Мектеп: №46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі
|
Күні: 3, 5. 09. 2018ж
| Мұғалімнің есімі: Әбдиева Сандуғаш |
Сынып: 8 «А», «В» | Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы ҚР заңнамасы |
Оқу мақсатары
| Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы ҚР заңнамасымен таныстыру;Білім жетістіктерін әділ бағалауды қамтамасыз ету. |
Жетістіктер критерийлері
| Барлық оқушылар |
| Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы ҚР заңнамасымен танысады;Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы ҚР заңнамасын меңгереді. |
| Кейбір оқушылар: |
| Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды: Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы ҚР заңнамасымен танысады. |
Өткен тақырып | «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау |
Қолданылатын әдіс – тәсілдер | СТО, «Кім жылдам?», «Бес саусақ», «Джигсо», «Кір жаятын жіп», «Бағдаршам». |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, слйд, оқулық. |
Пән аралық байланыс | Математика, қазақ тілі |
Жұмыс түрлері | Тапсырмалар, қосымшалар | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс – әрекеті (нәтижесі) |
І кезең |
Ұйымдастыру кезеңі | Шаттық шеңбері. Жұптасу әдісі бйынша бір – біріне жақсы тілектер айту. Сынып оқушыларын топтастыру | Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтастыру. | Оқушылар ақпарат таратушы құралдар арқылы топтасады. Жаңа тақырыпты оқушылар өздері құрастырған сурет қиындылары арқылы анықтайды. |
Үй тапсырмасын тексеру | Үй тапсырмасын ««Кір жаятын жіп» әдісі арқылы сұрау | Үй тапсырмасы бойынша тақырыптарды талқылауға беру | Оқушылар қауіпсіздік ережесі туралы жазып келген тапсырмаларын оқиды
|
Қызығушылығын ояту, мәселе қою | «Ыстық орындық» әдісі арқылы көпір тапсырмасын құрастыру.Қауіпсіздік ережесінің дегеніміз?Қандай жаттығулар бар? | Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырылады. | Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді. |
ІІ кезең |
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау) | «Джигсо» әдісі бойынша топтың оқушылары жаңа мәліметтерді бір – біріне түсіндіреді. Тақырыбы: Компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы ҚР заңнамасы «Білу» тапсырмасында сұрақтар қойылады.«Түсіну» тапсырмасы нда сыни сұрақтарға жауап береді.«Талдау» тапсырманы салыстырады. «Жинақтау» тапсырмасы бойынша берілген тапсырманы орындайды. | Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұғымдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру.
Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Топ бойынша жасалған жұмыстарды тексеру
| Оқушылардың мұндағы мақсаты – берілген тапсырмаларды қатесіз, топпен бірлесе отырып орындау.Оқулықпен жұмыс жасау.
Қадам тапсырмаларын қатесіз орындау, тексеру |
Сергіту сәті | Бейнеролик көрсету | Оқушылармен бірге сергіту жасау, бейнеролик туралы оқушылардың ойын жеткізу | Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығу жасайды. |
ІІІ кезең |
«Қолдану» және «Баға беру» тапсырмалары | Оқулықтағы 5-6 қадамдық тапсырмаларын «Кім жылдам?», ойындары арқылы орындау.«Қолдану» тапсырмасындағы практикалық жұмыстарды орындайды.«Бағалау» тапсырмасы бойынша оқушылар пікірімен алмасады. | Компьютерде орындалатын практикалық тапсырмаларды тексеру, білмеген жағдайда бірлесе тырып орындату. | Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдана отырып, тапсырмаларын орындайды.
Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады. |
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бйынша) | «Бас бармақ» әдісі бойынша топтар бір – бірін бағалайды. «Бағдаршам» арқылы кері байланыс алынады. | Бағалау парағына оқушылардың бағаларды қойғанын қадағалайды. Кері байланысты ұйымдастырады. | Өзінің дұрыс жауабы бойынша тексеріп, кестеге тіркейді. Сабақтың бағасын шығарады. «Бағдаршам» әдісі арқылы сабақты түсінген – түсінбегендерін білдіреді.
|
Үй тапсырмасы: 4-5 -ші тапсырманы орындап келу | Оқушыларға бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керектігіне шолу жасау. | Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жиналған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыларға алдыңғы тақырыптар бйынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын. | Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. | Оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіліп, тақырып бойынша мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылады. АКТ-мен байланыс жасау. Бір – бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?
|