Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Компьютердің қызыметі.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік жүйелер. |
Мектеп: №5 мектеп-лицей |
|
|||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Шакирова А.К |
|
|||||||||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Компьютердің қызыметі.
|
||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.1.Операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту. |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы:Операциялық жүйенің міндеттерін түсінеді,есте сақтайды; Көпшілік оқушы:Операциялық жүйенің негізгі міндеттерін жіктейді,ажыратады,олардың арасындағы айырмашылықты біледі.; Кейбір оқушы:Операциялық жүйенің негізгі міндеттерін ашып көрсетеді,разрядтылығын ажырата біледі, өзіндік белгілеріне қарай ерекшеліктерін жинақтайды,біледі. |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-операциялық жүйенің міндеттерін атайды. -операциялық жүйенің негізгі міндеттерін жіктеп суреттерімен сипатайды. -операциялық жүйенің разрядтылығын ажырата біледі,белгілеріне қарай жинақтап көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Лексика:Windows,Dos,Unix cөздерімен танысады. Терминология:
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Мен білемін:Операциялық жүйе-.... Мен қолданамын:Операциялық жүйенің нысандарын күнделікті өмірде қолданамын. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы.Операциялық жүйенің дамуына байланысты жылдан жылға өмір сапасын тұрақты жақсартуды,және еңбек өнімдігін арттыру мақсатында бір-бірімен топтық,жеке жұмыстарды орындау кезінде бір-біріне көмек беру. |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақтілі,орыстілі,ағылшын. |
||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Компьютердің негізгі құрылғыларының әрекетін біледі және оларды разрядтылығына қарай жіктейді.
|
||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Caбақтың басы 3 мин 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу! 2.Оқушыларды түгендеу. 3. Психалогиялық ахуал Тренинг. «Ыстық алақан!.» Оқушылар шеңбер құрып,бір-бірінің алақандарын ұстап ыстық лебіздерін білдіреді. Осы тұста оқушылар қиынды қағаздармен 3 топқа бөлінеді.
Үй тaпсырмасын тексеру:X/O әдісі бойынша. Оқушылар әр топтан бір-бірлеп шығып үй тапсырмалының сұрақтарына жауап береді. Дұрыс жауап-Х,қатесі-О.
Қ/б: Қолмен белгі беру арқылы.
|
Ы стық алақан.
|
|||||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға таратылған қиынды қағаздарын көрсетіп Бұл не? деген сұрақ тастаймыз... Оқушылар өз беттерінше өз ойларымен жауап береді. Сабақтың тақырыбымен таныстырам. Оқу мақсаттарын түсіндіремін |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында «Медиатека» әдісі арқылы интернеттен видеосабақ көрсетілді.
1.Тапсырма:«Серпілген сауал» әдісі арқылы сабақтың әр кезеңіне қатысты сұрақтар қойылады. Мақсаты: ОЖ-ң міндеттерін біледі,ож не екенін біледі,компьютерге байланысын біледі. Оқушылар смайликтермен бағаланады. 1.Операциялық жүйенің міндетін есіңе түсір?. 2.Операциялық жүйе дегеніміз...? 3.Компьютердің операциялық жүйемен қандай байланысы бар? Қ/б: Оқушыларды смайликтермен бағалау.
2.Тапсырма: «Ойлан тап» әдісі арқылы оқушылар постер қорғайды. Мақсаты: ОЖ-ні ретімен топтастырады,кезеңдерге бөледі,айырмашылықтарын сипаттайды.
Дескриптор - Windows операциялық жүйесінің түрлерін ретімен топтастырады. -оларды шығу кезеңіне қарай ажыратып көрсетеді. -олардың айырмашылықтарын сипаттайды. Қ/б: Топтар бір-бірінің жұмысын смайликтер арқылы бағалайды.
3.Тапсырма:«Ұшақ»әдісі арқылы қортындылаймыз,ұшақ хаттары арқылы әр топқа сұрақтар лақтыру арқылы қортындылау. Мақсаты: Көпміндетті операциялық жүйелерді ашады,көпқолданушы операциялық жүйелерді жинақтайды,разрядтылығына қарай жинақтайды. Барлық оқушылар: Көпміндетті операциялық жүйелерді ашып көрсет? Көпшілік оқушылар: Көпқолданушылық режимди операциялық жүйені жинақтап көрсет? Кейбір оқушылар:Разрядтылығына қарай операциялық жүйелерді жинақта. Дескриптор: -көпміндетті ож-ді ашып көрсетеді, -көпқолданушы режимді операциялық жүйелерді жинақтайды, -разрядтылығына қарай операциялық жүйелерді жинақтайды.
Қ/б: «Жарайсың», «Жақсы», «Талпын» деген жазулары бар мөрді күнделіктеріне бағалаймын.
|
Үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаздар,мән мәтіндер.
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 мин |
Үй тапсырмасы: Интернеттен ОЖ туралы реферат жазып келу Kері байланыc: «Үлкен шеңбер» тәcілі Оқушылар шеңберленіп орындықтарға отырады (немесе аяғынан тік тұрсада болады). Мұғалім оларға рефлексияны шақыратын сұрақтар қояды: -Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? -Бүгін не білдіңіз? Сізге бүгін не жаңалық болды? -Бүгінгі сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? -Бүгінгі сабақта қандай қиындықтар туындады? -Cіздің сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
1.Сабақтың басында «Ыстық алақан»тренинг өткізу арқылы психологиялық ахуал туғызылды. 2. X/O әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау сұрақтары қойылды. 3. Сабақтың ортасында «Серпілген сауал» әдісі арқылы сабақтың әр кезеңіне сұрақтар қойылды.Осы тұста сұрақтарға жауап берген оқушыларды смайликпен бағаладым. 4. «Ойлан тап» әдісі арқылы оқушылар ОЖ-ні ретімен топтастырады,кезеңдерге бөледі,айырмашылықтарын сипаттайды постер қорғайды. 5. Келесі тапсырма «Ұшақ» әдісі арқылы сабақты қортындылау. 6. Сабақ соңында «Үлкен шеңбер» тәсілі арқылы оқушылардан кері юайланыс алдым.
|
«Серпілген сауал» тәсілінде смайликтермен бағалау. «Ойлан тап» әдісі кезінде оқушылар бір-бірінің постерлерін смайликтермен бағалады. «Ұшақ» әдісі кезінде оқушыларды «Жарайсың» «Жақсы» «Талпын» мөрлерін күнделікке бағаладым. |
Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін айтуды үнемі айтып, қолданып отырдық. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |