
Калыбаева Сауле Есимовна
Солтүстік Қазақстан облысы, Ғабит Мүсірепов атындағы аудан, Новоишим селосы,
«№2 Новоишим орта мектебі» КММ
Биология және химия пәндерінің мұғалімі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
КМЖ. Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы.8-сынып.
КМЖ. Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы.8-сынып.

Калыбаева Сауле Есимовна
Солтүстік Қазақстан облысы, Ғабит Мүсірепов атындағы аудан, Новоишим селосы,
«№2 Новоишим орта мектебі» КММ
Биология және химия пәндерінің мұғалімі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлімді жоспардың тарауы: Заттардың тасымалдануы Сынып: 8 «А» |
Мектеп: «№2 Новоишим орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Калыбаева Сауле Есимовна |
||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: 11 |
Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
8.1.3.5. Лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Ағзаның ішкі ортасын және оның маңызын біліп түсінеді - Лимфа жүйесінің, қан және ұлпа сұйықтығының қасиеттерін ажыратады -Қан, лимфа, ұлпа сұйықтығының ағзадағы орналасуы мен қозғалу үдерісіне сипаттама беріп қорытындылайды |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Лимфа жүйесін, қан, ұлпа сұйықтығымен лимфа арасындағы байланысты анықтау |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: оқушылар ағзаның ішкі ортасын және оның маңызын білу Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: гомеостаз, лимфа, лимфоциттер, ұлпа сұйықтығы, қан оқылым- жазылым, тыңдалым- айтылым дағдысы қалыптасады. Талқылауға арналған тармақтар: Ағзаның ішкі ортасы бірімен–бірі байланысты ... , ... және ... тұрады. Ішкі ортаның тұрақты ... жасушалардағы заттардың қалыпты алмасуын және жасушаларға тән қызметтердің атқарылуын қамтамасыз етеді. Ұлпаларда жасушалар аралығында жасушаларды қоршап тұратын сияқты ... ... болады. ... қанның сұйық бөлігі плазмадан түзіледі. ... дәнекер ұлпасына жатады және аралық ішкі орта болып табылады. Қан ағзаның ішкі ортасының тұрақты құрамы мен қасиеттері - ... сақтауға қатысады. ... ұлпа сұйықтығынан түзіледі және ақшыл сарғыш түсті болып табылады. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жұпта, топта бірлесе жұмыстана отырып өзгеге құрмет көрсету, ынтымақтастықта жұмыс жүргізу. |
||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Физика пәнінен заттардың агрегаттық күйін химиядан заттардың негізгі кластарын |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7 сынып биологиясынан жануарлардағы заттарды тасымалдайтын мүшелерді біледі. |
||||||||||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут
2 минут |
Психологиялық ахуал туғызу «Қарым –қатынас психологиясы»
Түрлі түсті гүлдердің түстеріне қарай қызыл түсті гүл- қан,сары түсті гүл- лимфа, ақ түс гүл- ұлпа сұйықтығы болып бөлінеді |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут
10 минут
13 минут |
Жаңа тақырып бойынша Лимфа жүйесін видеодан көреді. Миға шабуыл Мына видеода не туралы айтылды. Әр оқушы өздерінің кқз- қарастарын айтады. Бүгінгі оқылатын тақырыпты ашады. Мақсаты айтылады сабақтың. Оқулықпен жұмыс : (топтық жұмыс) 1 топ: адам ағзасының ішкі ортасы, 2 топ: гомеостаз, 3 топ: ағзаның сұйық ортасы мәтінімен жұмыстанады. Оқушылар шеңберге оралғанда, тақырыпқа/пәнге қатысты жауап алғылары келетін сұрақтарды ойластыру үшін, оларға бір-екі минут беріледі. Сұрақтарын құрастырып болған соң, оқушылар пікір алмасып, талқыланатын мәселеге қатысты бір тоқтамға келу үшін дауыс береді. Биологиялық диктант (жеке –жеке) Төменде қажетті терминдерді
пайдаланып, сөйлемді толықтырыңыз. Кестемен жұмыс Төмендегі кестеге адам ағзасындағы негізгі сұйықтықтардың қасиетін, қызметін ажыратып толтырыңыз
«Фотосуреттер» әдісі арқылы берілген сурет бойынша қан және лимфаның қозғалу үдерісін сипаттаңыз Дескриптор
|
https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/ahzanyng-ishki-ortasy/lesson/limfa
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
7минут
3 минут
|
Бұл әдіс топтардың мүшелерін жақындастыратын, немесе қарым-қатынас дағдыларын дамытудың амалы ретінде пайдаланылады. С.ж Бинго бөшкелеріндегі сандардарға тақырыпқа сай анықтама беріңіз.
«СМС» әдісі арқылы кері байланыс аламын.
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















