|
Пән:Жаратылыстану |
Мектеп: №5 ЖББОМ КММ |
|||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Е.Даулетиярова |
|||||||||
|
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сынып: 5 А Ә Б |
|
|
|
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
Климаттық үдерістер |
||||||||
|
Осы сабақтақол жеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер) 5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді Барлық оқушылар: Өлі табиғатта болатын үдерістерді атайды (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер); Оқушылардың көбі: Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Өлі табиғатта болатын үдерістерінің байланысын анықтайды, қорытынды жасайды. |
|||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Өлі табиғатта болатын үдерістерді атайды; Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді. Табиғаттағы заттардың айналымын түсінеді; Тау түзілу, үгілу процесстерін анықтайды; Климаттық үдерістерді сипаттайды; Табиғаттағы үдерістердің байланысын қорытындылайды. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология «Өлі табиғат», « үдерістер», «табиғатта заттардың айналымы», «тау түзілу», «үгілу», «климаттық үдерістер», «себеп-салдарлар» |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы: жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы Мектеп құндылығы: ынтамақтастық, сыйластық, еңбек және шығармашылық |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тақырыпқа байланысты кей түсініктерді анықтау барысында физика, география пәндерімен байланыстыруға болады. |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация көрсетуде, оқушылардың өзіндік іздеу жұмыстарында АКТ қолданылады |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Бұл бөлім бастауыш мектепте енгізілген: Жердің табиғаты мен табиғаттағы тірі және өлі үдерістер туралы білімдердің жалғасы болып табылады. Оқушылар «табиғат үдерістері», «таудың түзілуі», «ауа райы» туралы түсініктері қалыптасқан. Оқушылар кейбір табиғат үдерістеріне сипаттама бере алады. |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ауа райы тренингі арқылы. Миға шабуыл әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Географиялық диктант
Ассоциация әдісі арқылы ой шақыру
«Түрткі сұрақтар» қойылады:
- Климат дегеніміз не? - Ауа райы дегеніміз не? - Климат құрушы факторларды атаңыздар? |
Тақырыптағы мәтінмен жұмыс |
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Климат дегеніміз -бір жердің бір неше
жылдар бойы қайталанған ауа райы.
Венн диаграммасы арқылы Климат және Ауа райынсалыстыру ұқсастықтарын және айырмашылықтарын жазу.
|
Параграф мәтіні
Параграф мәтіні |
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Серпілген доп
ЖЖ Ауаның температурасы сағат 01. 00 –де (+10°С), сағат 07. 00-де (+14°С), сағат 13. 00-де (+24°С), сағат 19. 00 –де (+16°С) болғанда, орташа тәуліктік температураны тап.
|
|
|
|||||||
|
Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||
|
Дифференциация |
Оқушылардың топта немесе жұптық тапсырмаларды орындау кезіңде қадағалау. Оқушылардың уәжін көтеру негізінде мадақтау сөздері, қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланып отырады. |
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттерімен белсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары Пәнаралық байланыс инфориатика. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелері сақталды. |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия «Үш С». Оқушыларға бүгінгі өткен сабақтағы және алдағы іс-әрекетінің үш сәтін атау ұсынылады:
3С – келесі сабақта олардың жұмысын жақсартатын іс-әрекет. |
Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралыс оң жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Климаттық үдерістер
Климаттық үдерістер
|
Пән:Жаратылыстану |
Мектеп: №5 ЖББОМ КММ |
|||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Е.Даулетиярова |
|||||||||
|
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сынып: 5 А Ә Б |
|
|
|
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
Климаттық үдерістер |
||||||||
|
Осы сабақтақол жеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер) 5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді Барлық оқушылар: Өлі табиғатта болатын үдерістерді атайды (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер); Оқушылардың көбі: Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Өлі табиғатта болатын үдерістерінің байланысын анықтайды, қорытынды жасайды. |
|||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Өлі табиғатта болатын үдерістерді атайды; Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіреді. Табиғаттағы заттардың айналымын түсінеді; Тау түзілу, үгілу процесстерін анықтайды; Климаттық үдерістерді сипаттайды; Табиғаттағы үдерістердің байланысын қорытындылайды. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология «Өлі табиғат», « үдерістер», «табиғатта заттардың айналымы», «тау түзілу», «үгілу», «климаттық үдерістер», «себеп-салдарлар» |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы: жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы Мектеп құндылығы: ынтамақтастық, сыйластық, еңбек және шығармашылық |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тақырыпқа байланысты кей түсініктерді анықтау барысында физика, география пәндерімен байланыстыруға болады. |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация көрсетуде, оқушылардың өзіндік іздеу жұмыстарында АКТ қолданылады |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Бұл бөлім бастауыш мектепте енгізілген: Жердің табиғаты мен табиғаттағы тірі және өлі үдерістер туралы білімдердің жалғасы болып табылады. Оқушылар «табиғат үдерістері», «таудың түзілуі», «ауа райы» туралы түсініктері қалыптасқан. Оқушылар кейбір табиғат үдерістеріне сипаттама бере алады. |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ауа райы тренингі арқылы. Миға шабуыл әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Географиялық диктант
Ассоциация әдісі арқылы ой шақыру
«Түрткі сұрақтар» қойылады:
- Климат дегеніміз не? - Ауа райы дегеніміз не? - Климат құрушы факторларды атаңыздар? |
Тақырыптағы мәтінмен жұмыс |
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Климат дегеніміз -бір жердің бір неше
жылдар бойы қайталанған ауа райы.
Венн диаграммасы арқылы Климат және Ауа райынсалыстыру ұқсастықтарын және айырмашылықтарын жазу.
|
Параграф мәтіні
Параграф мәтіні |
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Серпілген доп
ЖЖ Ауаның температурасы сағат 01. 00 –де (+10°С), сағат 07. 00-де (+14°С), сағат 13. 00-де (+24°С), сағат 19. 00 –де (+16°С) болғанда, орташа тәуліктік температураны тап.
|
|
|
|||||||
|
Дифференциация –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||
|
Дифференциация |
Оқушылардың топта немесе жұптық тапсырмаларды орындау кезіңде қадағалау. Оқушылардың уәжін көтеру негізінде мадақтау сөздері, қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланып отырады. |
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттерімен белсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары Пәнаралық байланыс инфориатика. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелері сақталды. |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия «Үш С». Оқушыларға бүгінгі өткен сабақтағы және алдағы іс-әрекетінің үш сәтін атау ұсынылады:
3С – келесі сабақта олардың жұмысын жақсартатын іс-әрекет. |
Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралыс оң жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















