Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: бөлім: Бірмүшелер мен
Көпмүшелер
|
Мектеп:
Б.Нұрлыбеков
|
Күні:
10.10.2018
|
Мұғалімнің аты –
жөні: Ж.Арланбекова
|
Сынып : 7
«Б»
|
|
Сабақтың тақырыбы :
|
Көпмүшелерге амалдар қолдану
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты :
|
7.2.1.7
көпмүшелерді қосу және азайтуды
орындау;
7.2.1.8
көпмүшені бірмүшеге көбейтуді
орындау
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Көпмүше мен амалдар қолдану
туралы түсініктер қалыптасады, қасиеттерін
үйреніп ,оның маңыздылығын
ұғынады.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Өздерінің сыныпта қандай оқу құралдарын
пайдаланатынын айта алады,сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап бере
алады.
Кейбір
оқушылар: Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену,
белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығыг ояту, оқушылардың
құзыреттілігін қалыптастыр.
|
Бағалау критерийі :
|
-көпмүшенің анықтамасын
біледі,дәрәжесін табады,стандарт түрге келтіре
алады.
-ұқсас мүшелерді біріктіреді.
-көпмүшелерді қосу және азайту
амалдарын орындайды.
-көпмүшені бірмүшеге көбейтеді.
|
|
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәнгілік ел
идеясы»,жалпыга бірдей еңбек қоғамы.
|
Пән аралық байланыс:
|
Қазақ
әдебиеті,
|
Алдыңғы білім:
|
Көпмүше ережелері
біледі,түсінеді,есептер шығара алады.
|
Сабақтың барысы :
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы : (2-5 минут)
|
Сабаққа
қатысты құрал жабдықтарын дайындап,зейіндерін сабаққа аударады.
Оқушылар 2 топқа бөлініп, топ мүшелері міндеттерімен таныстырылады.
«Шаттық шеңбері» атты сергіту сәтін өткізу.
Сәттілік біздер
тілейік,
Мен саған,сен маған.
Күндей күліп
жүрейік,
Күннің нұрын
төгейік.
Үй жұмысын
тексеру.
Оқушылар
орындап келген тапсырмаларын бір-бірімен ауыстыру арқылы тексереді
де,тақтада берілген жауаптарымен салыстырылады.
«Миға
шабуыл».(Қайталау-оқу айнасы)
Сөзжұмбақ.
Осы сөзжұмбақты шешсеңдер
біздің бүгінгі
сабагымыздын
тақырыбымыздын бір созі шыгады.
|
стикер, түрлі – түсті
қағаздар,
|
Сабақтың
ортасы: (6-35
минут)
|
Есептер шығару.
1.Қосуды
орындаңдар.
1-топ
(---m+ ̶̶ ̶̶
̶ )+ ( ̶̶ ̶ ̶ - m )
2.Өрнекті
ықшамдаңдар.
xy ·(-7xy²)·4x²y
3.Екі өрнектің қосындысы
мен айырмасын табыңдар.
4x+2
және 7+2a
2- топ
1.Қосуды
орындаңдар
(
4p²q-3pq²)+( -p²q+2pq²)
2.Өрнекті
ықшамдаңдар
10a²b·(-ab²)·0,6a³
3.Екі
өрнектің қосындысы мен айырмасын табыңдар
3m²+m
және
1-m+3m²
Оқылыкпен жұмыс
№2.39 №2.40 есептер
Көңілді есептер
Көбейтуді орындаңдар
3·(x+8)
4·(x+3)
Қосуды орында
(4a+2)+(-a-1)
8y+(3x+5y)
Өрнекті ықшамдап,оның мәнін тап.
2(3x+1)-5(x+1) мұндағы х=2
20x-4(2x-1)+5(1-2x) мұндағы х=-3
Көбейтіндіні көпмүше түріне келтіріңдер
(-2х)·(х²-х+1)
-4х·(2х²-5х+3)
Ұқсас мүшелерді
біріктір
2xy-7xy+6y²
Енді балалар бір сергіту жасап алайық
.
1). Бір бірімен
жарысқан
Төрт аю, бір
арыстан.
Үш қоян, бір мәлік
бар
Бәрі нешеу? Табыңдар.
(9)
2). Дүкеннен мен сабын
алдым,
Оның және қабын
алдым.
Екі дәптер, бір
қарындаш,
Тіс ысқышты тағы да
алдым.
Есептеші соның
бәрі
Қанша болды қолда бары
(6)
3). Түйе, бота маң
басқан,
Төрт аяғын тең
басқан.
Шұнақ құлақ бес
ешкі,
Қос лақпен қос
ешкі.
Төрт қозылы екі
қой
Бәрін бірге санап қой.
(17)
|
Плакат ,
стикер, маркер , түрлі түсті
қағаздар
А4-қағазы
|
рефлексия
|
|
|
Сабақ соңы
: (36-40
минут)
|
Кері
байланыс : «Б:Б:Ү
әдісі»
-білмедім;
-білгім
келеді;
-үйрендім
;
|
Стикер
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Рефлексия
|
|
|
1.Сабақ
барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген
жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі
нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсартар еді?
1.
2.
|