Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Компьютер және
қауіпсіздік
Мектеп: «Еңбек негізгі орта
мектебі»КММ Мұғалімі А.А.Ыбраева
Сынып: 5
Қатысқандар: 6 Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Компьютерде қандай маңызды
құрылғылар бар?
|
Осы сабақта
қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
6.1.1.2.
Компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін
түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Барлық оқушылар:
Компьютердің негізгі құрылғыларын білу
2. Көпшілік оқушылар:
Құрылғылардың мүмкіндіктерін қолдану.
3. Кейбір оқушылар:
Компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін
талдау.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Компьютердің негізгі
құрылғыларын біледі.
-
Компьютердің негізгі
құрылғыларының мүмкіндіктерін қолданады.
-
Компьютердің негізгі
құрылғыларының өзара әрекетін талдайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Монитор, пернетақта,
жүйелік блок.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жауапкершілікке,
ауызбіршілікке, сын тұрғысынан ойлауға
баулу.
|
Пəнаралық
байланыс
|
Сурет,
сызу
|
Алдыңғы
білім
|
Компьютердің маңызды
құрылғыларын біледі.
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5
минут
|
-
Психологиялық ахуал:
«Өтінемін» әдісі арқылы топқа бөлінеді.
І-топ Монитор, ІІ-топ
Пернетақта, ІІІ-топ Жүйелік блок
-
Үй жұмысын «Велосипед» әдісі
арқылы жұптастырып бір-бірімен сұрақ-жауап арқылы диалогке
түсіру.
Мағынаны тану әдістерінен
социометрияның шәкіл ұғымынан оқушылардың осы тақырып бойынша
бастапқы білім деңгейлерін тексеру.
|
6 сынып оқулығы, Е.А.
Вьюшкова, Н.В. Параскун, Б.Қ. Әбенов.
Bilim.land.kz.
Электронды
оқулық
|
Сабақтың ортасы
10
минут
15
минут
-
минут
|
Осы тақырыпты түсіндіру
мақсатында
Bilim.land.kz. сайтынан
бейнежазба көрсету,тыңдату
Оқушылар осы бейнежазбаны көре
және тыңдай отырып, компьютердің негізгі құрылғыларын «Апельсин»
әдісі бойынша тобымен бірге жұмысын
қорғайды.
Дескриптор:
-
Мониторды
жазды
-
Пернетақтаны
жазды
-
Жүйелік блоктың құрамын
жазды.
Бағалау:
-
ӘУЕ ШАРЫ әдісі
1. Оқушыларға әуе шарының суреті
беріледі.
2. Оқушыларға белгілі бір тақырып бойынша
бірқатар құрылымдық сұрақтар
беріледі: - Әуе шарында кім болуы
керек? Оқушылар бұл мәселе бойынша басты
кейіпкерлердің есімдерін жазады: шарды әуеге көтеріп, оны басқару
үшін онда болуға тиіс адамдар. - Жоба табысты болуы үшін оларда не болуы
керек? Оқушылар жобаның табысты болуы үшін
қажетті деп санайтын барлық нәрселерді шарға
жазады. - Оны не
кідіртеді? Зәкірдің жанына оқушылар жобаның табысты
басталуына кедергі жасайтын факторларды
жазады. - Оған қатты жылдамдықпен ұшуға не
көмектесе алады? Оқушылар әуе шарына тікелей қатысы жоқ,
алайда жобаның алға жылжуына септігін тигізетін жұмысқа
қабілеттілік, ынта және креативтілік сияқты факторларды
белгілейді. - Шарды бағытынан не шатастыра
алады? Оқушылар шардың екі жағына жобаны орындау
барысында туындауы мүмкін проблемаларды
жазады. 3. Тапсырманы аяқтағаннан кейін оқушылар
жоспарлау үдерісін одан әрі жақсарту мақсатында өздерінің шарларын
салыстыра алады.
Дескриптор:
-
Басты кейіпкер жүйелік блок
екенін білді.
-
Жоба табысты болу үшін
компьютердің негізгі құрылғыларын жазды
-
Вирустар компьютердің жұмыс
істеуіне кедергі келтіретінін білді.
-
Оған қатты жылдамдықпен ұшуға
қатты диск, процессор, жедел жады, видеокарта керек екенін
білді.
-
Шарды бағытынан жады толып
кетсе ғана шатастыра алатынын біледі.
Бағалау:
5
Электронды оқулықтағы бүгінгі
тақырыпқа дайындалған тапсырмаларды орындау барысында әр құрылғының
атқаратын қызметі арқылы сәйкестендіру
Дескриптор:
-
Құрылғыларды маңыздылығына
қарай топтастырды
-
Процессорді
білді
-
Жедел жады, қатты дискті
білді
-
Видеокарта, дыбыс картасы,
желілік карта білді
-
Монитор, пернетақтаны
білді.
-
Енгізу,шығару құрылғыларын
ажырата алды
Бағалау:
|
http://bilimland.kz/kk/#lesson=16309
|
Сабақтың соңы
5
минут
|
Рефлексия: «Бес саусақ»
1.
Бас бармақ – Не үйрендім?
2.
Балан үйрек – Неге көңіл аудару керек?
3.Ортан терек – Кімге
көмектестім?
4.Шылдыр шүмек – Алған әсерім,
Көңіл-күйім?
5.Кішкене бөбек – Неден қиналдым?
-
Социометрияның «Шәкіл» әдісіне
білімдерінің қай деңгейге дейін көтерілгенін
белгілеу
-
Үйге тапсырма: «Компьютердің
қызметі» тақырыбын оқу, дәптерге құрылғының суретін салып
келу
|
|
Саралау
– қосымша көмек көрсетуді
оқушыларды бір-бірінің пікірі арқылы тыңдай білуге,нақтылыққа көз
жеткізе білуге дағдыландырамын . Қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіру үшін оқулықтағы «С» бөлімі бойынша немесе
түрлі интернет платформаларынан алынған тапсырмаларды жас
ерекшелігіне қарай дайындап келемін
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеру үшін пысықтауға арналған тапсырмалар немесе
интернет платформалардағы тест жұмыстарын дайындап
келемін
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Саралауға
тапсырма:
«Суреттер сөйлейді
»
Ребустың шешімін тауып,
атқаратын қызметіне байланысты әңгіме
құрастыр.
Дискриптор:
-
Ребустың шешуін
тапты
-
Шешуіне байланысты әңгіме
құрды
Бағалау:
|
Бағалау
|
Сергіту
сәті:
Дене мүшесі бойынша сандарды
жазу.
1,2,3,4,5.
|