Апта-12
|
Күні-
17.11.2017ж.
|
Сыныбы: 11 «а» ЖМБ 21 –сабақ
|
Сабақ тақырыбы
|
Көксағыз (каучук) бен резеңке,
қасиеттері
|
Сабақ мақсаты
|
Диен көмірсутектердің өкілдерін қайталай отырып,
каучук туралы жалпы мағлұмат беру.
Каучук пен резеңкенің құрылысын, өндіру
технологиясын, айырмашылығын ұғындыру;
|
Сілтеме
|
Білім стандарты, пән бағдарламасы, жаратылыстану -
математикалық бағыттағы 11 – сыныбына арналған оқулық/ Ә.
Темірболатова, Н.Нұрахметов , Р. Жұмаділова, С. Әлімжанова Алматы:
Мектеп, 2015
|
Күтілетін нәтижелер
|
-Каучук туралы жалпылама ұғымды
біледі
-Вулканизациялау технологиясын
меңгереді
-Қолданылу салаларын ажырата
алады
|
Сабақта қолданылатын модульдер
|
СТО,
ОүБ және ОБ, ОЖТ, (диалогтық оқыту), АКТ, ОБ және К, ТжДбо,
ОЖЕСО
|
Сабақтың әдісі
|
Серпілген сауал, Тұжырымдамалық карта, РАФТ,
Есептер додасы, Кері байланыс «Үш смайлик»
|
Тапсырмалар
|
1-тапсырма
Білу
«Серпілген
сауал» (СТО, Диалог)
ҰБТ-ге дайындық
сұрақтарын қою,
жеке
жұмыс
Қанықпаған
көмірсутектерді еске түсіру
|
Түсіну
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян
көрсету. №2 Көрсетілім
Табиғи және синтетикалық
каучукті өндіру және қолдануы туралы.
|
2-тапсырма
Қолдану
«Тұжырымдамалық
карта» Постер қорғау топпен
жұмыс
Каучук пен резеңкенің қасиеттері, синтездік және
табиғи жолмен алынуын, қолдануын айту.
|
3- тапсырма Талдау
«РАФТ»әдісі (СТО, ТжДбо, Диалог
зерттеушілік әңгіме)жұптық жұмыс, рөлдік
ойын
Көксағыз табиғи және синтездік жолмен қалай
алынатынын рөлге еніп айту.
|
4 -тапсырма Жинақтау Бағалау.
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді
шығару
Шағын топтық жұмыс
(барлық оқушыны қамту үшін)
Тақырыпты қорытындылау мақсатында есептер беру
және оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары. Мұғалім
және оқушы немен айналысады
|
Бөлімдері/
уақыты:
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру формасы
|
Бағалау
|
Ресурс
|
І. Кіріспе бөлімі
(2мин)
|
а) Ұйымдастыру
Тренинг: Шеңбер құрып
тұру
Топтастыру: Сынып оқушыларын топқа
бөлемін. 1-топ
“Алкендер”
2-топ “Алкендердің
алынуы”
3-топ “Алкендердің
қасиеттері”
4-топ
“Алкадиендер”
|
Тренинг: Оқушылар шеңбер болып
тұрады.
Топтастыру: Мұғалім ұсынған кағазды алып
топтасып отырады.
Сабаққа әзірлеу.
Топпен бірлесе топ ережесін еске
түсіреді
|
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
|
Формативті бағалау,
Жетістік критерийі бойынша
бағалау
|
Қиылған қағаз,
оқулық, слайд
|
(8мин)
|
б)Уй жұмысын
тексеру
«Серпілген сауал»
әдісімен оқушылар бір-біріне сұрақтар
қойылады. Әр дұрыс жауап бір ұпай арқылы өзін-өзі
бағалап отырады. Өткен тақырыптар бойынша әр
топтар сұрақ-жауап айтады.
|
«Серпілген
сауал»арқылы үй тапсырмасын
қорытындылау
Алкендердың жалпы формуласы?
Алкендерде гибридтенудің қандай түрі
болады?
Гидрену реакциясын зерттеген
ғалым?
Цис, транс изомерлеріне түсінік
Алкендердің зертханада алынуы?
|
|
Смайлик арқылы формат.
бағалау
|
Бағалау парағы, қиылған қағаз,
смайлик
|
ІІ Негізгі бөлім
Тұсаукесер (5мин)
|
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян
көрсету
(Каучук) Жаңа тақырыпты
ашу
|
Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты
жазып алады.
Жаңа
тақырыппен жұмыс.
|
Сұрақ қою.
|
Бас бармақ арқылы кері
байланыс
|
Видео корсету
|
А)
(жаңа тақырыпты
ашу)(8
мин)
|
«Тұжырымдамалық карта»
Топтық жұмыс. Каучук пен резеңке туралы
бенебаяннан көрген жаңалықтарын постерге салып топ болып
қорғау.
|
«Тұжырымдамалық карта»
Диендердің жеке өкілдері
Көксағыздың пайда болуы.
Каучуктің табиғи және синтездік жолмен алынуы.
Қасиеттерін топ болып постерге қорғайды.
|
Топтық жұмыс
СТО, ТжДбо,
ОүБжОБ,
ОЖТ,көшбасшы.
|
Топтық бағалау.
|
Постер,
бағалау парақшасы.
|
(8мин)
|
«РАФТ»әдісі
Жұптық жұмыс, зерттушілік әңгіме,рөлдік
ойын.
|
«РАФТ»әдісі
Жұптық жұмыс, зерттушілік әңгіме,рөлдік
ойын
Көксағыз табиғи және синтездік жолмен қалай
алынатынын рөлге еніп айту.
|
Жұптық жұмыс
СТО,ОЖТ, Диалог,
ОБжК,
|
Топтағы оқушылар қол шапалақ
|
Плакат,
тақырыпша
лар,оқулық
|
ІІІ Қорытынды
бөлім.(10мин)
Үйге
тап.(2мин)
|
Бекіту «Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін
есептерді шығару
Есептер
шығару.
Шағын топтық жұмыс.
|
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді
шығару
Оқушылар шағын топта карточкада берілген есептерді
шығарады.Қосымша бетте -1(Есептер)
|
Шағын топ жұмыс
АКТ,
СТО, ОЖТ, ТжДбо, ОЖЕСО.
|
Бірін-бірі смайлик арқылы
бағалау.
|
Бағалау парақшасы,
карточка
|
§2.9 Көксағыз (каучук) бен
резеңке, қасиеттері. Бутадиеннің масштабын жасау, қосымша слайд дайындап келу.
Тақырыптың соңындағы жаттығуларды
орындап келу.
|
Тақырыпты оқып келеді.
Бутадиеннің масштабын ермексазбен жасау, қосымша слайд дайындап
келу. Тақырыптың соңындағы есептерді шығарып
келеді.
|
АКТ,СТО
(есеп құрастыру)
|
|
Слайд,
Оқулық
|
Кері байланыс
(2мин)
|
«Үш
смайлик» стикерге
1-бөлік позитивті комментарий,не
ұнады.;
2-бөлік сындарлы сын, не нәрсені жақсарту
керек;
3-бөлік келешекке арналған комментарий;маған
ұнады,бірақ келесі жолы.... жазуды айтамын.
|
Сабақ барысында әр тапсырма бойынша не
ұнағаны,алдағы уақытта жақсартуға болатын жұмыстар және ұнаған
ұсыныстарын жазып кетеді.
|
Жеке
жұмыс
|
Өзін-өзі реттеу
|
Смайликтер, Стикерелер
|