Сабақтың
тақырыбы:
Классикалық өнердің
үздік туындылары. Қазақстандық суретшілердің
шығармашылығы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі:
|
СЫНЫП:
5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
(мақсаттары)
|
5.3.2.1-Пәндік
терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер,
қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарында берілген идеялар мен
тақырыптарды сипаттау
5.3.3.1-Пәндік терминологияны
қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер,
дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы)
сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5
минут
|
Топқа
бөлу2
минут
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Көрші»
Мақсаты: әрбір қатысушының сол
топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық
сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан
құшақта,
Көршіңді сол жақтан
құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір
жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір
жымиып,
Бүгінгі тренинг
барысы,
Біз үлкен
отбасы.
|
Жіпте жайылған фотосреттерді
алып, түріне сай топтарға
бөлінеді.
(Көршілер қимыл –
қозғалыстар арқылы жаттығуды
жасайды)
|
Ортасы 20
минут
|
Білу және түсіну 10
минут
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен
танысады.
Дәптермен
жұмыс.
Қазақстан Республикасына танымал Қазақстан
халық суретшілері баршылық.
Әбілхан Қастеев – қазақ бейнелеу өнеріне
алғаш жол салған кәсіби суретші. 1904 жылы 1 қаңтарда Талдықорған
облысы, Жаркент ауданының Шежін ауылында дүниеге келген. 1929 -
1931 жылдары Н. Г. Хмудовтың студиясында бейнелеу өнерінің негізін
үйренеді.
1930 жылы Москва қаласындағы мұражайларымен
танысады, 1937 жылы Қазақ ССР - інің халық суретшісі атағын
алды.
Әубәкір Ысмайылов – 1910 жылы Қарағанды
облысы, Тельман ауданында дүниеге келген. 1932 жылы Москвадағы
жоғары техникалық көркемсурет шеберханасын, 1938 жылы Театр өнері
институтын бітірген. 1933 жылы КСРО суретшілер одағының мүшесі
болды. «Қарағанды шахтасы», «Тың игеру», «Хантәңірі», «Абай
достарымен бірге», «Исатай Махамбет»т. б. толып жатқан шығармалары
елге танымал.
Молдахмет Кенбаев, Қанапия Тельжанов,
Хакімжан Наурызбаев, Сабыр Мәмбеев, Сахи Романов, т. б. көптеген
Қазақстан суретшілерінің еңбектері тек еліміз ғана емес шет елдерде
де танымал.
Тапсырма: Халық суретшілері жайлы
әңгімелеу.
Сабақты қорытындылау: Сұрақ -
жауаптар
Қазақстанның ең тұңғыш суретшісі атанған
кім?
Тағы қандай суретшілерді
білеміз?
Суретшілер шығармалары қандай әсер
қалдырды?
Қолдану 8 минут
Постер жасату.
Жалпыға арналған
тапсырма:
Оқушылар жаңа білімге сай
оқулықты қолдана отырып өз түсінгендерін постерге
түсіреді.
|
«Әлемді
шарлау» әдісі арқылы
түсіндіріледі.
Постер
жасату.
Оқушылар өз ойларын
постерге жазып оқып береді.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту сәті «Қыдырып
қайтайық»
|
Видео
жазбадағы
би
|
Аяқталуы 20
минут
|
Синтез
«Алтын балыққа арналған
аквариум» әдісі
Оқушыларға жасырын суреттер
таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын
балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар
қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне
болады.
|
«Алтын балыққа
арналған аквариум» әдісі
|
Үйге тапсырма:
Жұмысты аяқтау.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
«Бағдаршам»
әдісі
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|