Сабақтың мақсаты
|
Көлікке сипаттама бере алады, инфрақұрылым
элементтерін анықтайды.
Көлік инфроқұрылымының элементтерін сипаттап,
маңыздылығына баға береді.
Көлік инфроқұрылымының таралуын картасхемада және
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
көрсетеді
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныптың ахуалын қалыптастыру
«Мен.............» деген ойды
жалғастыру
«Мозайка» әдісі арқылы 3-топқа бөлу
1-топ 2-топ 3-топ
Үй тапсырмасын «Сұрақты ұстап
ал», «Кім көп біледі?» арқылы сұрақтар
беру:
-
Табиғи ресурс нешеге
бөлінеді?
-
Сарқылатын ресурсты
ата?
-
Қалпына келетін ресурсқан
нелер жатады?
-
Күн энергиясы,жел қандай
ресурсқа жатады?
-
Ресурс дегеніміз
не?
-
Табиғи ресурстарды
игеруменбайланысты проблемаларды
ата?
-
Ресурспен
қамтамасыз етілу, утилизация, рекультивация дегеніміз не?
8. Келесі ұғымды қалай түсінесіңдер: «табиғи ресурстарды игеру
«терең және «көлденең» жүргізіледі»? Осындай жолмен игеру
жүргізілетін аудандарға немесе елдерге мысал
келтіріңдер.
Жаңа тақырыпқа
шығу
Таратқан мозайканың артында
тапсырмалар берілген
1-топ: Суретке қарап мағынасын
түсіндір, тақырыбын аш
2-топ: суретке қарап қандай
қызмет атқарып жатыр, ол қандай мағынаны
білдіреді?
3-топ: суретке қарап,
мағынасын түсіндір
1-топ
Көлік
2-топ
Инфроқұрылым
3-топ
Құрылым
Сабақтың тақырыбы ашылады,
бүгінгі сабақтың тақырыбы «Көлік
инфроқұрылымы».
|
Оқушы өз жұбын
табады
Сұрақ жауап
орындайды
Табиғат ресурстарының түрлерін
сипаттайды, ресурстарды игеру барысында туындайтын проблемарды
анықтайды.
Суреттер бойынша жаңа тақырып
пен сабақ мақсатын анықтайды.
|
Ауызша мадақтау
Жалпы 2 балл
|
Интернет желілері
Оқулық
|
Сабақтың ортасы
|
Бейнежазба арқылы көлік түрлері және оның
маңызын тыңдау.
Тапсырма
1. Топтық жұмыс. Бірлескен оқу
әдісі.
Оқулық мәтіні мен атласты
пайдаланып постер құру.
І-топ. Құрлық
көлігі
ІІ-
топ. Су
көлігі
ІІІ-топ. Әуе
көлігі
2-тапсырма: Кескін
картамен жұмыс (Жеке жұмыс)
"Жадына сақта"
әдісі (Жеке тұлғаға бағытталған
әдіс)
Жеке
жұмыс.
-
Қазақстанның көлік
дәліздерін кескін картаға түсіру:
-
Еуропа-Кавказ;
-
Солтүстік-оңтүстік;
-
Транс Азиялык
солтүстік
-
Транс Азиялық
оңтүстік
-
Транс Азиялық
орталық
-
Еуропа, Орталық Азия,
Американың көлік жүйесінің тығыздығын
анықтау.
3-тапсырма. Жұптық
жұмыс. Оқулық мәтіні
бойынша Көлік түрлерінің
артықшылықтары мен кемшіліктерін
анықтаңыз.
1-қадам. «Ой қозғау» әдісі арқылы
тапсырманы орындау. Көлік инфрақұрылымының адам үшін пайдасы мен
зияны қандай?
2-қадам.
Оқулықтағы мәтінді оқи отырып
тақырыпқа түсінік беріңіз;
-
қадам: Көлік инфрақұрылымының маңызын
қорытындылап, тұжырым жасаңыз
|
Видео тамашалайды, негізгі
терминдерді дәптерге жазып, мағынасын
таниды.
Әр топ берілген көлік түріне
байланысты постер құрайды.
Әр оқушы жеке атласты
пайдаланып, ірі көлік дәліздерін кескін картаға
түсіреді.
Құрлықтардағы көлік
дәліздерінің тығыздыған талдау жасайды.
Сызбаны толтырады.
|
Бағалау критерийі:
Көлік түрлерін
сипаттайды
Дескриптор:
Көлік түрлерінің
ерекшеліктерін маңызын айтады.
Көліктердің бағытын
көрсетеді.
Қазақстанның көлігінің
болашағына бағыт жасайды.
Жалпы 3
балл
1. Бағалау
критериі
1.Қазақстандағы көлік
түрлерінің даму бағытын біледі.
Дескриптор:
Қазақстанның көлік
дәліздерін кескін картаға түсіреді.
2.Бағалау
критериі:
Дүние жүзілік көлік желісінің
жиілігін анықтайды
Дескриптор:
Картамен жұмыс жасау арқылы
дәлелдемелер көрсетеді
Жалпы 2
балл
Бағалау
критериі
Көлік инфрақұрылымының маңызын
атайды.
Дескриптор:
Көліктің адам үшін пайдасын
атайды.
Көліктің адам үшін зиянды
тұстарын анықтайды.
Көлік инфрақұрылымының маңызын
түсіндіре алады.
Жалпы 3 балл
|
Оқулық
Дәптер
Атлас
Атлас
Кескін карта
Оқулық
Дәптер
Интернет желісі
Суреттер
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс "Бес саусақ"
әдісі
1. Бас бармақ-басты
мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай
болды?
2. Балалы үйрек -
бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым?Кімге көмектестім?Кімге риза
болдым?
3. Ортан терек - ойлау.
Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе
алдым?4
4. Шылдыр шүмек -
ынайлық. Сабақ маған ұнады ма?
Неліктен?
5. Кішкентай бөбек -
көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша
сезіндім?
Үй
тапсырмасы: §50 оқу, Кескін картаға Қазақстанның темір жол сызбасын
түсіру.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына
байланысты кері байланыс жасайды. Бағалу парағын
толтырады
|
1-10 баллдық жүйе Оқушылардың сабаққа қатысу
белсенділігі бойынша дескриптор арқылы
бағаланады.
Бағалау шкаласы
«5»
9-10 б;
«4»
7-8 б;
«3»
5-6 б
«2» 1-4 б
|
Рефлексия парағы
Бағалау парағы
|