Қысқа мерзімді жоспары.
Молекулалық биология және биохимия. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көмірсулардың қасиеті және
қызметтері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.2.Көмірсуларды құрылымы,құрамы және қызметтері бойынша жіктеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көмірсуларды құрылымы мен құрамы бойынша жіктейді; Көмірсулардың тірі ағзалардағы қызметтерінің ерекшеліктерін сипаттайды; |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың 2басы 0 – 7
|
1 Ұымдастыру кезеңі Мұғалім оқушылармен амандасады. «комплименттер жаңбыры» арқылы оқушылар бір-біріне тілек тілейді. «сұрақ жауап»әдісі арқылы өткен сабақпен байланыстырып, әр қырына байланысты сұрақтарға жауап беру. 1.Көмірсу деген не? 2.Формуласын жазыңыз! 3.Көмірсулар неше топқа жіктеледі? 4.Моносахаридтерді тізіңіз 5. Полисахаридтердің ерекшелігі қандай, мысал келтіріңіз. «Көмірсулар»әдісі
бойынша топқа бөлу.Глюкоза,
гликоген, крахмал, фруктоза, сахароза,лакоза, мальтоза сөздері
жазылған карточкаларды суырып, үш типке бөлініп,
топтасады |
1 минут ішінде неғұрлым көп комплимент айту керек Оқушылар берілген шаршы санына сәйкес сұрақтарға жауап береді Таңдалған карточкадағы сөздер
бойынша топтасады. |
Шапалақтау |
Презенация слайд-1 Көмірсулар атаулары жазылған
қағаз кесінділері |
|
Сабақтың ортасы 7-35 |
Ой қозғау: Тәжірибелік минут. Мұғалім йод тамшысын нанға, картопқа, крахмал қосылған суға қосады. Оқушылар ерітінді түсінің, нанның ,картоптың түстерінің өзгеруін бақылайды. Сонымен қатар алма, алмұрт, жүзім кесінділерінен дәм татып, сипаттайды. Сұрақ: 1.Тәжірибеден не байқадыңыз? 2. Түстің өзгеруіне не себеп болды? 3. Жемістердің дәмінен не байқадық? 4.Бұл тәжірибеде біз көмірсулардың қандай қасиеттерін білдік? Сонымен бүгінгі сабағымызда немен танысамыз? Мұғалім тақырыпты хабарлайды. Оқу мақсаттарын таныстырады. Жаңа сабақ. Топтық жұмыс: Жаңа сабақты меңгеру үшін үш топқа көмірсулардың құрылымы мен қызметтерін оқу тапсырылады. Алдымен оқушылар оқулықтағы мәтінді, ресурстарды оқиды, қажетті көмірсулардың аттарын түртіп алады және сынып ішінде топпен талқылау жүргізеді. Тапсырма: Оқулықтағы мәтінмен танысып, мына сұрақтар төңірегінде әңгімелеңіз.
Топтық жұмыста ойлау қабілеті төмен оқушылар жауапкершілікті сезініп, өз ойларын ортаға салады. Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру»әдісі. T\F жұмыс. T\F көмірсулар-бұл денені жылдам энергия көзімен қамтамасыз ететін макронутриент. T\F қарапайым көмірсулар көбінесе "күрделі көмірсулар" деп аталады, өйткені олар қант молекулаларының ұзын тізбектерінен тұрады. T\F барлық көмірсулар организмде энергия үшін қолданылатын глюкозаға айналады. T\F: көмірсулар Нан, макарон және күріш сияқты тағамдарда кездеседі, бірақ жемістер мен көкөністерде емес. T\F: қантты тағамдар мен газдалған сусындар сияқты тазартылған көмірсулардың көп мөлшері қандағы қанттың күрт өсуіне әкелуі мүмкін. T\F: көмірсулар ағзаның жалғыз энергия көзі болып табылады; майлар мен ақуыздарды энергия үшін пайдалану мүмкін емес. T\F: тұтас дәнді дақылдар сияқты күрделі көмірсулар, әдетте, кәмпиттердегі көмірсуларға қарағанда пайдалы болып саналады. T\F: көмірсулар энергия көзі ретіндегі рөлінен басқа ДНҚ мен РНҚ құрылымында белгілі бір рөл атқарады Көмірсулардың құрамы мен қызметін сәйкестендіріңіз. |
Көрсетілген тәжірибе бойынша өз ойларын айтады.
Сұрақтарға жауап
береді. Жемістерден дәм татып, дәмін сипаттайды
Оқулықтағы мәтінді
оқиды,тақырыпты топта талқылайды, қажетті терминдарды түртіп
алады. Дұрыс не бұрыс сипаттаманы анықтайды. |
Жарайсың! Саралау: Оқушыларда тәжірибе жасау арқылы ғылыми зерттеу дағдысы қалыптасады. Жарайсың! Дескриптор: Көмірсулардың құрылымы және қызметтерін оқулықтан оқып, топта талқылайды. Дескриптор: Көмірсулардың қызметі мен өкілдерін сәйкестендіреді. |
Йод ерітіндісі, нан, су, картоп, жемістер, пробирка, колба. Оқулық, қосымша ресурстар |
|
Сабақтың соңы
35-45 мин |
Жеке жұмыс. «Learning Apps»әдісі. Тапсырма: Берілген мәтінді оқи отырып, түсіп қалған сөздерді жазыңыз. Үй тапсырмасы: Жаңа сабақты оқып, тақырып соңындағы кестені толтыру. «БББ» әдісі арқылы кері байланыс жазғызу. Не құңды болды? НЕ қиын болды? Не қызық болды? |
Оқушылар өздерінің ойларын білдіреді |
шапалақтау арқылы бағалайды. 1-10 балл аралығында бағаланады |
Ұялы телефондар.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. 10 сынып биология қысқамерзімді сабақ жоспары
Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. 10 сынып биология қысқамерзімді сабақ жоспары
Қысқа мерзімді жоспары.
Молекулалық биология және биохимия. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көмірсулардың қасиеті және
қызметтері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.2.Көмірсуларды құрылымы,құрамы және қызметтері бойынша жіктеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көмірсуларды құрылымы мен құрамы бойынша жіктейді; Көмірсулардың тірі ағзалардағы қызметтерінің ерекшеліктерін сипаттайды; |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың 2басы 0 – 7
|
1 Ұымдастыру кезеңі Мұғалім оқушылармен амандасады. «комплименттер жаңбыры» арқылы оқушылар бір-біріне тілек тілейді. «сұрақ жауап»әдісі арқылы өткен сабақпен байланыстырып, әр қырына байланысты сұрақтарға жауап беру. 1.Көмірсу деген не? 2.Формуласын жазыңыз! 3.Көмірсулар неше топқа жіктеледі? 4.Моносахаридтерді тізіңіз 5. Полисахаридтердің ерекшелігі қандай, мысал келтіріңіз. «Көмірсулар»әдісі
бойынша топқа бөлу.Глюкоза,
гликоген, крахмал, фруктоза, сахароза,лакоза, мальтоза сөздері
жазылған карточкаларды суырып, үш типке бөлініп,
топтасады |
1 минут ішінде неғұрлым көп комплимент айту керек Оқушылар берілген шаршы санына сәйкес сұрақтарға жауап береді Таңдалған карточкадағы сөздер
бойынша топтасады. |
Шапалақтау |
Презенация слайд-1 Көмірсулар атаулары жазылған
қағаз кесінділері |
|
Сабақтың ортасы 7-35 |
Ой қозғау: Тәжірибелік минут. Мұғалім йод тамшысын нанға, картопқа, крахмал қосылған суға қосады. Оқушылар ерітінді түсінің, нанның ,картоптың түстерінің өзгеруін бақылайды. Сонымен қатар алма, алмұрт, жүзім кесінділерінен дәм татып, сипаттайды. Сұрақ: 1.Тәжірибеден не байқадыңыз? 2. Түстің өзгеруіне не себеп болды? 3. Жемістердің дәмінен не байқадық? 4.Бұл тәжірибеде біз көмірсулардың қандай қасиеттерін білдік? Сонымен бүгінгі сабағымызда немен танысамыз? Мұғалім тақырыпты хабарлайды. Оқу мақсаттарын таныстырады. Жаңа сабақ. Топтық жұмыс: Жаңа сабақты меңгеру үшін үш топқа көмірсулардың құрылымы мен қызметтерін оқу тапсырылады. Алдымен оқушылар оқулықтағы мәтінді, ресурстарды оқиды, қажетті көмірсулардың аттарын түртіп алады және сынып ішінде топпен талқылау жүргізеді. Тапсырма: Оқулықтағы мәтінмен танысып, мына сұрақтар төңірегінде әңгімелеңіз.
Топтық жұмыста ойлау қабілеті төмен оқушылар жауапкершілікті сезініп, өз ойларын ортаға салады. Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру»әдісі. T\F жұмыс. T\F көмірсулар-бұл денені жылдам энергия көзімен қамтамасыз ететін макронутриент. T\F қарапайым көмірсулар көбінесе "күрделі көмірсулар" деп аталады, өйткені олар қант молекулаларының ұзын тізбектерінен тұрады. T\F барлық көмірсулар организмде энергия үшін қолданылатын глюкозаға айналады. T\F: көмірсулар Нан, макарон және күріш сияқты тағамдарда кездеседі, бірақ жемістер мен көкөністерде емес. T\F: қантты тағамдар мен газдалған сусындар сияқты тазартылған көмірсулардың көп мөлшері қандағы қанттың күрт өсуіне әкелуі мүмкін. T\F: көмірсулар ағзаның жалғыз энергия көзі болып табылады; майлар мен ақуыздарды энергия үшін пайдалану мүмкін емес. T\F: тұтас дәнді дақылдар сияқты күрделі көмірсулар, әдетте, кәмпиттердегі көмірсуларға қарағанда пайдалы болып саналады. T\F: көмірсулар энергия көзі ретіндегі рөлінен басқа ДНҚ мен РНҚ құрылымында белгілі бір рөл атқарады Көмірсулардың құрамы мен қызметін сәйкестендіріңіз. |
Көрсетілген тәжірибе бойынша өз ойларын айтады.
Сұрақтарға жауап
береді. Жемістерден дәм татып, дәмін сипаттайды
Оқулықтағы мәтінді
оқиды,тақырыпты топта талқылайды, қажетті терминдарды түртіп
алады. Дұрыс не бұрыс сипаттаманы анықтайды. |
Жарайсың! Саралау: Оқушыларда тәжірибе жасау арқылы ғылыми зерттеу дағдысы қалыптасады. Жарайсың! Дескриптор: Көмірсулардың құрылымы және қызметтерін оқулықтан оқып, топта талқылайды. Дескриптор: Көмірсулардың қызметі мен өкілдерін сәйкестендіреді. |
Йод ерітіндісі, нан, су, картоп, жемістер, пробирка, колба. Оқулық, қосымша ресурстар |
|
Сабақтың соңы
35-45 мин |
Жеке жұмыс. «Learning Apps»әдісі. Тапсырма: Берілген мәтінді оқи отырып, түсіп қалған сөздерді жазыңыз. Үй тапсырмасы: Жаңа сабақты оқып, тақырып соңындағы кестені толтыру. «БББ» әдісі арқылы кері байланыс жазғызу. Не құңды болды? НЕ қиын болды? Не қызық болды? |
Оқушылар өздерінің ойларын білдіреді |
шапалақтау арқылы бағалайды. 1-10 балл аралығында бағаланады |
Ұялы телефондар.
|
шағым қалдыра аласыз













