Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Көмірсулар мен липидтер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Молекулалық биология Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Жаңажол ОЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Нуржанова Гулхат |
|||||||||||||||
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Көмірсулар мен липидтер |
||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.2 - көмірсулар мен липидтің құрылымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау |
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көмірсулар мен липидтердің биологиялық маңызы мен қызметін сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі: Көмірсу мен липидтердің құрылысы мен құрамын салыстырады. Кейбір оқушылар: Көмірсулар мен липидтердің ыдырауындағы энергия мөлшерін есептейді. |
|||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Көмірсулар мен липидтің құрлымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау |
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: Моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер, крахмал, гликоген, глюкоза, сахароза, лактоза, крахмал, целлюлоза, хитин, май қышқылы, глицерин. Талқылауға арналған тармақтар: Дисахаридтер дегеніміз... Глюкоза... қолданады. Балауыз.... |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік,денсаулық сақтау. Топта, жеке берілген тапсырмаларды бірлесіп орындау, оқушылардың бір біріне деген құрмет. |
|||||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Химия -глюкозанцың 4 молекуласынан тұратын полисахарид молекуласының көрнісі Физика- энергия мөлшерін есептеу |
|||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7-сынып биология пәнінен азық – түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу. |
|||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 4 мин 1 мин |
Ұйымдас Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Жүректен-жүрекке». Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі ақылы топқа бөлу Миға шабуыл 1.Органикалық қосылыстарға нелер жатады. 2.Өсімдіктің құрамында органикалық заттарды ата. 3.Көмірсуларды қайдан білесіздер. «Құрамында май мен көмірсу бар екенін демонстрациялау» арқылы жаңа сабақты ашу.
«Мозайка» тәсілі арқылы сурет қиындыларын біріктіре отырып оқушылар екі топқа бөлінеді:
|
Майшам, картоп, күбағыс дәндері, фильтр қағазы,йод ерітіндісі. |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 5 мин |
Оқушылар берілген тақырыптар бойынша мәтінді оқып, постер қорғайды. 1- топ: Көмірсудың биологиялық құрылымы, маңызы мен қызметі. «Fish bone» әдісі арқылы постер қорғайды./ балықтың суреті/ 2- топ:. Майдың (липид) биологиялық құрылымы, маңызы мен қызметі. «Fish bone» әдісі арқылы постер қорғайды Дескриптор: Көмірсу мен майлардың биологиялық маңызы мен қызметі сипаттады. Бағалау критерийі: -Тақырып ашылады -эстетикалық талғамға сай болады -жеткізу шеберлігі ҚБ: «Екі жұлдыз, бір әдіс арқылы» оқушылар өздерінің топпен жасаған жұмысын бағалайды. С «Stop – кадр» әдісімен бейнекөріністі қарап, сонымен қатар тақырыптан көмірсу мен липидтердің құрылысы мен құрамын салыстырады. Оқушылардың ойлау дағдысының деңгейіне байланысты тапсырмалар беріледі. 1.А- деңгейі: Терминмен жұмыс( анықтамасын жазу, мысалмен) 2.В- деңгейі Суретпен жұмыс (берілген суреттен немесе формуладан құрылымынанықтау) 3.С- деңгейі Көмірсудың немесе майдың молекуласын, түзілу жолдарын (формуласын) жазады. Бағалау критерий:
ҚБ: Мадақтау . (Тж) «Суреттер сөйлейді» (аю, бал ара), А. В. Майларға анықтама беріңіз А.________________________________________________ В.________________________________________________ Биологиялық маңызын сипаттаңыз. А.________________________________________________ В.________________________________________________ Дескрптор: - майларға анықтама береді; - липидтің маңызын сипаттайды. ҚБ: «Дейін- кейін» стратегиясы |
Оқулық Twig- тағам негіздері көмірсулар Суреттер |
||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин 3 мин |
«Қар кесегі» әдісі 1.Ең көп таралған көмірсуды ата. 2.Жай көмірсулардың қасиеті мен қызметін сипаттаңдар . 3.Көмірсулардың полимер түзуі мен олардың суда ергіштігі арасындағы байланысты анықтаңдар. 4.Хитин дененимиз не. 5.Май мен липидтердің құрылысы және құрамын салыстырыңдар. 6.Көмірсулар мен майлар ыдыраған кезде бөлінетін энергия мөлшерін талдаңдар. 7.Адам қанының құрамында глюкоза мөлшері. 8. Өсімдіктердегі негізгі қоректік көмірсу. 9.Майлар ыдырағанда қанша энергия бөлінеді. 10.Балауыз дегеніміз не? ҚБ: « Басбармақ» әдісі Кері байланыс. Бүгінгі алған білім деңгейіне байланысты смайликтер жапсырып «Мектеп автобусына» отырады. |
Смайлик |
||||||||||||||
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және техника қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
Бейне көрініс арқылы оқушылар тапсырманың мазмұны бойынша сараланды. Бұл тапсырмада А- деңгейіндегі оқушылар терминмен жұмыстанады. В- деңгейіндегі оқушылар топсырманы суретпен жұмыстанады.(кітаптан аласыз).С- деңгейіндегі оқушылар көмірсудың немесе майдың молекуласын(формуласын) жаза алады. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы оқушылар өздерінің топпен жасаған жұмысын бағалайды. ҚБ: Мадақтау . ҚБ: «Дейін- кейін» стратегиясы ҚБ: «Басбармақ» әдісі |
Тәжірибе жасу кезінде денсаулыққа зиянды заттармен жұмыс жасауда сақтық шараларын қолдану. |
||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарыңыздан ауытқу болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқу мен оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері – қиыншылықтары туралы нені анықтадам, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |