ара қашықтығын айтады. Бұранда қадамы
өте аз шама болуы да мүмкін. Сондақтан оны анықтау үшін де қатарлау
тәсілі қолданылады.
Өмірде
практикалық жұмыстарда, әсіресе, ғылыми зерттеулерде физикалық
шамаларды өлшеудің дәлдігі аса маңызды орын алады. Өлшеу
дәлдігі адамның тәжірибелігіне, пайдаланатын аспабындағы
бөліктердің мәніне байланысты болады. Адам тәжірибесінің молдығына
қарамастан, өлшеудің аспаптық
қатесі немесе жаңылысы үнемі туып отырады. Біз аспаптық
жаңылыс деп аталатын өлшеу қателеріне үнемі кездесіп
отырамыз.Сондықтан өлшенген физикалық шамалардың мәнін жазғанда
оның қандай дәлдікпен орындалғанын да көрсетіп отыру
керек.
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
20
минут
|
1-тапсырма. Шариктің
диаметрін өлшеу
Жұмыстың
барысы:
Астаушаға шариктердің
бірнешеуін салыңдар да, оның екі жағындағы жылжымалы тиекті қозғай
отырып, оларды бір-біріне түйістіріңдер. Сызғышпен екі тиектің L
арақашықтығын өлшеп алыңдар. Оны астаушадағы шариктердің N санына
бөліп, бір шариктің диаметрін
анықтаңдар.
2-тапсырма. Буранда қадамын
өлшеу
Жұмыстың
барысы:
1. Бұранда қадамы деп қатар
жатқан орам оймасының
арақашықтығын
айтады. Бұранда қадамы өте аз
шама болуы да мүмкін. Сондықтан оны анықтау үшін де қатарлау тәсілі
қолданылады.
2. Бұранданың немесе бұранда
шегенің орам оймалары орналасқан бөлігінің L үзындығын сызғышпен
өлшеп алыңдар. Одан кейін оймалардың N орам санын мұқият санап
шығыңдар. Бұранда қадамы: d = L/N өрнегімен
анықталады.
3. Бұранда қадамын анықтауда
(әсіресе оймасы ішкі жағында
болатын
гайкалар үшін) бұранда
оймасының бедерін қағаз бетіне түсіріп алып өлшеу ұтымды болады. Ол
үшін бұранда оймасы орналасқан бетті сия немесе жұмсақ графитпен
(қарындашпен) бояп алу
керек.
4. Өлшеулер мен
есептеулердің нәтижелерін кестеге
жазыңдар.
|
Оқулық,қабырғаға ілінген
ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
Топтық жұмысқа арналған
ресурстар
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
5
минут
|
БББ
кестесі
Білгенім
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
Таақырып бойынша
түйген білімдерін жазады.
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
«Білім қоржыны» кері
байланыс
|
Сабақтан алған
әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға
жабыстырады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|