Табиғат
Сабақтың тақырыбы:
Көкжиек және көкжиек сызығы
Сабақтың мақсаты: 1.
Көкжиек және көкжиек сызығы туралы түсінік беру.
Олардың
негізгі тұстарын анықтауға, сызуға
жаттықтыру.
2. Тілін,ой-өрісін
дамыту.
3. Табиғатты аялауға
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі
сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас
сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі:
Сөздік
әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі:
Оқу
құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I.
Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын
қадағалау ә)
психологиялық дайындық
II.
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын
айтқызу ә)Үй тапсырмасын
қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық
кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап
алу.
- Біз
қандай бөліммен таныстық?
- Онда
не туралы айтылды?
IV.
Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты– Көкжиек және көкжиек
тұстарымен танысамыз.
V.
Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1.
Мұғалімнің түсіндірмесі.
- Жай
көзбен қарағанда көз жеткен жерге дейінгі кеңістікті
« көкжиек» деп атайды. Ал сол аспан
мен жердің астасқан жерінен ойша сызық жүргізсек, оны « көкжиек
сызығы»
деп
атайды. Көкжиектің негізгі төрт тұстары бар. Олар: оңтүстік(О),
солтүстік(С), батыс(Б), шығыс(Ш). С
СБ СШ Негізгі тұстармен қатар
аралық
тұстар
болады. Олар:
солтүстік пен батыс аралығы (СБ),
Б Ш
оңтүстік пен батыс аралығы (ОБ),
солтүстік пен шығыс (СШ)
ОБ ОШ
оңтүстік пен шығыс (СШ)
О
Ертеде
басқа да жолдар арқылы адамдар баратын жерлеріне жетітін. Мысалы
құмырсқаның илеуіне қарап немесе ағаш дініне қарап жол табатын.
Сондай-ақ жұлдыздар арқылы да бағыт бағдар
алған.
Сұрақтарға жауап алу.
-
Көкжиек тұстары білу неге керек?
2.
Сергіту сәті.
VI.
Жаңа материалды меңгергенін бекіту
кезеңі:
1.
Оқушыларға оқыту: Мәтінді дауыстап
оқиды.
2.
Дәптермен жұмыс.
Негізгі көкжиек тұстарын сызады, Көкжиек деген не?
сұраққа дәптерлеріне жауап жазады .
3.
Қорыту.
Сұрақ
– жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау:
Белсенді қатысқан оқушыларды
бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру:
Мәтінді мазмұндау.