|
Сабақ 25 |
Мектеп Талапкер орта мектебі |
|||||||||||||
|
Күні 27.10.2016 |
Мұғалім есімі Елеуова М.Д. |
|||||||||||||
|
Сынып 7 «А» |
Қатысқандар саны |
қатыспағандар саны |
||||||||||||
|
Тақырыбы: Көпмүше және оның стандарт түрі.Көпмүшенің дәрежесі.Көпмүшелері қосу және азайту |
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылардың алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, қорытындылау, көпмүшелер анықтамалары мен қасиеттерін қолданып есептер шығару |
|||||||||||||
|
Оқу нәтижелері |
Барлық оқушылар
|
|||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі Көпмүше және оның стандарт түрі,көпмүшенің дәрежесін, көпмүшелері қосу және азайтуға берілген қиындығы орта деңгейлі тапсырмаларды орындай алады. |
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Бірмүше және оның стандарт түрі, бірмүшелері көбейту, бірмүшелерді дәрежеге шығару |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
|
||||||||||||
|
Басталуы |
Топқа бөлу Санау арқылы топқа бөлінеді Сыныптың психологиялық ахуалын көтеру(1 минут) Оқушылар тақтадағы сөзді дауыстап оқиды. (слайд) Әрбір адам? Досым сыныптасым. Әрбір сабақ? Үйрену, оқу, іздеу. Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық. Үй тапсырмасын тексеру ( 3 минут) ( слайд ) №246
№247
Мақсаты: Сұрақтар қою арқылы өткен материалды еске түсіру. Кезекпен жауап береді. Ауызша есептер шығарылады.
а) х – (у + z); б) (а – b) – (c – d).
(х – у) + (у + х).
Жауаптары:1. а) х – у - z; б) а – b – c + d
|
Топ бақылаушысы бағалайды Бір-бірлерінің жауаптарын тыңдай отырып, толықтырады. |
||||||||||||
|
Ортасы |
Математикалық диктант ( 5 минут) Математикалық диктант 1.Бірмүшелердің қосындысы .......... деп аталады 2.Егер екі мүшеден құралған болса, онда оны ........ деп атайды 3.Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді .........деп атайды 4.Ұқсас мүшелердің алгебралық қосындысын оған теңбе-тең бірмүшемен алмастыруды.................. деп атайды 5.Құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін .......... деп тайды 6.Егер жақшаның алдына ...... таңбасы болса,онда көпмүше мүшелерін өз таңбасымен жазады 7.Егер жақшаның алдында ........таңбасы болса,онда жақша ішіндегі мүшелерді қарам-қарсы таңбалармен жазады Жауабы: 1.көпмүше; 2. Екімүше; 3.Ұқсас мүшелер; 4.Ұқсас мүшелерді біріктіру; 5.Көпмүшенің дәрежесі; 6. Плюс; 7. Минус Қатені тап (топппен жұмыс) ( 8 минут)
Дұрыс жауабы: 1) 21а2- (12а-5+ 21а2) = - 12а + 5 2( х2+ х-1) – (х2- х-1) = 2х 3-7х2+х + (х+6х2) = - х2+ 2х 4( 12-5р2) + (р3+2р2-р+15) = р3- 3р2-р +27 Кестені толтыру ( 7 минут)
Сергіту сәті Шығармашылық есеп
1-топ 1)
(7х2 – 5х
+ 3) – (7х2 – 5)
= 2) (3х + 1) + (–3х2 – 3х +1) = –3х2+2 2) (5a + 3) + (–2a2 -5 a +7) = –2a2 +10 3) (х + 3b) + (3х– 3b) = 4х 3) (а + 6у) + (3 – 6у) = а +3 Өзіндік жұмыс
1) 5х+у3 2) 5ху3 3)5+х+у3 3.Өрнекті ықшамда: (а2а3)3 4.Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтіріңдер:4ххх*2-6х5+х3х4 Дұрыс жауап:1. 1мен3; 2.1мен 3; 3.а15; 4. 8х3-6х5+х |
Топ бақылаушысы бағалайды
Оқушылар жұппен жұмыс істей отырып, әр жұп бір – бірінінің жұмысын тексереді. Қателерін дұрыстап топта бөліседі.
Жұлдызшалармен бағалау
Би қимылдары арқылы сергиді |
||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Қорытынды Тұжырымды жалғастыру Үйге тапсырма: Ережелерді жаттау §2 3 есеп құрастыру ( көпмүшелерді қосу мен азайтуға) |
Стикерға жазады |
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы |
||||||||||||
|
Топ бақылаушысының бағалау парағы.
|
Жаңа сабақты меңгеру кезінде интернет желісін қолдану |
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаты шынайы болды. Мақсатқа сүйене отырып өткізілді.
Оқушылар көпмүше және оның стандарт түрі,көпмүшенің дәрежесін анықтауды , көпмүшелері қосу және азайтуды бойынша білім-білік дағдылары кеңейді. Көңіл-күйлері көтеріңкі болды. Иә, тиімді болды. Иә, сабақ кездерін түгел қамтыдым. Барлық дайындалып келген тапсырмаларымды орындата алдым.
Сабақ бойы жасалынған жоспар бойынша сабақ өтілді. Жоспарға түзетулер енгізілмеді.
|
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1. Тапсырмаларды оқушылар өздігінен жақсы орындай білді. 2.Шығармашылық тапсырма нәтижелі өтті.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1. Математикалық диктант, «Қатені тап» өткен тақырып бойынша, оқушылардың білім-білік дағдылары тексеру олардың пәнге деген қызығушылығын арттырды. 2.Үйге берілген тапсырманы "Шеңбер" әдісі арқылы тексеру аз уақытта, көп материалдарды бірдей қайталауға мүмкіндіктер туды. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.Келесі сабақта топ басшысын тағайындауда басқа тәсілді пайдалану және өзін-өзі бағалауда, оқушылардың бағалау параметрлерін нақтылау. |
||||||||||||||
Тексерген
Үй жұмысын тексеру
№246
-
8у+(3х+5у)=3х+13у
-
(4а+2)+(- а-1) =3 а+1
-
(
т+
)+ (
-
т
)
=
-
т -
0,4b+ (1,2 b-0,1) =1,6 b-0,1
-
(15х+2у)+(4х-3у) =19х-у
-
(4р2q-3pq2)+ (-р2q +2pq2) =3р2q-pq2
№247
-
3 а - (7+2 а) = а – 7
-
(5b2- 9)- (4b2- b+5) = b2+b-14
-
(4х+2)-(х+1) = 3х +1
-
(3 т2+ т)- (1- т +3 т2) =2 т-1
-
(2 а-3b)-(- b- а) = 3а-2b
-
(а2+ а+1)- (а2- а+1) = 2 а
Математикалық диктант
1.Бірмүшелердің қосындысы .......... деп аталады
2.Егер екі мүшеден құралған болса, онда оны ........ деп атайды
3.Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді .........деп атайды
4.Ұқсас мүшелердің алгебралық қосындысын оған теңбе-тең бірмүшемен алмастыруды.................. деп атайды
5.Құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін .......... деп тайды
6.Егер жақшаның алдына ...... таңбасы болса,онда көпмүше мүшелерін өз таңбасымен жазады
7.Егер жақшаның алдында ........таңбасы болса,онда жақша ішіндегі мүшелерді қарам-қарсы таңбалармен жазады
Жауабы:
1.көпмүше; 2. Екімүше; 3.Ұқсас мүшелер; 4.Ұқсас мүшелерді біріктіру; 5.Көпмүшенің дәрежесі; 6. Плюс; 7. Минус
Қатені тап
-
21а2- (12а-5+ 21а2) = 12а + 5
-
( х2+ х-1) – (х2- х-1) = 2
-
-7х2+х + (х+6х2) = х2-2х
-
( 12-5р2) + (р3+2р2-р+15) = р3+3р2-р -27
Дұрыс жауабы: 1) 21а2- (12а-5+ 21а2) = - 12а + 5
2( х2+ х-1) – (х2- х-1) = 2х
3-7х2+х + (х+6х2) = - х2+ 2х
4( 12-5р2) + (р3+2р2-р+15) = р3- 3р2-р +27
Кестені толтыру
-
-
Көпмүше
Оның дәрежесі
–5х + 0,001 х8 + 300x6+1;
0,8у2 – yl0+ 1.
х4у2 + у6 – 2х6 – 3ху5;
8a2b + 3ab2-b4
-
Шығармашылық есеп
1-топ 1)
(7х2 – 5х
+ 3) – (7х2 – 5)
=
5х+8 2-топ 1)
(3a2 +
7a – 5)
– (3a2 + 1)
) = 7a
6
2) (3х + 1) + (–3х2 – 3х +1) = –3х2+2 2) (5a + 3) + (–2a2 -5 a +7) = –2a2 +10
3) (х + 3b) + (3х– 3b) = 4х 3) (а + 6у) + (3 – 6у) = а +3
3-топ (8х2 +6х
+ 4) –
(8х2 – 5)
=
х+9 4-топ 1)
(7a2 + 6a – 2) –
(7a2 + 1)
) = 6a
3
2) (5х + 2) + (–4х2 – 5х +1) = –4х2 +3 2) (9a + 3) + (–a2 - 9a +1) = – a2 +4
3) (х3+ х2) + (- 5х3– 2х2) = -4х3- х2 3) (-3 a2-9) - (7 a2 +2) = -10 a2-11
Өзіндік жұмыс
-
Ұқсас бірмүшелерді табыңдар:
-
3ху 2)3аb 3 ) -7ху 4) -7
-
Қай өрнек көпмүшеге жатады?
1) 5х+у3 2) 5ху3 3)5+х+у3
3.Өрнекті ықшамда: (а2а3)3
4.Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтіріңдер:4ххх*2-6х5+х3х4
Дұрыс жауап:1. 1мен3; 2.1мен 3; 3.а15; 4. 8х3-6х5+х7
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүше және оның стандарт түрі.Көпмүшенің дәрежесі.Көпмүшелері қосу және азайту
Көпмүше және оның стандарт түрі.Көпмүшенің дәрежесі.Көпмүшелері қосу және азайту
|
Сабақ 25 |
Мектеп Талапкер орта мектебі |
|||||||||||||
|
Күні 27.10.2016 |
Мұғалім есімі Елеуова М.Д. |
|||||||||||||
|
Сынып 7 «А» |
Қатысқандар саны |
қатыспағандар саны |
||||||||||||
|
Тақырыбы: Көпмүше және оның стандарт түрі.Көпмүшенің дәрежесі.Көпмүшелері қосу және азайту |
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылардың алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, қорытындылау, көпмүшелер анықтамалары мен қасиеттерін қолданып есептер шығару |
|||||||||||||
|
Оқу нәтижелері |
Барлық оқушылар
|
|||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі Көпмүше және оның стандарт түрі,көпмүшенің дәрежесін, көпмүшелері қосу және азайтуға берілген қиындығы орта деңгейлі тапсырмаларды орындай алады. |
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Бірмүше және оның стандарт түрі, бірмүшелері көбейту, бірмүшелерді дәрежеге шығару |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
|
||||||||||||
|
Басталуы |
Топқа бөлу Санау арқылы топқа бөлінеді Сыныптың психологиялық ахуалын көтеру(1 минут) Оқушылар тақтадағы сөзді дауыстап оқиды. (слайд) Әрбір адам? Досым сыныптасым. Әрбір сабақ? Үйрену, оқу, іздеу. Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық. Үй тапсырмасын тексеру ( 3 минут) ( слайд ) №246
№247
Мақсаты: Сұрақтар қою арқылы өткен материалды еске түсіру. Кезекпен жауап береді. Ауызша есептер шығарылады.
а) х – (у + z); б) (а – b) – (c – d).
(х – у) + (у + х).
Жауаптары:1. а) х – у - z; б) а – b – c + d
|
Топ бақылаушысы бағалайды Бір-бірлерінің жауаптарын тыңдай отырып, толықтырады. |
||||||||||||
|
Ортасы |
Математикалық диктант ( 5 минут) Математикалық диктант 1.Бірмүшелердің қосындысы .......... деп аталады 2.Егер екі мүшеден құралған болса, онда оны ........ деп атайды 3.Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді .........деп атайды 4.Ұқсас мүшелердің алгебралық қосындысын оған теңбе-тең бірмүшемен алмастыруды.................. деп атайды 5.Құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін .......... деп тайды 6.Егер жақшаның алдына ...... таңбасы болса,онда көпмүше мүшелерін өз таңбасымен жазады 7.Егер жақшаның алдында ........таңбасы болса,онда жақша ішіндегі мүшелерді қарам-қарсы таңбалармен жазады Жауабы: 1.көпмүше; 2. Екімүше; 3.Ұқсас мүшелер; 4.Ұқсас мүшелерді біріктіру; 5.Көпмүшенің дәрежесі; 6. Плюс; 7. Минус Қатені тап (топппен жұмыс) ( 8 минут)
Дұрыс жауабы: 1) 21а2- (12а-5+ 21а2) = - 12а + 5 2( х2+ х-1) – (х2- х-1) = 2х 3-7х2+х + (х+6х2) = - х2+ 2х 4( 12-5р2) + (р3+2р2-р+15) = р3- 3р2-р +27 Кестені толтыру ( 7 минут)
Сергіту сәті Шығармашылық есеп
1-топ 1)
(7х2 – 5х
+ 3) – (7х2 – 5)
= 2) (3х + 1) + (–3х2 – 3х +1) = –3х2+2 2) (5a + 3) + (–2a2 -5 a +7) = –2a2 +10 3) (х + 3b) + (3х– 3b) = 4х 3) (а + 6у) + (3 – 6у) = а +3 Өзіндік жұмыс
1) 5х+у3 2) 5ху3 3)5+х+у3 3.Өрнекті ықшамда: (а2а3)3 4.Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтіріңдер:4ххх*2-6х5+х3х4 Дұрыс жауап:1. 1мен3; 2.1мен 3; 3.а15; 4. 8х3-6х5+х |
Топ бақылаушысы бағалайды
Оқушылар жұппен жұмыс істей отырып, әр жұп бір – бірінінің жұмысын тексереді. Қателерін дұрыстап топта бөліседі.
Жұлдызшалармен бағалау
Би қимылдары арқылы сергиді |
||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Қорытынды Тұжырымды жалғастыру Үйге тапсырма: Ережелерді жаттау §2 3 есеп құрастыру ( көпмүшелерді қосу мен азайтуға) |
Стикерға жазады |
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы |
||||||||||||
|
Топ бақылаушысының бағалау парағы.
|
Жаңа сабақты меңгеру кезінде интернет желісін қолдану |
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаты шынайы болды. Мақсатқа сүйене отырып өткізілді.
Оқушылар көпмүше және оның стандарт түрі,көпмүшенің дәрежесін анықтауды , көпмүшелері қосу және азайтуды бойынша білім-білік дағдылары кеңейді. Көңіл-күйлері көтеріңкі болды. Иә, тиімді болды. Иә, сабақ кездерін түгел қамтыдым. Барлық дайындалып келген тапсырмаларымды орындата алдым.
Сабақ бойы жасалынған жоспар бойынша сабақ өтілді. Жоспарға түзетулер енгізілмеді.
|
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1. Тапсырмаларды оқушылар өздігінен жақсы орындай білді. 2.Шығармашылық тапсырма нәтижелі өтті.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1. Математикалық диктант, «Қатені тап» өткен тақырып бойынша, оқушылардың білім-білік дағдылары тексеру олардың пәнге деген қызығушылығын арттырды. 2.Үйге берілген тапсырманы "Шеңбер" әдісі арқылы тексеру аз уақытта, көп материалдарды бірдей қайталауға мүмкіндіктер туды. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.Келесі сабақта топ басшысын тағайындауда басқа тәсілді пайдалану және өзін-өзі бағалауда, оқушылардың бағалау параметрлерін нақтылау. |
||||||||||||||
Тексерген
Үй жұмысын тексеру
№246
-
8у+(3х+5у)=3х+13у
-
(4а+2)+(- а-1) =3 а+1
-
(
т+
)+ (
-
т
)
=
-
т -
0,4b+ (1,2 b-0,1) =1,6 b-0,1
-
(15х+2у)+(4х-3у) =19х-у
-
(4р2q-3pq2)+ (-р2q +2pq2) =3р2q-pq2
№247
-
3 а - (7+2 а) = а – 7
-
(5b2- 9)- (4b2- b+5) = b2+b-14
-
(4х+2)-(х+1) = 3х +1
-
(3 т2+ т)- (1- т +3 т2) =2 т-1
-
(2 а-3b)-(- b- а) = 3а-2b
-
(а2+ а+1)- (а2- а+1) = 2 а
Математикалық диктант
1.Бірмүшелердің қосындысы .......... деп аталады
2.Егер екі мүшеден құралған болса, онда оны ........ деп атайды
3.Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді .........деп атайды
4.Ұқсас мүшелердің алгебралық қосындысын оған теңбе-тең бірмүшемен алмастыруды.................. деп атайды
5.Құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін .......... деп тайды
6.Егер жақшаның алдына ...... таңбасы болса,онда көпмүше мүшелерін өз таңбасымен жазады
7.Егер жақшаның алдында ........таңбасы болса,онда жақша ішіндегі мүшелерді қарам-қарсы таңбалармен жазады
Жауабы:
1.көпмүше; 2. Екімүше; 3.Ұқсас мүшелер; 4.Ұқсас мүшелерді біріктіру; 5.Көпмүшенің дәрежесі; 6. Плюс; 7. Минус
Қатені тап
-
21а2- (12а-5+ 21а2) = 12а + 5
-
( х2+ х-1) – (х2- х-1) = 2
-
-7х2+х + (х+6х2) = х2-2х
-
( 12-5р2) + (р3+2р2-р+15) = р3+3р2-р -27
Дұрыс жауабы: 1) 21а2- (12а-5+ 21а2) = - 12а + 5
2( х2+ х-1) – (х2- х-1) = 2х
3-7х2+х + (х+6х2) = - х2+ 2х
4( 12-5р2) + (р3+2р2-р+15) = р3- 3р2-р +27
Кестені толтыру
-
-
Көпмүше
Оның дәрежесі
–5х + 0,001 х8 + 300x6+1;
0,8у2 – yl0+ 1.
х4у2 + у6 – 2х6 – 3ху5;
8a2b + 3ab2-b4
-
Шығармашылық есеп
1-топ 1)
(7х2 – 5х
+ 3) – (7х2 – 5)
=
5х+8 2-топ 1)
(3a2 +
7a – 5)
– (3a2 + 1)
) = 7a
6
2) (3х + 1) + (–3х2 – 3х +1) = –3х2+2 2) (5a + 3) + (–2a2 -5 a +7) = –2a2 +10
3) (х + 3b) + (3х– 3b) = 4х 3) (а + 6у) + (3 – 6у) = а +3
3-топ (8х2 +6х
+ 4) –
(8х2 – 5)
=
х+9 4-топ 1)
(7a2 + 6a – 2) –
(7a2 + 1)
) = 6a
3
2) (5х + 2) + (–4х2 – 5х +1) = –4х2 +3 2) (9a + 3) + (–a2 - 9a +1) = – a2 +4
3) (х3+ х2) + (- 5х3– 2х2) = -4х3- х2 3) (-3 a2-9) - (7 a2 +2) = -10 a2-11
Өзіндік жұмыс
-
Ұқсас бірмүшелерді табыңдар:
-
3ху 2)3аb 3 ) -7ху 4) -7
-
Қай өрнек көпмүшеге жатады?
1) 5х+у3 2) 5ху3 3)5+х+у3
3.Өрнекті ықшамда: (а2а3)3
4.Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтіріңдер:4ххх*2-6х5+х3х4
Дұрыс жауап:1. 1мен3; 2.1мен 3; 3.а15; 4. 8х3-6х5+х7
шағым қалдыра аласыз













