Материалдар / Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік.

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
3856
141 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ жоспары

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

5.1А Натурал сандар және нөль

Мектеп: «№1 жалпы білім беру орта мектебі»ММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Тажибенова

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.3.1.1 әртүрлі бірлік кесінді ұзындықтарын білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді ұғымын түсіну;

5.5.3.2 Натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;

5.5.3.6 Натурал сандарды салыстырудың нәтижесін >, <, = белгілері арқылы жазу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар орындай алады:Натуралсандарң жазылуын,реқатарын 1..Координаталық сәуледегі бірлік кесіндіні білу

2. Натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;

3. Натурал сандарды салыстырудың нәтижесін >, <, = белгілері арқылы жазуды меңгерту

Бағалау критерийлері


Бағалау критерийлері

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына

жетеді

  • Координаталық сәуледегі бірлік кесіндіні біледі

  • Натурал сандарды координаталық сәуледе белгілейді

  • Натурал сандарды салыстырады

  • Натурал сандарды салыстырудың нәтижесін >, <, = белгілері

арқылы жаза алады


Тілдік мақсаттар

Оқушылар жаңа лексиканы өздерінің оны түсінгенін көрсету үшін дұрыс пайдалануға қабілетті

Пәнге қатысты лексика мен терминология :

Координаталық сәуле, бірлік кесінді, ұзындық, натурал сан .

Үш тілде терминдермен таныстыру


Қазақша

Орысша

English

1

Координаталық сәуле

Координатный луч

coordinate beam

2

Бірлік кесінді

единичный отрезок

unit interval


3

Ұзындық

длина

length


4

Натурал сан

Натуральные числа

Integers



Құндылықтарды дарыту


Ұйымшылдыққа, ынтымақтастыққа қалыптасады, сүйіспеншілік-пен қарауға үйренеді, өзіне және айналадағы адамдарға құрмет

Пәнаралық байланыстар

-

Бастапқы білім

Натурал сандар. Жұп және тақ сандар.


Сабақ барысы

Сабақ-тың кезең-дері




Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Сабақ ресурс-тары


Сабақтың басы

3 мин





Білу

I кезең. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру.

«Миға шабуыл» Сұрақ-жауап:
1. Натурал сан дегеніміз не?

2. Натурал сан қатары дегеніміз не?

3. Тақ сандарға қандай сандар жатады?

4. Жұп сандарға қандай сандар жатады?

Топқа бөлу: үлестірме қағаздар арқылы


Сабақтың ортасы



Түсіну

Қолдану





12 минут



































































10 минут
















7 минут


Талдау

































8 минут







Жинақтау

II кезең Жаңа сабақты меңгерту

ІІІ. Координаталық сәуле ұғымы бойынша жұмыс.

а) Сәуле ұғымы бойынша түсінік беру.

б) Сәуле бойында натурал сандарды орналастыру

Тапсырма 1

а) Бірлік кесіндіні анықтап координаталық сәуле сызыңдар. Координаталық сәуледе А(8), В(2), С(9), D(5) нүктелерін көрсетіңіз.


ә) Осы координаталық сәуледе D нүктесінен 2 бірлік кесінді қашықтықтағы нүктелерді белгілеңіз. Осы нүктенің координатын жазыңыз.


Дескриптор:

  • Бірлік кесіндісі белгіленген координаталық сәуле сызады

  • Координаталық сәуледе берілген нүктелерді белгілейді

  • Координаталық сәуледе шарт бойынша нүктелерді көрсетеді

  • Белгіленген нүктелердің координаталарын анықтайды


1. Натурал сандарды санауы бойынша салыстыру.

2. Натурал сандарды жазылуы бойынша салыстыру.

3. Натурал сандардың координаталық сәуледе орналасуы бойынша салыстыру.

Натурал сандарды әртүрілі тәсілдермен салыстыруға болады.

Тапсырма 2

Координаталық сәулені қолданып

Shape1

О





Shape2

B






Shape3

C






Shape4

D








Shape6 Shape7 Shape5

A





Shape8





Shape9













Shape10












Shape11






























а) координатасы ең үлкен нүктені;

ә) координатасы ең кіші нүктені;

б) координатасы В нүктесінің координатасынан үлкен, бірақ D нүктесінің координатасынан кіші болатын нүктені;

в) координаттары А нүктесінің координатасынан үлкен болатын нүктені анықтаңыз.


Дескриптор:

  • Координатасы ең үлкен/ең кіші нүктені белгілейді;

  • Берілген шарттарды қанағаттандыратын нүктелердің координаттарын анықтайды.


Тапсырма 3

Шыққан сан 20891 санынан үлкен болуы үшін, жұлдызшаның орнына қандай цифр қою керек?

а) 2*891

в) 2089*

с) *0891


Дескриптор:

  • Разряды бойынша натурал сандарды салыстырады;

  • Нәтиженің дұрысын жазады


Тапсырма 4

Сандарды салыстырып нәтижесін >, <, = белгілері арқылы жазыңыз:

аShape12 ) 189256 189356

әShape13 ) 456112 456112

бShape14 ) 520520 520500

вShape15 ) алты жүз елу тоғыз 600+40+5

сShape16 ) 300+90+7 үш жүз тоқсан екі


Дескриптор:

  • Көп таңбалы сандарды салыстырады


Тапсырма 5

Теңсіздікті қанағаттандыратын үш таңбалы санды жазыңыз:

_______< 357

299<_______

_______>432

549>_______


Дескриптор:

  • Берілген саннан кіші үш таңбалы санды жазады;

  • Берілген саннан үлкен үш таңбалы санды жазады



Топтық жұмыс (тақтайша көтеру)

І топ тапсырмасы

1. у-тің орнына қойғанда 1) 13<y<19 2) 3<y<12 қос тенсіздігі дұрыс болатындай барлық натурал сандарды атаңдар және жеке -жеке координаталық сәуледе кескіндеңдер.

Шешімі: 1) 13<y<19 13< 14, 15,16,17,18< 19

O

0 1 13 14 15 16 17 18 19


Дескриптор:

  • Қос теңсіздікті қанағаттандыратын барлық натурал сандарды жазады;

  • Координаталық сәуле сызып тапқан натурал сандарды сәуле бойына ретімен орналастырады

ІІ топ тапсырмасы

Төменде кескінделген координаталық сәулені қолданып, мүмкін болатын барлық қос теңсіздіктерді жазыңдар.

О

Shape18 Shape17 • • • •

0 a b c

Шешімі: 1) 0 < a < b; 2) 0 < b< c; 3) a < b < c; 4) 0 < a < c


Дескриптор:

  • Координаталық сәулені сызады

  • Шартты қанағаттандыратын барлық теңсіздікті жазады


ІІІ топ тапсырмасы

Белгісіз цифрлары жұлдызшалармен ауыстырылған сандарды салыстырыңдар:

8** және 2**

45** және 43 ***

17 3** және 172 ***

1 362 *** және 13 61* ***


Дескриптор:

  • Сандарды салыстырады;

  • Жұлдызшаның орнына теңсіздікті қанағат-тандыратын сандарды жазады


Жеке жұмыс. Өтілген сабақ материалдары бойынша тесттік

тексеру.

1. Ауаның таңертеңгі температурасы 170С болды, ал күндіз 140С –ға көтерілді, кешке 60С-қа төмендеді. Кешкі температураны анықтаңдар..

240 С; 250 С; 260 С; Басқа жауап.

2. Берілген нүктелердің қайсысы қалғандарына қарағанда солға қарай орналасқан?

А(7); В(10); С(11); D(4).

3. Координаталық сәуледе 19 және 43 сандарының арасында неше бірлік кесінді бар?

23; 24; 25; Басқа жауап.

4. Берілген нүктелердің қайсысы координаталық сәуледе екі нүктенің ортасында орналасқан?

А(18); В(14); С(11); D(8)

5. Координаталық сәуледе 7-ден кем сандарды белгілеңдер.

  • Shape19 * * * * * * * * * * *

0 х

6. Координаталық сәуледе 9-ден кем, 3-тен артық болатын сандарды белгілеңдер.

  • Shape20 * * * * * * * * * * *




Жұмыс парақшалары

Сызғыш, өшіргіш, қарындаш, маркер








Презентация











































































Таратпа материалдар













































Сабақтың соңы

Сабақтың

соңы

5 минут

Үйге тапсырма. №103, №105

Рефлексия/ – 2 минут/ стикерлер

Стратегия «Блоб ағашы»

стикер


Қосымша ақпарат


Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

АТ құндылықтар

Өткен материалды қайталау мен тапсырмаларды орындау барысында саралау жүзеге асырылады. Тапсырмалар оқушылардың қабылдау ерекшеліктеріне, тапсырма қиындығына байланысты, оқушының іс-әрекетін ұйымдастыру формалары: топпен, жұппен және жекеше жұмыс түрлеріне сай ұсынылды.

Қосымша №1 парағындағы бағалау критерийлері және дескрипторларына сай өздері бағалайды. Бақылау және комментарий жасау, ауызша немесе жазбаша сұрақтар арқылы бағалау жүреді. Жұппен, топпен жұмыста әрбір оқушының қатысымы жіті қадағаланады.

Сабақта барлық оқушыларға жағымды әсер ету үшін жағдай жасалды.

Оқушылардың зерттеушілік қасиеттерінің дамуына, өзара бірлесіп жұмыс атқаруына, бірін-бірі тыңдап, көмекке келу немесе сөз саптау, түсініктеме беру, сурет арқылы беруге баса назар аударылады.

Бейнелеу

Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Оқушылар бүгін нені білді?

Бүгін сыныпта қандай атмосфера болды?

Менің дифференциалдау бойынша жұмысым жақсы өтті ме?

Барлығы жоспарланған уақытқа сәйкес өтті ме?

Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос орынды Сіздің сабағыңызды бағалау үшін пайдаланыңыз.

Сол жақтағы кестедегі Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.












Қорытынды бағалау

Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде)

1:



2:


Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде)

1:



2:


Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім





































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!