Сабақ: №16 | Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп |
Күні: 24.10.2018 жыл | Мұғалімнің есімі: Б.Тогысбаев. |
Сынып: 9 сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Көпбұрыштардың аксонометриялық проекциялары. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мақсаты: Көпбұрыштардың аксонометриялық проекциясын сызу ережесін түсіндіру. Есте сақтау қабілеттерін дамыту. |
Табыс критерийлері | Барлық оқушылар : |
| Нүктенің және жазық фигураның аксонометриялық проекциясын орындай алады. |
| Оқушылардың басым көпшілігі: |
| Ережелерді пайдаланып жазық фигуралардың проекциясын сыза алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Жазық фигуралардың үш жазықтықтағы проекцияларын координаттар арқылы сыза алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Проекциялаудың ережелерін түсінеді және ойларын жеткізе алады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Жазықтық, фигуралар, эпюр, сызба, кешенді, координат. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер/ |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Көпжақтардың проекциясының қасиеттерін біледі және сызбасын орындай алады. |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Жазық фигуралардың аксонометриялық проекцияларын орындай алады. |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Проекциялаудың ережелерін пайдаланыпнүк мен жазық фигуралардың жазықтықтағы проекциясын салу. |
Алдыңы оқу | Практикалық жұмыс:Шаршымен призманың тікбұрышты изометриялық проекциясымен қиғашбұрышты фронталь диметриялық проекциясын орындаңдар. |
Жоспар |
Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт 45 мин. | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Оқыту ресурстар
|
| Мұғалімнің әрекеті |
|
1-кезең Басталуы (10 мин)
| Қолайлы психологиялық жағдай қалыптастыру.Сабақты бастамас бұрын сыныптың атмосферасын бақылауға алу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылар бір-бірін мадақтап комплименттер айтадыжәне 5, 6, 8 бұрыштарарқылы оқушыларды топтарға бөлу.Практикалық тапсырма бойынша оқушылардың деңгейін анықтау.Үй тапсырмасын сұрау арқылы, алған білімдерін еске түсіру, оқушылардың белсенділігін арттыру.1. Аксонометриялық проекциялау әдісінің мәні неде?2. Аксонометриялық проекцияның түрлерін атаңдар?3. Изометрияның координат осьтері қалай орналасады?Ой қозғау Пирамиданың, призманың , шаршының және үшбұрыштың бүйірлері мен табандары неше бұрыштан тұрады?
| Слайд, оқулық |
2-кезең Ортасы 25 мин
| Оқулық мәтіні бойынша топтық жұмыс2.27, 28, 29, 30, 31- суреттерді пайдаланып, көпбұрыштардың аксонометриялық проекциясын салу жолдарын түсіндіру.Практикалық жұмыс.1.Тапсырма. А, В нүктелердіңизометриялық проекциясын орындаңдар.2. Тапсырма. А, В нүктелердің тікбұрышты проекциясын орындаңдар.3. Тапсырма. Дұрыс көпбұрыштың изометриялық проекциясын үш жазықтықта орындаңдар. |
|
3-кезең Аяқталуы10 мин
| Практикалық жұмыстарының дұрыстығын тексеріп, қате сызған оқушыларға сұрақ қойып тексеру. 1. Жазық фигураның қосарланған проекциясы деп нені атайды? 2. Тік бұрышты диметрияның координат осьтері қалай орналасады? |
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар(үй тапсырмасы) | Практикалық жұмыс: Бесінші кестені пайдаланып, дәптерлеріңе шаршының, үшбұрыштың, трапецияның және алтыбұрыштың изометриялық, диметриялық проекцияларын сызыңдар. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыректілік. |
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңызыдың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім? |