Білім беру ұйымының атауы
|
Қазыбек
би атындағы №14 жббм
|
Бөлім:
|
3. Физикалық
география
|
Педагогтің
Т.А.Ә.
|
Ғ. Елбасы
|
Күні:
|
13. 12. 2023
ж
|
Сынып:8 «Б»
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көлдер мен
мұздықтар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.3. 3.5- көлдер мен
мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды
|
Сабақтың
мақсаты
|
Көлдер мен мұздықтардың
пайда болуы туралы түсіндіру,
картадан көрсету,
мұздықтардың түрлерін анықтау, көлдер мен мұздықтарды қорғау
жолдарын үйрету.
|
Сабақ кезеңі
/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ
тың
басы
3
мин
7
мин
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу
Оқушыларды
түгелдеу
«Қарлы кесек»
әдісі. Оқушыларға мыжылған парақтар
беріліп, парақтарды бір – біріне лақтырып, өздерінде қалған парақты
ашып ішіндегі сұрақтарға жауап беру.
https://youtu.be/fSCTww07Qjs?si=Yfl99vlvBkcAKyHV
видиоролик тамашалайды.
1.Мұздықтардың табиғаттағы
рөлі қандай?
2.Мұздықтар еріген жағдайда
судың деңгейі қанша метрге көтерілуі
мүмкін?
1 топ.
Мұздықтар
2 топ.
Көлдер
|
Сәлемдеседі
Үй тапсырмасына
дайындалады
Оқушылар мыжылған ақ
парақтарды қар кесегі сияқты бір – бірлеріне лақтырады. Мұғалімнің
«тоқта» деген сөзін естігенде қолдарындағы сұрақтарды ашып оқып,
жауап береді. Жетелеуші сұрақтарға жауап бере отырып, өткен білімді
еске түсіреді.
Оқушылар тобымен бірге
өздеріне берілген тақырып бойынша ізденіп, постерге жұмыстарын
түсіреді. Өз кезегінде тапсырмаларды бөліп алып сол бойынша
тақырыпты қорғап шығады.
|
Оқушыларды ынталандыру
мақсатында Жарайсың!
Тамаша!
Керемет! деген сөздерді
айтады.
|
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері
А4
парағы
LED экранды пайдаланып
тақырыпқа бейнеролик көрсету.
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
|
1,2 топтың
тапсырмасы «Топтастыру»
әдісі арқылы оқушыларға топтық
жұмыстар беру. Оқушылар постерге оқулықтан және мұғалім тарапынан
берілген қосымша мәтіндегі мәліметтерді пайдалана отырып
тапсырмаларды орындату.
|
Оқушыларға топтық жұмысты
орындайды. Оқушылар постерге оқулықтан және мұғалім тарапынан
берілген қосымша мәтіндегі мәліметтерді пайдалана отырып
тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап береді-1
балл
Көлдер мен мұздықтарды
сипаттайды - 2 балл
Түрлерін
ажыратып,
картадан көрсетеді -2
балл
|
Оқулық,
А3 парағы, түрлі – түсті
қалам
|
Сабақ
тың
аяғы
17
мин
5
мин
3
мин
|
1 – топтың
тапсырмасы
1.ЖЖ. «Бірге ойлаймыз»
әдісі
Көлдерді атап, пайда болу
түрлерін жазу.
Көлдер шығу тегіне қарай
2-топтың
тапсырмасы
Атыласты пайдалана отырып,
Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша сипаттама
беру.
-Көлдің атауын жазып,
географиялық орнын табу.
-Пайда болу жолын анықтап
шығу.
-Орташа және ең терең жері,
тұздылығы туралы айтып беру.
-Шаруашылықтағы маңызын
әңгімелеу.
ЕББҚЕО
тапсырмасы
Оқушы көлдің атауына қарай
материктерді тауып, жазу
Көл
атауы
|
Материк
|
Байкал
|
|
Балқаш
|
|
Каспий
|
|
Эйр
|
|
Чад
|
|
Жоғарғы
көл
|
|
Титикака
|
|
1,2-топтардың ортақ
тапсырмасы
«Саралау сұрақтары»
әдісі
1.Көлдің деңгейінің жоғары
немесе төмен болуының себебі?
2.Мұздықтар жер шарының қандай
аймақтарында таралады?
3.Қар сызығы дегеніміз
не?
4.Қазақстандағы тау мұздықтары
қандай тауларда таралған?
Кері
байланыс:
-Білдім
-Білемін
-Білгім
келеді
|
Көлдерді атап, пайда болу
түрлерін жазады.
Атыласты пайдалана отырып,
Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша сипаттама
береді.
-Көлдің атауын жазып,
географиялық орнын табады.
-Пайда болу жолын анықтап
шығады.
-Орташа және ең терең жері мен
тұздылығы туралы айтып береді.
-Шаруашылықтағы маңызын
әңгімелейді.
|
-Көлдің түрлерін айтады,
сипаттайды -2 балл
-Пайда болу жолы мен географиялық орнына сипаттама береді-2
балл
Шаруашылық маңызын анықтайды-1
балл
ҚБ: 1-10 балдық жүйесінде
бағалау
«5»-9,10
«4»-7,8
«3»-5,6
|
|
Тексерілді:_________ ДОІЖО М. Алтыбаева 13. 12.
2023ж
1 – топ:Тапсырма.1 «Бірге
ойлаймыз»
Көлдер шығу тегіне қарай
1 – топ:Тапсырма.1 «Бірге
ойлаймыз»
Көлдер шығу тегіне қарай
1 – топ:Тапсырма.1 «Бірге
ойлаймыз»
Көлдер шығу тегіне қарай
2-топ:Тапсырма. 2 «Жұптық
жұмыс»
Атыласты пайдалана отырып,Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша
сипаттама беріңіз.
-Көлдің атауын
жазыңыз,географиялық орны.
-Пайда болу жолын
анықтаңыз.
-Орташа және ең терең
жері,тұздылығы.
-Шаруашылықтағы
маңызы.
2-топ:Тапсырма. 2 «Жұптық
жұмыс»
Атыласты пайдалана отырып,Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша
сипаттама беріңіз.
-Көлдің атауын
жазыңыз,географиялық орны.
-Пайда болу жолын
анықтаңыз.
-Орташа және ең терең
жері,тұздылығы.
-Шаруашылықтағы
маңызы.
2-топ:Тапсырма. 2 «Жұптық
жұмыс»
Атыласты пайдалана отырып,Қазақстанның бір көліне жоспар бойынша
сипаттама беріңіз.
-Көлдің атауын
жазыңыз,географиялық орны.
-Пайда болу жолын
анықтаңыз.
-Орташа және ең терең
жері,тұздылығы.
-Шаруашылықтағы
маңызы.
3-топ:Тапсырма.3 «Сәйкестендіру»көлдерді материк бойынша
сәйкестендіру.
Көл
атауы
|
Материк
|
Байкал
|
|
Балқаш
|
|
Каспий
|
|
Эйр
|
|
Чад
|
|
Жоғарғы
көл
|
|
Титикака
|
|
3-топ:Тапсырма.3
«Сәйкестендіру»көлдерді материк бойынша
сәйкестендіру.
Көл
атауы
|
Материк
|
Байкал
|
|
Балқаш
|
|
Каспий
|
|
Эйр
|
|
Чад
|
|
Жоғарғы
көл
|
|
Титикака
|
|
3-топ:Тапсырма.3
«Сәйкестендіру»көлдерді материк бойынша
сәйкестендіру.
Көл
атауы
|
Материк
|
Байкал
|
|
Балқаш
|
|
Каспий
|
|
Эйр
|
|
Чад
|
|
Жоғарғы
көл
|
|
Титикака
|
|
4-топ:Тапсырма.4 «Саралау
сұрақтары» әдісі
-
Көлділік деңгейінің жоғары
немесе төмен болуының себебі
2.Мұздықтар жер шарының қандай
аймақтарында таралады?
3.Қар сызығы дегеніміз
не?
4.Қазақстандағы тау
мұздықтары қандай тауларда таралған?
4-топ:Тапсырма.4 «Саралау
сұрақтары» әдісі
-
Көлділік деңгейінің жоғары
немесе төмен болуының себебі
2.Мұздықтар жер шарының қандай
аймақтарында таралады?
3.Қар сызығы дегеніміз
не?
4.Қазақстандағы тау
мұздықтары қандай тауларда таралған?
4-топ:Тапсырма.4 «Саралау
сұрақтары» әдісі
-
Көлділік деңгейінің жоғары
немесе төмен болуының себебі
2.Мұздықтар жер шарының қандай
аймақтарында таралады?
3.Қар сызығы дегеніміз
не?
4.Қазақстандағы тау
мұздықтары қандай тауларда таралған?